Uvoľňovanie zásob tlačí ceny ropy dole
Ceny ropy smerujú k poklesu už druhý týždeň po tom, čo sa USA a ďalšie krajiny dohodli na rekordnom uvoľnení strategických rezerv na zvýšenie ponuky na trhu. Ceny od minulého týždňa klesli približne o 3 % a dnes klesajú o ďalších 2,5 % na cenu $95,87 za barel. Členovia Medzinárodnej energetickej agentúry začiatkom tohto týždňa uviedli, že uvoľnia 60 miliónov barelov ropy nad rámec 180 miliónov barelov, ktoré má USA vypustiť počas 6 mesiacov.
Okrem toho tento týždeň vplývala na ceny aj obava, že ekonomické vyhliadky sa zhoršujú. Federálny rezervný systém (FED) totiž naznačoval, že agresívne sprísni politiku v boji proti inflácii, pričom zhoršenie šírenia nákazy Covid v Číne si vyžaduje výraznejšie obmedzenia ako sa predpokladalo. To ústi opäť do globálnych problémov s dodávateľskými reťazcami, čoho výsledkom sú chýbajúce materiály a pozastavené výroby v mnohých častiach sveta.
Cena ropy
Ropa klesla približne o 25 % od dosiahnutia 130 dolárov za barel 8. marca, v deň, keď USA zakázali dovoz ruskej ropy a Veľká Británia sľúbila postupné ukončenie dovozu. Cena je však stále vyššia ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu.
Bolestivá morálka
Hoci väčšina energetických spoločností ťaží z rastu cien energií, niektoré kvôli morálnemu rozhodnutiu stiahnuť sa z ruského trhu realizujú vysoké straty. Britský Shell tento týždeň uviedol, že očakáva, že jeho odchod z krajiny ho bude stáť 5 miliárd dolárov a spoločnosť Exxon Mobil uviedla, že stiahnutie sa z jedného masívneho projektu na ruskom sibíri by mohlo stáť 4 miliardy dolárov. Firma BP vo februári uviedla, že zbavenie svojich záujmov v krajine môže znamenať zásah 25 miliárd dolárov.
Naším favoritom v tomto odvetví sa stala nórska spoločnosť Equinor, ktorá je druhým najväčším dodávateľom zemného plynu do EÚ. Za pozornosť určite stojí aj napr. Occidental Petroleum, v ktorej výrazne navyšuje svoj podiel Warren Bufet.