Zahájenie vesmírneho turizmu

Richard Branson a jeho spoločnosť Virgin Galactic to dokázali. Miliardár dosiahol hranicu vesmíru a následne sa bezpečne vrátil na Zem a odštartoval tak niekoľkoročné úsilie o presadenie vesmírneho turizmu. Takto pred 2 mesiacmi sme informovali, že akcie Virgin Galactic klesli od svojej najvyššej hodnoty už o -70%, keďže testovací let bol už druhýkrát v rade odložený a investori začali byť ohľadom schopnosti firmy vyslať ľudí do vesmíru skeptickí.

Po 2 letoch zrušených z dôvodu problémov s ovládaním letu a elektromagnetickému rušeniu a opotrebovaním niektorých dielov však v máji podnik do tretice testovací let zvládol a získal povolenie od FAA (federálny letecký úrad USA). Ako prvý po udelení povolenia sa včera na vesmírny výlet vydal samotný zakladateľ spoločnosti R. Branson a päť ďalších členov posádky absolvovali, čo firme dodáva dôveryhodnosť.

Tento let bol taktiež zameraný na vyhodnotenie systémov, skúseností cestujúcich a na zabezpečenie dodatočného overenia jeho bezpečnosti.

Britský podnikateľ a päť členov posádky prekročili vesmírny prah a vyšplhali sa 86 km nad zemský povrch. Na vrchole 15-minútovej cesty kozmickej lode VSS Unity po oddelení od štartovacieho lietadla sa členovia posádky odpojili od sedadiel, zažili beztiažový stav a dívali sa na Zem či do vesmírneho priestoru z tuctu okien v kabíne.

Richard Branson sa úspešne vrátil na Zem po ceste do vesmíru
Miliardár a zakladateľ Virgin Galactic počas letu do vesmíru

Vesmírne preteky majú nateraz víťaza

Od budúceho roka plánuje Virgin Galactic zahájiť komerčné lety aj pre verejnosť, pričom ľudia si budú musieť za tento zážitok siahnuť hlboko do vrecka, pretože ich to bude stáť niekoľko stoviek tisíc eur. Spoločnosť nezverejnila presnú sumu za vstupenky pre budúci rok, ale podľa výročnej správy v minulosti stáli 250 000 dolárov (210 400 eur).

„Sme tu, aby sme sprístupnili priestor všetkým,“ povedal Branson v nedeľu po pristátí.

Očakáva sa, že sa k úsiliu Virgin Galactic vysielať ľudí do vesmíru sa čoskoro pripoja aj ďalšie konkurenčné firmy. Muskova vesmírna spoločnosť SpaceX plánuje vyletieť na obežnú dráhu už tento rok. Ďalším podnikom, ktorý sa usiluje lietať do suborbitálneho priestoru je Blue Origin, do ktorej vo veľkom investoval najbohatší človek sveta Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu. Blue Origin aj s Bezosom by mali vyletieť do vesmíru už 20. júla.

R. Branson a jeho úspech s Virgin Galactic však bude navždy zapamätaný, keďže sa dokázali dostať ako prvá súkromná spoločnosť do vesmírneho priestoru. Na tento úspech podľa očakávaní reagovali pozitívne aj akciové trhy.


Po veľkom prepade po 2 zlyhaných testoch sa akcie Virgin Galactic naplno spamätali už v máji po úspešnom teste a udelení povolenia od FAA. Úspešný let R. Bransona však posiela akcie firmy ešte vyššie. V dnešnom pre-market obchodovaní sa obchodujú v pluse +9,23% na cene $49,20 za akciu. Takáto cena dáva firme trhovú kapitalizáciu viac ako 12 miliárd dolárov.

Vesmírna turistika

Vesmírna turistika by podľa ročného odhadu UBS mohla do roku 2030 generovať ročné príjmy takmer 4 miliárd dolárov. To je jedným z dôvodov prečo sa o ňu zaujíma čoraz viac spoločností.

Firma Virgin Galactic uviedla, že plánuje zahájiť lety do platiaceho priestoru pre cestujúcich v roku 2022. Zároveň oznámila, že eviduje už 600 rezervácií na budúce lety kryté vkladmi vo výške 80 miliónov dolárov. Za minulý rok vykázala stratu 273 miliónov dolárov a v porovnaní s Blue Origin a SpaceX má obchodný model, ktorý je hlbšie spätý so vznikom odvetvia vesmírneho cestovného ruchu.

Prečítaj si tiež:

Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia

etoro
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokStellantis sa plánuje vo veľkom zaradiť do boja na elektromobilovom trhu
Ďalší článokDogecoin môže byť viac ako meme minca, ak prejde na DeFi
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno