Problémový dopyt v Číne

Siemens, druhá najhodnotnejšia nemecká verejne obchodovaná firma, zažila v posledných dňoch rázny pád. Akcie spoločnosti koncom minulého týždňa klesli najviac za 7 mesiacov. Hlavným dôvodom boli vyjadrenia predstaviteľov o sklamaní z dopytu v Číne, kľúčovom trhu digitálneho priemyslu.

Počet nových objednávok pre jednotku vyrábajúcu automatizované produkty mal od začiatku roka klesajúcu tendenciu, dokonca väčšiu, ako sa očakávalo, povedal hlavný finančný riaditeľ Ralf Thomas. Pomalé oživenie Číny tiež vedie k nižšiemu dopytu v strednej Európe. „Ekonomické stimuly v Číne sa stále neprejavujú v nových objednávkach,“ dodal Thomas.

Priemyselný sektor je tak v súčasnosti tvrdo zasiahnutý oslabeným dopytom v Číne. Spotrebitelia a podniky v krajine obmedzili výdavky v dôsledku rastúcej inflácie a úrokových sadzieb. Siemens, ktorý má mnoho európskych zákazníkov, ktorí exportujú do Číny, očakáva, že sa ekonomika ázijskej krajiny zotaví v druhej polovici roka v dôsledku snahy Pekingu podporiť vysokotechnologickú výrobu.

Tieto nepríjemnosti len potvrdzujú dôležitosť investičného plánu 2 miliárd EUR do zvýšenia produkcie, ktorý manažment podniku oznámil v júni minulého roka. Hlavným cieľom tohto plánu je aby boli prevádzky organizácie odolnejšie voči narušeniam dodávateľského reťazca a geopolitickému napätiu. Firma vybuduje nové továrne, výskumné a vývojové centrá a školiace strediská po celom svete. Jej cieľom je tiež maximálne využiť stimulačné balíčky v Spojených štátoch a Európe.

Rastúce napätie medzi Pekingom a Washingtonom spôsobuje, že mnohé spoločnosti sa obávajú závislosti od Číny, najmä v dôsledku pokusov USA zablokovať prístup Číny k najnovším technológiám. Napriek tomu predstavitelia firmy v minulom roku oznámili, že investujú 140 miliónov EUR do rozšírenia svojej digitálnej továrne v čínskom meste Chengdu a vybudovania nového centra pre výskum a vývoj v Shenzhene. „Máme vysoký podiel na trhu v Číne, budeme brániť a rozširovať svoj podiel na trhu v Číne,“ povedal Busch.

Čo predpovede?

Marža digitálnych priemyslových odvetví Siemensu v druhom fiškálnom štvrťroku by sa mohla pohybovať pod 20 až 23 % cieľom pre rok 2024 kvôli nízkej využiteľnosti kapacít a ťažkostiam so zložením produktov. Objednávkové vyhliadky jednotky v prvom polroku fiškálneho roka a predpovede predaja na rok 2024 sú závislé na obnovení Číny (spolu s Nemeckom) a postupnom oživení dopytu z týchto krajín.

Objednávky v digitálnom priemysle Siemensu klesli v prvom fiškálnom štvrťroku o 31 % potom, čo nové objednávky v Číne poklesli o viac ako polovicu. Siemens v posledných rokoch prebudoval svoje podnikanie s dôrazom na softvérové produktové rady s vyššími ziskovými maržami. O tom svedčí aj fakt, že softvérovej jednotke podniku sa darí lepšie, než sa očakávalo.

Akcie Siemens


Akcie Siemens od začiatku tohto roka stúpli o +4,5 % a za posledný rok vzrástli o +23,8 %. V súčasnosti sa pri cene 175,4 EUR obchodujú za 215,8 násobok zisku na akciu (P/E); 12,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 9,6 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 2,68 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

____________________________________

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokReddit s vydareným debutom na burze
Ďalší článokÍrska firma Accenture prepustí 19 000 zamestnancov a znižuje prognózy tržieb
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno