Pozastavenie prevádzky

Akcie Virgin Orbit v posledných dňoch odpísali takmer celú svojho hodnotu. Sesterská spoločnosť úspešnejšej Virgin Galactic sa ocitla na okraji krachu. Od Virgin Galactic, ktorú založil britský miliardár a úspešný podnikateľ Richard Branson, sa oddelila v roku 2017. Jej cieľom malo byť dopravovať satelity na obežnú dráhu. Spoločnosť však teraz trápia úplne iné problémy. Akcie firmy tak odpísali v tomto roku už viac ako 90 %.

Virgin Orbit vyvinula systém, ktorý využíva upravené lietadlo Boeing 747 na vysielanie satelitov do vesmíru vypustením rakety spod krídla lietadla počas letu. Ale posledná misia s cieľom dopraviť 9 malých satelitov z kozmodrómu Cornwall zlyhala. Raketa počas letu utrpela nehodu a na obežnú dráhu sa nedostala, čo viedlo k strate všetkých satelitov. Raketa nakoniec skončila v oceáne. Virgin Orbit odvtedy obviňuje z nehody palivový filter, ktorý sa počas štartu uvoľnil. Od roku 2020 firma spustila 6 misií so 4 úspechmi a 2 neúspechmi.

Keďže podniku peniaze postupne dochádzali a neúspešné lety investorov znepokojili, Virgin Orbit nedokázala získať nové financovanie. Spoločnosť bola nakoniec nútená zastaviť prevádzku a prepustiť takmer všetkých zamestnancov. Zároveň pree dohľadnú budúcnosť pozastavila všetky svoje firemné operácie. „Bohužiaľ, nepodarilo sa nám zabezpečiť financovanie, aby sme tejto spoločnosti poskytli jasnú cestu,“ poznamenal generálny riaditeľ podniku Hart. „Nemáme inú možnosť, ako zaviesť okamžité, dramatické a mimoriadne bolestivé zmeny,“ uviedol Hart.

Virgin Galactic a vesmírna turistika

Spoločnosti Virgin Galactic sa omnoho lepšie nedarí, keď akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o 59 %. Ešte v roku 2021 pritom odštartovala vesmírny turizmus, keď ako prvý súkromný podnik dokázal vyviesť do vesmíru neprofesionálneho pasažiera, ktorým nebol nik iný ako jej zakladateľ Richard Branson. Britský podnikateľ a 5 členov posádky prekročili vesmírny prah a vyšplhali sa 86 km nad zemský povrch. Na vrchole 15-minútovej cesty kozmickej lode VSS Unity po oddelení od štartovacieho lietadla sa členovia posádky odpojili od sedadiel, zažili beztiažový stav a dívali sa na Zem či do vesmírneho priestoru z tuctu okien v kabíne.

Cieľom spoločnosti je poskytovať suborbitálne lety do vesmíru, čo im umožní zažiť niekoľko minút beztiaže a vidieť zakrivenie Zeme z vesmíru. Od úspešného letu Bransona v roku 2021 spoločnosť eviduje stovky rezervácií na svoje vesmírne lety, ktoré by mali stáť okolo 250 000 dolárov za letenku. Zároveň v minulosti oznámila, že eviduje už 600 rezervácií na budúce lety kryté vkladmi vo výške 80 miliónov USD. S komerčnými letmi by mal Virgin Galactic začať v 2. štvrťroku 2023.

Vesmírna turistika by podľa ročného odhadu UBS mohla do roku 2030 generovať ročné príjmy takmer 4 miliárd USD. To je jedným z dôvodov prečo sa o ňu zaujíma čoraz viac spoločností. Virgin Galactic sme taktiež zaradili do nášho článku o 6 vesmírnych akciách.

Akcie Virgin Galactic


Akcie spoločnosti Virgin Galactic, za posledných 12 mesiacov klesli o -56,4 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 4,06 USD. Akciám firmy sa nedarí najmä z dôvodu vysokých strách a absencii príjmov, keďže podniku sa doteraz nepodarilo rozbehnúť svoje komerčné lety do vesmíru.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokDuolingo expanduje mimo online vyučovanie, smer – hudba
Ďalší článokElektromobilový startup Polestar spustí výrobu modelu 3 už tento rok
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno