Obvinenie

Akcie spoločnosti Block uzavreli včerajšie obchodovanie o 15 % nižšie po tom, čo organizácia Hindenburg Research, špecializujúca sa na „shortovanie“ (predaje na krátko), obvinila giganta v oblasti digitálnych platieb z podvodov. Firma, predtým známa ako Square, bola obvinená z „ochoty napomáhať podvodom voči spotrebiteľom a vláde, vyhýbať sa regulácii, vydávať predátorské pôžičky a poplatky za revolučnú technológiu a zavádzať investorov prehnanými metrikami.“

V správe o obvinení sa priamo spomína aj generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Jack Dorsey, ktorý je známy aj tým, že založil Twitter. Z jeho čela odišiel koncom roku 2021. „CEO Dorsey propagoval, ako je Cash App v stovkách hip-hopových skladieb, ako dôkaz vlastnej príťažlivosti,“ uvádza sa v správe. „Umelci však nerapujú o hladkom používateľskom rozhraní aplikácie Cash – mnohí opisujú, že ju používajú na podvody, obchodovanie s drogami alebo dokonca na zaplatenie za vraždu.“

Hindenburg tiež kritizoval, že kvôli prudkému nárastu používateľov počas pandémie, Block ignoroval „rozšírené podvodné účty a platby“.

Rekacia Blocku

Na obvinenie promptne reagovala aj samotná firma. „Máme v úmysle spolupracovať so SEC a preskúmať právne kroky proti spoločnosti Hindenburg Research pre fakticky nepresnú a zavádzajúcu správu, ktorú dnes zdieľali o našom podnikaní v oblasti Cash App.“

Hindenburg je podľa predstaviteľov Blocku známy týmito typmi útokov, ktoré sú určené výhradne na to, aby umožnili predajcom nakrátko profitovať z poklesu ceny akcií. „Preskúmali sme celú správu v kontexte našich vlastných údajov a veríme, že je navrhnutá tak, aby oklamala a zmiatla investorov. Sme vysoko regulovaná verejná spoločnosť s pravidelným zverejňovaním informácií a dôverujeme našim produktom, výkazom, programom dodržiavania predpisov a kontrolám. Nenecháme sa rozptyľovať typickou taktikou predajcu nakrátko.“

Hindenburg Research

Správa Hindenburgu o spoločnosti Block prichádza zhruba 2 mesiace po tom, čo predajca nakrátko vzniesol obvinenia proti indickému konglomerátu Adani Group, ktorý z hodnoty podniku ubral viac ako 100 miliárd dolárov. Firma sa preslávila v roku 2020, keď publikoval slávnu správu, ktorá odhalila, že výrobca elektromobilov Nikola spúšťal prototypy vozidiel z kopca a tvrdil pritom, že jazdia samé, okrem iného hanebného správania v spoločnosti.

Zakladateľ spoločnosti Nikola Trevor Milton neskôr zo spoločnosti odstúpil a veľká porota ho v roku 2021 obvinila z podvodu s cennými papiermi a drôtového podvodu.

Vo svojej najnovšej správe Hindenburg tvrdí, že „Block potichu podporil svoju ziskovosť tým, že sa vyhýba kľúčovej bankovej regulácii určenej na ochranu obchodníkov,“ pričom cituje „výmenné poplatky“ účtované obchodníkom za akceptovanie používania rôznych platobných kariet. Tie sú obmedzené, ak si ich účtujú veľké banky, ktoré majú aktíva nad 10 miliárd dolárov. „Napriek tomu, že má Block aktíva vo výške 31 miliárd dolárov, sa Block vyhýba týmto nariadeniam smerovaním platieb cez malú banku a vydieraním obchodníkov zvýšenými poplatkami,“ uvádza sa v správe.

Hindenburg taktiež poukázal na to, že spoluzakladatelia Jack Dorsey a James McKelvey počas pandémie spoločne predali akcie za viac ako 1 miliardu dolárov.

Akcie Block


Akcie Block po zverejnení správy odpísali 15 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o ďalších 5 %. Od svojho maxima z leta 2021 stratili už takmer 80 % trhovej hodnoty. To je sklamanie pre investorov i analytikov, pretože tí čakali, že rok 2023 by mohol byť odrazovým mostíkom pre fintech spoločnosť Block, ale aj jeho hlavného konkurenta PayPal. Akcie firmy sa aktuálne obchodujú za 36,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 2,2 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPrečo investovať? 3 hlavné dôvody, ktoré ukazujú dôležitosť investovania
Ďalší článokRheinmetall zažíva zlaté časy, od začiatku vojny akcie stúpli o 200 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno