Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna je stále v plnom prúde a včera svoje štvrťročné čísla reportovalo opäť mnoho významných spoločností vrátane firmy Block, predtým známej ako Square. Investori boli zvedaví na jej čísla obzvlášť zvedaví po tom, čo stratila až 70 % trhovej hodnoty po sérií negatívnych správ. Podnik v druhom štvrťroku prekonal odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku, ale niektoré kľúčové metriky nedosiahli očakávania Wall Street. Akcie Block v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -6,50 % na $83,87.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby spoločnosti v 2. štvrťroku 2022 dosiahli hodnotu $4,40 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -6,0 %, zatiaľ čo konsenzus analytikov bol na úrovni $4,33 MLD.

Prevádzkový zisk / strata: Prevádzkové hospodárenie sa oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka prepadlo zo zisku $125,0 MIL. do straty -$213,8 MIL. Prevádzková marža sa znížila z 2,7 % na -4,9 %.

Čistý zisk / strata: Čistý zisk medziročne klesol z $203,7 MIL. na -$209,3 MIL., resp. z $0,40 na -$0,36 na akciu. Upravený zisk bez výnimočných jednorázových položiek (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,18, pričom analytici odhadovali zisk $0,16 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil z 363,1 MIL. na z -577,5 MIL.

Najdôležitejšie novinky

SegmentQ2 2022Q2 2021Zmena
Transaction-based revenue1,481,23+20,2 %
Subscription and services-based revenue1,090,69+59,8 %
Hardware revenue0,050,04+9,9 %
Bitcoin revenue1,792,72-34,2 %
Tržby celkom4,404,68-6,0 %
Zdrojové údaje: Block Q2 2022 Earnings Release

Platobná spoločnosť Block zaznamenala relatívne dobré výsledky naprieč všetkými segmentmi až na divíziu Bitcoin, ktorá generuje príjmy z obchodovania s kryptomenami v rámci digitálnej peňaženky Cash App. Jej tržby klesli medziročne o tretinu po tom, keďže ľudia začali menej nakupovať digitálne meny v dôsledku poklesu ich hodnoty. Pokles tržieb z tohto segmentu stiahol medziročne aj celkové tržby a to o 6 %, avšak stále to bol o niečo lepší výsledok ako očakávali analytici.

Manažment upozornil, že príjmy z dívizie Bitocin by mohlo kolísať aj v ďalšom období. „V budúcich štvrťrokoch môžu výnosy z bitcoinov a hrubý zisk kolísať v dôsledku zmien v dopyte zákazníkov alebo trhovej ceny bitcoinu,“ dodala spoločnosť.

Block
Vývoj vybraných ukazovateľov spoločnosti Block, zdrojové údaje: Block Q2 2022 Earnings Release

Firme sa síce podarilo prekonať odhady Wall Street z hľadiska príjmov a upraveného zisku, investorov sklamali iné ukazovatele ako prevádzkový zisk, ale aj hrubý objem platieb. Ten vzrástol medziročne o 23 % na 52,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo konsenzus bol na úrovni 53,2 miliardy dolárov. Výsledky už zahŕňali aj čísla spoločnosti Afterpay, ktorej akvizíciu za 24,5 miliárd dolárov Block uzavrel vo februári tohto roka.

Akcie Block


Akcie Block v tomto roku klesli o -44,5 % a za posledných 12 mesiacov až o -66,3 % na $83,87 a výrazne tak zaostávajú za širším akciovým trhom. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 2,5 násobok tržieb na akciu (P/S), 43,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 343,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Kvartálne výsledky Alibaba, Meta, Apple, Amazon, Intel a AMD prostredníctvom VIDEA
PayPal prekonal očakávania Wall Street a ohlásil odkup akcií za $15 MLD.
Polročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Ekonomické spomalenie sa dotklo aj Google, ale ten naďalej rastie
Netflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
PepsiCo zvláda infláciu a prevyšuje očakávania Wall Street

xtb
Predchádzajúci článokBlackRock a Coinbase sa spájajú v budovaní kryptomenového trhu
Ďalší článokWarren Buffet uprostred nákupov akcií znižuje spätné odkupy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno