Crocs naberá druhý dych

Crocs, asi každý z nás mal na nohách známu obuv tejto spoločnosti. Málokto pravdepodobne vie, že do tejto spoločnosti môžete investovať prostredníctvom kúpy jej akcií. Táto americká organizácia bola založená v roku 2002 a vstúpila na burzu v roku 2006 prostredníctvom prvotnej verejnej ponuky akcií (IPO). IPO bolo úspešné a značka si odvtedy získala celosvetovú popularitu vďaka svojim pohodlným a jedinečným dizajnom.

Známe topánky boli prvýkrát vynájdené pred 22 rokmi a už dávno nie sú novinkou vo svete módy. Značka prešla dvoma významnými obdobami problémov, keď predaje klesali niekoľko rokov po sebe, ale v oboch prípadoch sa dokázali opäť vzchopiť. Akcie Crocs dosiahli svoju historicky najvyššiu hodnotu 183,88 USD koncom novembra 2021. Tento rast bol poháňaný zvýšeným dopytom po pohodlných topánkach počas pandémie a efektívnym marketingom. Naopak najnižšia hodnota akcií bola 0,79 USD, dosiahnutá začiatkom novembra 2008, počas globálnej finančnej krízy. V roku 2024 spoločnosť zažíva renesanciu, keď jej akcie vzrástli o viac ako 50 %. Stále sú však od svojho maxima nižšie o viac ako 23 %.

V začiatkoch sa topánky Crocs predávali na základe funkčnosti pred vzhľadom, pričom kľúčovým predajným argumentom bol materiál, z ktorého boli vyrobené, vlastná penová živica, ktorú manažment získal v roku 2004 a nazval ju Croslite. Značka ďalej inovovala Croslite a v roku 2018 vytvorila LiteRide, materiál, ktorý je o 25 % ľahší a o 40 % mäkší ako Croslite, pričom stále poskytuje tlmenie nárazov a podporu.

V prvých rokoch po uvedení na trh mala spoločnosť problémy s uspokojením dopytu, pričom predaje medzi rokmi 2005 až 2007 vzrástli o viac ako 670 %. Crocs v priebehu rokov uskutočnili niekoľko strategických akvizícií, vrátane kúpy spoločnosti Hey Dude v roku 2022 za 2,3 miliardy USD, čím rozšírili svoje produktové portfólio.

Pred dvoma týždňami hlavný predstavitelia oznámili nárast predaja o približne 15 % oproti predchádzajúcemu roku, čo zvýšilo tržby na viac ako 740 miliónov USD. Prognózy naznačujú, že spoločnosť by mohla tento rok dosiahnuť tržby vo výške viac ako 3,2 miliardy USD. Táto silná finančná výkonnosť je podporená kontinuálnym rastom dopytu po ich produktoch.

Renesancia značky Crocs pokračuje
Zdroj: Chartr

História a vývoj značky: Od poklesu po druhý dych

Napriek počiatočnému úspechu sa spoločnosť Crocs koncom roku 2007 stretla s problémom, keď dopyt nedokázal držať krok s ponukou. Predaje začali klesať a na skladoch sa začali hromadiť nepredané penové sandále. Inventár na účtovnej závierke spoločnosti sa v jednom štvrťroku roku 2007 štvornásobne zvýšil. Hrozba konkurencie od značiek ako Walmart a Skechers ešte viac ohrozovala značku.

Zľavy na sandále, ktoré mali vyprázdniť sklady, značku výrazne poškodili. Okrem toho spoločnosť nebola všeobecne obľúbená, existovali Facebookové skupiny s miliónmi členov, ktoré si robili srandu z tejto značky a webová stránka „Ihatecrocs.com“, ktorá produkovala videá ľudí ničiacich sandále Crocs.

Spoločnosť musela zatvárať výrobné závody a neúspešne sa pokúsila o expanziu do športového vybavenia. V roku 2008 podnik zaznamenal stratu vo výške 185 miliónov USD, čo vyvolalo sériu žalôb od akcionárov. V roku 2009 nastúpil do funkcie dočasného CEO špecialista na oživenie firiem John Duerden, ktorý pomohol firme postaviť sa opäť na nohy. Po jeho odchode sa noví manažéri zamerali na predaj topánok, ktoré neboli podobné pôvodným sandálom. Napriek tomu, v nasledujúcich troch rokoch predaje klesali a spoločnosť musela zatvoriť stovky predajní.

Na konci roku 2016, keď predaje stále klesali, sa objavili dve záblesky nádeje. Predaje klasických sandálov začali rásť a experimentálna spolupráca s luxusným dizajnérom Christopherom Kanom bola úspešná. Tieto dve pozitívne oblasti sa stali základom obnovenej stratégie pod novým CEO Andrewom Reesom, ktorý nastúpil do funkcie v júni 2017. Firma sa zamerala na prechod od funkčnosti k vysokej móde a zábave, čo otvorilo značke úplne nový svet.

Renesancia značky Crocs pokračuje
Zdroj: Google Trends

Partnerstvo so známym dizajnérom Christopherom Kanom bolo len začiatkom. Crocs začal pravidelne spolupracovať s významnými značkami a celebritami, vrátane Justina Biebera, Post Malone, McDonald’s a nedávno aj s Pringles (áno, tá značka, na ktorú myslíte). Najvýznamnejšia však bola spolupráca s avantgardným módnym domom Balenciaga, ktorá posunula sandále firmy do sveta vysokej módy s kolekciou gumákov, platformových sandálov, lodičiek a ďalších modelov.

Mnohé z týchto spoluprác sú jednoducho smiešne (chceli by ste pár Crocs od 7-Eleven?), ale množstvo peňazí, ktoré Crocs zarába, nie je žiadnym vtipom. Generácia Z sa naučila milovať túto značku, a to najmä vďaka pandemickej túžbe po pohodlí. Predaje v posledných troch rokoch explodovali a zisky taktiež.

Tieto spolupráce viedli k obrovskému finančnému úspechu obuvi, ktorá bola inšpirovaná holandským drevákom. Zaujímavý je aj fakt, že značka pravidelne daruje topánky tým, ktorí to potrebujú, prostredníctvom svojho programu Crocs Cares. Od marca 2020 daroval Crocs zdravotníckym pracovníkom na celom svete viac ako 1 milión párov topánok.

Ukazovatele sily značky

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako merať silu značky, je pozrieť sa na ziskovosť spoločnosti na každý dolár predaja. Hoci sú dôležité aj iné faktory, marže sú doslova rozhodujúcim ukazovateľom. Nižšie si môžete prezrieť prevádzkový zisk na jeden USD z tržieb vybraných podnikov, alebo inak povedané prevádzkovú ziskovú maržu spoločností. Ide o finančný ukazovateľ, ktorý vyjadruje, aký podiel z každého dolára tržieb zostáva spoločnosti ako prevádzkový zisk po započítaní všetkých prevádzkových nákladov.

Na základe nižšie uvedených čísiel vidíme, že Crocs je najziskovejšou spoločnosťou medzi svojimi najväčšími konkurentmi v oblasti obuvi a odevného maloobchodu, a to s veľkým náskokom. Za posledný finančný rok dosiahla spoločnosť Crocs, Inc. 26 % prevádzkovú maržu 0,26 USD z každého dolára tržieb). Týmto výsledkom prekonala konkurentov ako Nike, On Running a Skechers, a dokonca aj obľúbenú značku Birkenstock. Dosiahla tiež úroveň, ktorú minulý rok zaznamenal gigant luxusných tovarov LVMH.

Renesancia značky Crocs pokračuje
Zdroj: Chartr

Aby sme pochopili rozdiel medzi pojmami Inc a Brands. Crocs Inc. je materská spoločnosť, ktorá vlastní a prevádzkuje značku Crocs. Zodpovedá za výrobu, marketing, distribúciu a predaj produktov značky. Crocs Brands sa vzťahuje na konkrétnu značku produktov, ktoré firma vyrába a predáva. To zahŕňa rôzne druhy obuvi, ako sú ikonické penové sandále, ale aj ďalšie produkty a doplnky spojené so značkou. Tiež zahrňuje spolupráce s rôznymi dizajnérmi a inými značkami, čo vedie k vytváraniu limitovaných edícií a špeciálnych kolekcií.

V roku 2023 mala spoločnosť v prevádzke celkovo 349 predajní. Z toho 163 maloobchodných predajní bolo v Spojených štátoch, 91 v Južnej Kórei a 36 v Číne. V Singapure mala firma 17 prevádzok a v rámci Európy 17 prevádzok, pričom najviac ich bolo v Nemecku (11).

Renesancia značky Crocs pokračuje
Zdroj: Crocs IR

Akcie Stellantis


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +50,3 %. V súčasnosti sa sa obchodujú za 140,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,9 násobok zisku na akciu (P/E), 10,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 9,3 násobok EV/EBITDATrhová kapitalizácia spoločnosti je 8,6 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #9 Meme mánia opäť začína, Revúce mačiatko a GameStop sú späť
Ďalší článokAppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno