Nintendo Switch novej generácie na obzore

Nintendo, jedna z najcennejších spoločností v hernom priemysle, oznámila, že onedlho predstaví nástupcu svojej vlajkovej lode hernej konzoly Switch. Správa prišla po tom, čo firma vykázala prudký pokles zisku v dôsledku nižšieho predaja svojej starnúcej konzoly. Týmto výsledkom japonská spoločnosť ukončila svoj hospodársky rok, ktorý sa skončil 31. marca 2024.

Začiatkom tohto roka Nintendo zvýšilo svoju prognózu predaja Switch konzoly na 15,5 milióna kusov, ale nakoniec prekonalo svoje usmernenie, keď predalo 15,7 milióna kusov. Napriek lepšiemu predaju konzoly ide už o štvrtý rok poklesu v rade a s len o niečo viac ako polovičným objemom oproti fiškálnemu roku 2021, kedy podnik predal takmer 30 miliónov kusov Switch. Zníženie predaja očakávajú predstavitelia firmy aj naďalej, v tomto roku by mal objem dosiahnuť 13,5 milióna kusov.

nintendooos

Switch je jedinou hernou konzolou, ktorú v súčasnosti Nintendo ponúka a preto je dôležitým zdrojom príjmov firmy. Investori sa preto zamerali na akékoľvek komentáre vedenia podniku ohľadom nástupcu Switch, ktorý je už viac ako sedem rokov starý. Hoci konzola je už pomerne stará, hernému obrovi z krajiny vychádzajúceho slnka sa podarilo predĺžiť jej životnosť vďaka minuloročnému vydaniu herných hitov, ako „Super Mario Bros. Wonder“ a „The Legend of Zelda„, čo zvýšilo záujem o Switch.

Nintendo Switch je mimochodom druhou historicky najúspešnejšou hernou konzolou z hľadiska predaja po PlayStations 2 od japonského konkurenta Sony. V priebehu rokov sa predalo už 141,3 milióna kusov.

nintendooos1

Nintendo potrebuje novú vlajkovú loď

Tento efekt sa ale pomaly vytráca a starnúca verzia Switchu sa začína prejavovať aj v číslach a prognózach spoločnosti. V poslednom kvartáli fiškálneho roka, ktorý sa skončil v marci 2024, Nintendo dosiahlo tržby na úrovni 277,1 miliardy jenov (1,67 miliardy eur), pričom sa očakávali príjmy vo výške 280,6 miliardy jenov. Čistý zisk dosiahol 82,6 miliardy jenov (500 miliónov eur), čo jednoznačne prevýšilo očakávaných 57,2 miliardy jenov. Tržby medziročne klesli takmer o 10 %, zatiaľ čo čistý zisk klesol o 4,5 %.

Na fiškálny rok, ktorý sa skončí v marci 2025, Nintendo predpovedá tržby vo výške 1,35 bilióna jenov (8,11 miliardy eur) a čistý zisk 300 miliárd jenov (1,8 miliardy eur). To je podľa odhadov organizácie LSEG oveľa menej, ako predpovedali analytici, pričom prognóza Nintenda predstavuje medziročný pokles zisku o 39 % a tržieb o 19 %.

Trh s konzolami je cyklický

Globálny trh s hernými konzolami vzrástol v roku 2023 medziročne o 10 %, a to najmä vďaka zlepšeniam v obmedzeniach dodávateľského reťazca, ktorým čelili v roku 2022, rastúcemu dopytu spotrebiteľov a novým vydaniam spoločností Nintendo a Sony.

image 30
Zdroj: Global Smart Devices Shipments Tracker, Q1 2021-Q4 2023, CounterPointResearch

Trh s hernými konzolami je cyklický, pričom po uvedení konzol novej generácie sa pozoruje zrýchlenie rastu. Najnovšia generácia konzol, ktorú Sony (PlayStation) a Microsoft (Xbox) uviedli na trh v roku 2020, vyhnala trh v roku 2021 hore. Okrem toho pandémia COVID-19 podporila rast trhu, pretože ľudia boli nútení tráviť čas doma. Odvtedy bol trh v miernom poklese, ale očakáva sa, že v roku 2024 Microsoft vydá obnovenú sériu Xbox Series S a sériu X v druhej polovici roku 2024. Koncom tohto roka alebo začiatkom budúceho roka príde na rad aj spomínaná nová generácia Nintendo Switch.

Vo všeobecnosti sa ale očakáva, že trh s hernými konzolami by mal celosvetovo rásť, podľa Grand View Reserach bude medzi rokmi 2023 a 2030 rásť v USA ročným tempom 7,9 %.

image 31

Nintendo chce diverzifikovať príjmy

Japonský výrobca Nintendo aktuálne podniká kroky na diverzifikáciu svojich príjmových tokov pomocou svojich obľúbených postáv a herných sérií vo filmoch a iných formách zábavy mimo priestoru videohier. V spoluprácii s animačným štúdiom Illumination firma v marci napríklad uviedla, že po minuloročnom úspechu „The Super Mario Bros. Movie“ vyrobia nový animovaný film Super Mario. Firma tiež uviedla, že vyvinie akčný film založený na populárnej akčnej dobrodružnej sérii „The Legend of Zelda“.

Akcie Nintendo


Akcie Nintendo píšú v poslednej dekáde veľmi úspešný príbeh, keď v priebehu 10 rokov vzrástli sedemnásobne, resp. o 605 %. V minulom roku dosiahli svoj 8 950 japonských jenov za akciu, pričom po dlhých 16 rokoch prekonali svoje historické maximum. Dnes sa akcie firmy obchodujú vo výške 7 759 jenov, čiže 13 % pod historickým maximom a v doterajšom priebehu roka si pripísali 8,1 %.

Pri aktuálnej cene sa akcie Nintendo obchodujú za 18,3 násobok zisku na akciu (P/E); 24,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E); 29,4 násobok voľného cash flowu (P/FCF) a 12 násobok EV/EBITDA


Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNový hráč v ringu: Otrasie Amgen trhom s liekmi na obezitu?
Ďalší článokDatadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno