Budovanie tovární

Siemens predstavuje nový globálny investičný plán, ktorého hlavným cieľom je aby boli jeho prevádzky odolnejšie voči narušeniam dodávateľského reťazca a geopolitickému napätiu. Firma vybuduje nové továrne, výskumné a vývojové centrá a školiace strediská po celom svete. Jej cieľom je tiež maximálne využiť stimulačné balíčky v Spojených štátoch a Európe.

V rámci investičného programu, predstavitelia firmy oznámili nový závod v hodnote 200 miliónov eur pre svoju divíziu priemyselnej automatizácie v Singapure. „Siemens zažíva výrazne vyšší rast než trh. Dnes oznamujeme investičnú stratégiu na podporu budúceho rastu, podporu inovácií a zvýšenie odolnosti,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Roland Busch.

Siemens tiež tento rok zvýši svoje výdavky na výskum a vývoj o 500 miliónov eur. Spoločnosť, ktorá je vnímaná ako sprostredkovateľ priemyselného dopytu, zaznamenala od reštartu po pandémii COVID rýchly rast a vlani zvýšila svoje tržby na 72 miliárd eur zo 62 miliárd eur v roku 2021. „Túto vlnu investícií podporuje náš rekordný počet nevybavených objednávok a odráža našu dôveru v budúcnosť,“ povedal Busch,

Ďalšie investície v Európe

Predstavitelia organizácie už skôr uvádzali očakávania, že jej celkový adresný trh pre produkty, ktoré siahajú od vlakov po priemyselný softvér, sa v rokoch 2022 až 2027 rozšíri o 7 % ročne. Program expanzie, ktorý prinesie ďalšie investície v Európe a Spojených štátoch, by mohol byť reakciou na globálnu pandémiu COVID-19, ktorá pokazila dodávateľské reťazce a logistiku.

Busch povedal, že ponaučením z čias COVIDu bolo, že snahy ušetriť peniaze na dodávateľských reťazcoch „nás urobili príliš závislými od určitých krajín“. „Zníženie závislosti je v mysli každej firmy,“ povedal novinárom v Singapure. „To je dôvod, prečo vidíme investície na miestach v juhovýchodnej Ázii a Mexiku.“ Rastúce napätie medzi Pekingom a Washingtonom tiež spôsobilo, že mnohé spoločnosti sa obávajú závislosti od Číny, najmä v dôsledku pokusov USA zablokovať prístup Číny k najnovším technológiám.

Napriek tomu včera Siemens oznámil, že investuje 140 miliónov eur do rozšírenia svojej digitálnej továrne v čínskom meste Chengdu a vybudovania nového centra výskumu a vývoja v Shenzhene. „Máme vysoký podiel na trhu v Číne, budeme brániť a rozširovať svoj podiel na trhu v Číne,“ povedal Busch novinárom. „Zároveň vidíte, ako diverzifikujeme a robíme odolnejšie operácie.“

Akcie Siemens


Akcie Siemens od začiatku tohto roka stúpli o +31,2 % a za posledný rok stúpli o +66,7 %. V súčasnosti sa pri cene 90,86 USD obchodujú za 23,5 násobok zisku na akciu (P/E); 16,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 11,9 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 2,52 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

____________________________________

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokVirgin Galactic spustí komerčné lety do vesmíru v júni, akcie stúpajú o 40 %
Ďalší článokAmerický akciový trh vstúpil do býčieho trhu a Goldman Sachs zvyšuje cenový cieľ S&P 500 na 4 500 b.
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno