Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je už v plnom prúde a investori včera upriamovali zrak na viacero známych firiem, ktoré mali naplánované zverejnenie svojho štvrťroku. Najviac zaujala spoločnosť Snap prevádzkujúca populárnu sociálnu sieť Snapchat s viac ako 300 miliónmi denných používateľov, avšak nie zrovna pozitívne. Akcie Snap

Rast príjmov spoločnosti rýchlo spomalil a nedosiahol prognózy analytikov. Navyše výhľad manažmentu do posledného štvrťroku 2021 bol výrazne nižší z dôvodu viacerých problémov, ktorým aktuálne Snap čelí. Jeden z najvážnejších problémov predstavuje nové pravidlo ohľadom získavania osobných údajov skrz operačný systém iOS. To všetkých sociálnym sieťam výrazne sťaží zamierenie reklamy na jednotlivých používateľov, čo by mohlo viesť k zníženiu efektivity reklám a v konečnom dôsledku aj k zníženiu tržieb.

Akcie Snap reagovali na výsledky firmy poklesom v after-market obchodovaní o približne -24%, zatiaľ čo dnes sa obchodujú v pre-market obchodovaní nižšie o -19,76%.

Najdôležitejšie čísla a novinky za 3Q

Výnosy: V 3. kvartáli roku 2021 Snap zaznamenal výnosy vo výške $1,07 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +57%. Analytici pritom predpokladali tržby na úrovni $1,1 mld.

Operatívna strata: Operatívna strata sa medziročne zvýšila o +7,7%, zo $167,86 mil. na $180,82 mld. Negatívna operatívna marža sa upravila z -24,7% na 16,9%.

Adjusted EBITDA: Upravený zisk na báze EBITDA (zisk pred zaplatením úrokov, odpisov a zdanením) stúpol o +209%, z $56,36 mil. na $174,20 mil.

Čistá strata: Čistá strata sa v porovnaní s minulým rokom znížila o +57%, zo -$199,85 mil. na –$71,96 mld., resp. z -$0,14 na -$0,05 na akciu. Upravený zisk dosiahol hodnotu $0,17 na akciu, zatiaľ čo Wall Street odhadovala zisk vo výške $0,08.

Cashflow: Operatívny cashflow bol v 3. kvartáli pozitívny na úrovni $71,55 mil., čo je lepší výsledok ako pred rokom, keď Snap vykázal negatívny cashflow -$54,83 mil. Voľný cashflow sa zlepšil z -$69,56 mil. na $51,72 mil., resp. z -$0,05 na $0,03 na akciu.

Používatelia: Počet denných používateľov vzrástol o +23% na 306 mil.

Vývoj počtu používateľov Snapchat
Vývoj počtu denných používateľov Snapchat v miliónoch, zdroj obrázku: Snap Investor Relations

„Snap v tomto štvrťroku oslávil svoje 10. výročie a sme nadšení z dlhodobých príležitostí a potenciálu nášho podnikania, pretože sme rozšírili našu komunitu na 306 miliónov aktívnych denných používateľov a medziročne zvýšili svoje tržby o 57%, resp. na 1,067 miliardy dolárov za štvrťrok,“ povedal generálny riaditeľ Evan Spiegel. „Teraz fungujeme v rozsahu potrebnom na to, aby sme zvládli výrazné negatívne vplyvy, vrátane zmien na platforme iOS, ktoré ovplyvňujú spôsob zacielenia, merania a optimalizácie reklamy, ako aj globálnych problémov dodávateľského reťazca a nedostatku pracovných síl ovplyvňujúcich našich partnerov. Naďalej sa budeme zameriavať na dosahovanie dobrých výsledkov pre našich reklamných partnerov a na inovácie, aby sme rozšírili možnosti našej platformy a lepšie slúžili našej komunite.“

V štvrtom kvartáli vedenie spoločnosti očakáva, že Snap dosiahne príjmy v rozpätí od 1,165 do 1,205 miliardy dolárov, pričom upravený zisk EBITDA (pred zaplatením úrokov, odpisov a zdanením) na úrovni 135 až 175 miliónov dolárov. Akciové trhy však čakali, že Snap vykáže výnosy vo výške 1,36 miliardy dolárov, čiže zhruba o 200 miliónov dolárov viac.

Akcie Snap


Akcie Snap v tomto roku výrazne prekonávali index S&P 500 ako aj širší trh, keď stúpli o +52,2%, zatiaľ čo index o +21,91%. Dnešný pokles v pre-market obchodovaní o -19,76% však vymazal 23,7 miliardy z jeho trhovej hodnoty. Akcie Snap

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer päťnásobne, tržby však sklamali
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokTesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer päťnásobne, tržby však sklamali
Ďalší článokTesla predbehla Facebook a prekonala trhovú hodnotu $1 bilióna
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno