Tesla plánuje ďalšie rozdelenie akcií

Akcie Tesla včera v reakcii stúpli o 8%. Spoločnosť tak opäť dokázala zvrátiť pesimistický sentiment investorov, ktorý rástol z dôvodu dočasného zatvorenia výrobného závodu v Šanghaji.

0
386

Tesla rozdelí svoje akcie

Spoločnosť Tesla včera na sociálnej sieti Twitter uviedla, že bude žiadať súhlas investorov o ďalšie rozdelenie akcií. Predstavenstvo podniku prijalo návrh manažmentu, ale schválenie akciovej dividendy si stále vyžaduje konečné schválenie, uviedla Tesla vo svojom podaní. Ak bude návrh schválený, pôjde tak už o druhé rozdelenie akcií firmy v priebehu 2 rokov. Akcie Tesla zareagovali na toto oznámenie pozitívne, keď včerajšie obchodovanie ukončili vyššie o +8,03 % na cene $1091,84. Zatiaľ nie je jasné v akom pomere by mohol „stock split“ prebehnúť.

Spoločnosti E. Muska sa tak opäť podarilo zvrátiť skôr pesimistický sentiment investorov, ktorý poháňali správy ohľadom nových prípadov koronavírusu , predovšetkým v Číne, čo vyústilo do dočasne prerušenej výroby v závode v Šanghaji. Napriek tomu, že trhy reagujú na správu pozitívne, opäť sa aj vynárajú hlasy či „stock split“, ktorý nič fundamentálne nemení je dôvod na to, aby už tak draho ocenená firma získala na ocenení ďalších 80 miliárd dolárov.

Jedným z kritikov je David Trainer z investičnej spoločnosti New Conduct, ktorý varuje pre bublinou. „Odporúčame investorom, aby predali vzostup akcií Tesly, pretože akcie žiadnym zásadným katalyzátorom rastu,“ a dodal, že takmer každá veľká automobilka má rozpracovanú významnú stratégiu výroby elektrických vozidiel, aby mohla konkurovať priekopníkovi elektromobilov. „Výhoda prvého ťahúňa spoločnosti Tesla v priestore elektrických vozidiel sa rýchlo vytráca.“

xtb

Akcie Tesla


Akcie Tesla za posledných 12 mesiacov stúpli o +76,47 % na $1091,84, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorý stúpol za rovnaké obdobie o +14,30 %. Na tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,8 násobok tržieb na akciu (P/S), 222,8 násobok zisku na akciu (P/E), 351,5 násobok voľného cashlfowu na akciu (P/FCF) a 116,5 násobok EV/EBITDA.

Stock Split

Rozdelenie akcií nemá žiaden vplyv na hospodárenie spoločnosti ani v skutočnosti nezvyšuje podiel akcionárov vo firme, ale často vplýva pozitívne najmä na retailových investorov, ktorým sa nižšia cena zdá prijateľnejšia. Taktiež niektorí brokeri neponúkajú možnosť nakupovania frakčných akcií a tak vysoká cena za 1 akciu môže byť pre investorov pridrahá.

Nedávno sme informovali o tom, že pre rozdelenie akcií sa rozhodli aj ďalší technologickí giganti Alphabet (Google) a Amazon.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno