Bude sa vo veľkom prepúšťať

Accenture, írsky poskytovateľ služieb v oblasti IT, znížil svoju predpoveď výnosov na fiškálny rok 2024. Ekonomická neistota núti klientov k obmedzeniu výdavkov na jej poradenské služby. Nepriaznivé vyhliadky spôsobili pád akcií podniku v posledných dňoch o 10 %. Po novom manažment firmy teraz očakáva rast výnosov za celý rok v rozmedzí 1 až 3 %, oproti svojej predchádzajúcej predpovedi rastu od 2 do 5 %.

Firma bojuje so slabým dopytom po svojich IT a poradenských službách, keďže vysoké úrokové sadzby brzdia priemysel, ktorý zaznamenal rýchly rast počas pandémie. To viedlo k drastickým krokom. Firma plánuje prepustiť približne 19 000 zamestnancov, čo predstavuje takmer 2,5 % jej pracovnej sily. Náklady spojené s odstupným by v tomto fiškálnom roku mali dosiahnuť 416 miliónov EUR. V minulom roku tieto náklady predstavovali niečo vyše jednej miliardy EUR.

„V súčasnosti zaznamenávame ďalšie obmedzenie výdavkov zo strany našich klientov, vrátane výdavkov na naše služby, najmä v častiach EMEA a Severnej Ameriky,“ povedala CEO Julie Sweet. Konkurenti Tata Consultancy Services a Infosys, dve z najväčších indických poradenských firiem v oblasti IT, tiež hlásili nie príliš pozitívne výsledky za minulý rok, keďže sa výdavky znižujú.

Analytici z Baird Equity uviedli, že rast v priemysle spomaľuje posledných šesť štvrťrokov a že „by mohlo trvať niekoľko rokov, kým sa Accenture vráti k viaccifernému organickému rastu.“ Spoločnosť tiež predpovedala výnosy za tretí štvrťrok v rozmedzí 15,1 až 15,6 miliardy EUR. To je o niečo nižšie než priemerný odhad vo výške 15,7 miliardy EUR.

Nové objednávky, kľúčový ukazovateľ budúcich príjmov, klesli o 2 % na 19,9 miliardy EUR za druhý štvrťrok, zatiaľ čo príjmy za segment komunikácie, média a technológie klesli medziročne o 8 %. Na upravenom základe spoločnosť zarobila 2,56 EUR na akciu, v porovnaní s odhadom vo výške 2,46 EUR na akciu.

Accenture je globálna spoločnosť poskytujúca odborné služby v oblasti manažérskeho poradenstva, systémovej integrácie a outsourcingu. V súčasnosti ide o najhodnotnejšiu írsku firmu s trhovou kapitalizáciou 196,8 miliardy EUR. Ide tak o jednu z najhodnotnejších verejne obchodovaných firiem v Európe. V súčasnosti dýcha na krk európskym gigantom ako sú SAP či L’Oréal, na ktoré stráca 16,8 respektíve 36,4 miliardy EUR.

Akcie Accenture


Akcie Accenture si v tomto roku odpísali -2,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 337,5 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 30,6 násobok zisku na akciu (P/E); 24,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSiemens s dvihnutým prstom: Spomalenie Číny brzdí objednávky
Ďalší článokRevolučné lieky na chudnutie: Kto získa korunu v boji o trón?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno