Vojna prelieva kapitál

Vojna na Ukrajine urobila z výrobcu munície Rheinmetalla kľúčového hráča v globálnom obchode so zbraňami, čo katapultovalo niekdajšieho nízkoprofilového nemeckého výrobcu na jedného z najdôležitejších európskych dodávateľov zbraní. Od minuloročnej ruskej invázie akcie Rheinmetall vzrástli o 150 % a spoločnosť vykázala rekordné príjmy a objednávky, pričom delostrelecká povaha konfliktu poukazuje na silný budúci dopyt po jej granátoch. Spoločnosť tiež začala rokovať s nemeckými a ukrajinskými predstaviteľmi o výstavbe továrne na tanky na Ukrajine.

Rheinmetall napriek tomu čelí prekážkam v snahe využiť prudký nárast dopytu, vrátane náboru zamestnancov a zvyšovania kapacity. Analytici tiež zostávajú skeptickí, pokiaľ ide o schopnosť spoločnosti realizovať vlajkové projekty, ako je vývoj nového tanku a navrhovaná továreň na Ukrajine. „Epochálny posun a vojna v Európe tiež predznamenali novú éru Rheinmetall,“ povedal generálny riaditeľ Armin Papperger, keď spoločnosť prezentovala pozitívne ročné príjmy.

Spoločnosť Rheinmetall, ktorá tiež vyrába komponenty pre automobilový priemysel, uviedla, že jej nevybavené objednávky dosiahli rekordných 26,6 miliardy eur, vrátane nových objednávok na granáty a zbrane v hodnote 3 miliárd eur v minulom roku. P. Papperger povedal, že rastúce geopolitické tlaky, od vojny na Ukrajine po napätie v Ázii, spustili pre Rheinmetall obdobie bezprecedentného rastu. Tento rok sa podľa jeho slov pripravuje na „zďaleka najlepší rok v histórii spoločnosti“.

Vojna na Ukrajine urobila z výrobcu munície Rheinmetalla kľúčového hráča v globálnom obchode so zbraňami, čo katapultovalo niekdajšieho nízkoprofilového nemeckého výrobcu na jedného z najdôležitejších európskych dodávateľov zbraní
Zdroj: Rheinmetall

Rheinmetall má svoje korene v roku 1889, kedy bol založený predchodca na dodávku munície do nemeckého impéria. Po prvej svetovej vojne spoločnosť vyrábala nevojenské výrobky vrátane lokomotív. Neskôr obnovila výrobu zbraní a väčšinový podiel získal nemecký štát. Po 2. svetovej vojne prerušila prevádzku a v roku 1956 znovu začala s výrobou vojenskej techniky s guľometom MG 42.

Nedávny vzostup Rheinmetall, ktorý sa má koncom tohto mesiaca pripojiť k nemeckému blue-chip indexu DAX, prichádza uprostred ziskov pre širší európsky obranný sektor. Ostatné európske obranné spoločnosti, ako Dassault Aviation, francúzsky výrobca prúdových stíhačiek Rafale, švédsky Saab a britská BAE Systems, všetky oznámili rekordné objednávky v roku 2022. Americké obranné spoločnosti zaznamenali menšie zisky. Ako sme avizovali koncom minulého roka, vojna na Ukrajine bola spúšťačom obrovských investícií do zbrojenia. O najvýznamnejších firmách, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu si môžete prečítať TU.

Rastúce knihy objednávok sú spojené najmä so zvýšením vojenských výdavkov schválených pred ruskou inváziou, pričom západné zbrane sa posielajú na Ukrajinu z národných zásob. Zatiaľ čo rôzne vlády nedávno povedali, že zvýšia vojenské výdavky, čím pomôžu zvýšiť ceny akcií výrobcov zbraní, všetky tieto záväzky sa nenaplnili a nie je jasné, ktoré spoločnosti z toho budú mať prospech.

„Ceny akcií nerastú kvôli zvyšovaniu ziskov, ale kvôli očakávaniam,“ povedal George Zhao, analytik spoločnosti Bernstein. „Objednávky sa nezvýšili tak ako ich akcie,“ povedal. Konvenčnejšia pozemná povaha vojny na Ukrajine znamená, že granáty a obrnené vozidlá Rheinmetall sú opäť v popredí vojenského plánovania. Spoločnosť sídli aj v Nemecku, ktoré prisľúbilo jednorazový fond vo výške 100 miliárd eur na dodatočné vojenské výdavky.

Pán Papperger povedal, že Rheinmetall dokáže pokryť približne polovicu ročnej potreby Ukrajiny 155 mm nábojov, čo predstavuje približne 1 milión delostreleckých nábojov. Ukrajina tento mesiac uviedla, že celkovo potrebuje najmenej 356 300 nábojov mesačne. Americké a európske armády tiež potrebujú obnoviť svoje zásoby po odoslaní granátov na Ukrajinu. Aby uspokojil dopyt, Rheinmetall vyrába delostreleckú muníciu v 24-hodinových, sedemdňových smenách a vďaka minuloročnej akvizícii španielskeho muničného gigantu Expal Systems zdvojnásobil svoju výrobnú kapacitu na 440 000 nábojov ročne. Zvýšila kapacitu v závodoch v Nemecku a Maďarsku, kde postavila továreň na výbušniny a muníciu, ako aj v Austrálii a Spojenom kráľovstve, kde tento rok vyrobí obrnené vozidlo Boxer 3. Výrobné linky boli tiež rozšírené a vylepšené, aby zvládli ďalšie produkty.

Naberanie zamestnancov

Rheinmetall v minulom roku zvýšil počet svojich zamestnancov o viac ako 1 500, čím má takmer 25 000 zamestnancov. S cieľom pomôcť udržať krok s objednávkami chce tento rok vytvoriť ďalších 3 000 pracovných miest, povedal Papperger. Tým sa však spoločnosť pripája k ostatným európskym obranným spoločnostiam v náborovom režime v čase, keď je nedostatok inžinierov. Rheinmetall teraz rokuje s Berlínom a Kyjevom o vybudovaní továrne na Ukrajine na výrobu nového tanku s názvom Panther, ako aj jeho pechotného vozidla Lynx.

Pán Papperger povedal, že továrni môže trvať 12 až 14 mesiacov, kým postaví a vyrobí približne 400 Pantherov ročne. Spoločnosť očakáva rozhodnutie úradníkov o schválení lokality v najbližších mesiacoch. Analytici tvrdia, že plán bude ťažké zrealizovať vzhľadom na bezpečnostné riziko, ťažkosti pri získavaní dodávok na Ukrajinu a z Ukrajiny a čas potrebný na zriadenie komplexného výrobného závodu.

Spoločnosť Rheinmetall uviedla na trh Panther minulý rok a uviedla, že má väčšiu palebnú silu a presnosť ako existujúce tanky. Pán Papperger povedal, že tanku bude trvať približne 15 mesiacov, kým sa dostane do sériovej výroby. Analytici sú však skeptickí a tvrdia, že tank zostáva nevyskúšaný a zatiaľ naň ani nie sú objednávky. Rheinmetall nereagoval na žiadosti o ďalšie pripomienky k navrhovanej továrni na Ukrajine. Aj keď spojenie Rheinmetall s vojnou na Ukrajine spoločnosti prospelo, urobilo z nej aj cieľ. Začiatkom tohto mesiaca sa na Rheinmetall zamerala proruská hackerská skupina, hoci spoločnosť uviedla, že neutrpela stratu údajov.

Akcie Rheinmetall


Akcie spoločnosti Rheinmetall, v tomto roku vzrástli o +31,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 275,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 11,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokHindenburg Research šokoval Wall Street obvinením fintech spoločnosti Block (Square)
Ďalší článokZlato je na vrchole, pomôže to jeho ťažiarovi Newmont?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno