Nio zmenky

Výrobca elektrických vozidiel NIO plánuje získať 1 miliardu USD vydaním konvertibilných prednostných zmeniek, aby znížil dlh a posilnil svoju súvahu v prostredí eskalujúcej konkurencie na domácom trhu a rastúcich strát. Predstavitelia automobilky so sídlom v Šanghaji uviedli, že firma vydá dve série konvertibilných zmeniek v hodnote 500 miliónov USD, ktoré budú splatné v rokoch 2029 a 2030.

Časť výnosov by sa mala použiť aj na uspokojovanie všeobecných firemných potrieb. Úroková sadzba, počiatočný konverzný kurz a ďalšie podmienky budú stanovené v čase oceňovania dlhopisov. Tento krok prichádza tri mesiace po tom, čo Nio získalo 740 miliónov USD od vládou podporovanej firmy CYVN Holdings.

Po konverzii predstavitelia organizácie uviedli, že automobilka zaplatí alebo dodá „takýmto konvertujúcim držiteľom zmeniek, hotovosť alebo americké depozitné akcie spoločnosti, z ktorých každá v súčasnosti predstavuje jednu kmeňovú akciu triedy A alebo kombináciu hotovosti a ADS, podľa okolností“.

Nio v problémoch

Výrobca elektrických vozidiel pritom len nedávno plánoval zintenzívniť svoju expanziu do Európy. Hlavne z dôvodu, že je nútený znížiť počiatočné ceny všetkých svojich modelov v Číne. Tento krok spája Nio s ostatnými automobilkami v Číne, najväčšom svetovým trhom EV, v cenovej vojne s cieľom získať viac zákazníkov. Čínska vláda v júny tohto roka začala kampaň na podporu nákupu áut a prijatie čistých áut, najmä vo vidieckych oblastiach.

Spoločnosť Nio bola začiatkom tohto roka jednou z hlavných obetí cenovej vojny v automobilovom priemysle v Číne. Automobilka zaznamenala výrazné oživenie predaja od júna, keď sa cenová vojna skončila. V júli Nio dodalo rekordných 20 462 EV, po ktorých minulý mesiac nasledovalo 19 329 kusov. V septembri spoločnosť začala prijímať objednávky na svoje nové kupé SUV EC6, čím dokončila modernizáciu všetkých svojich starších modelov.

Na konci augusta predstavitelia automobilky Nio oznámili, že čistá strata firmy za druhý štvrťrok, ktorý sa skončil v júni, sa medziročne zvýšila o 27,8 % na 836 miliónov USD. Tržby klesli o 14,8 % na 1,2 miliardy USD. Spoločnosť však bola optimistická, pokiaľ ide o jej vyhliadky, a uviedla, že v období od júla do septembra dodá čínskym zákazníkom 55 000 až 57 000 vozidiel, čo predstavuje nárast o najmenej 74 % oproti predchádzajúcemu roku.

Firma tiež odkladá niektoré investície, vrátane investícií do výskumu a vývoja, a bude defenzívnejší aj v rámci spomínanej expanzií do Európy. Automobilka bude musieť riešiť ďalší problém, na čínsky trh sa totiž plánujú vrátiť dominantné automobilky ako Toyota či VW. Tie vystúpili na autosalóne v Šanghaji, kde predstavili svoje výrobky s ktorými chcú v budúcnosti ovládnuť tento trh. Automobilka dodala v poslednom roku zákazníkom 122 486 áut. Práve rok 2022 bol pre čínsky podnik rokom reakcelerácie a ďalšej expanzie.

Nio

Nio je čínsky výrobca elektrických vozidiel, ktorý sa špecializuje na vývoj vysokovýkonných prémiových elektrických vozidiel. Spoločnosť bola založená v roku 2014 so sídlom v Šanghaji v Číne. Okrem svojho zamerania na elektrické vozidlá sa Nio angažuje aj v iných oblastiach ekosystému elektrických vozidiel, ako je technológia výmeny batérií a nabíjacia infraštruktúra.

Organizácia je známa výrobou inovatívnych a technologicky vyspelých elektromobilov, ako sú modely ES8ES6 EC6, ktoré ponúkajú pokročilé funkcie, ako je inteligentné riadenie, asistenti AI v aute a pokročilá technológia batérií. V minulom roku Nio predstavilo tiež model ES7 SUV, čo podnietilo v investoroch dočasný optimizmus.

Akcie Nio


Akcie Nio, za posledných 12 mesiacov klesli o -11,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 8,55 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 2 násobok ročných tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokDominancia Google na trhu internetového vyhľadávania a prehľadávačov
Ďalší článokAko sa rozhoduje a premýšľa úspešný trader? Obchodník mesiaca XTB – O. Hartman
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno