Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna naďalej pokračuje a včera svoje štvrťročné čísla reportovalo opäť mnoho významných spoločností vrátane firmy PayPal. Investori boli zvedaví na jej čísla obzvlášť zvedaví po tom, čo stratila až 70 % trhovej hodnoty po sérií negatívnych správ. Podnik v druhom štvrťroku prekonal odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku, pričom oznámil aj ďalšie pozitívne správy. Akcie PayPal v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní rastú o +10,21 % na $98,78.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby PayPalu v 2. štvrťroku 2022 dosiahli hodnotu $6,81 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +9,1 %, zatiaľ čo konsenzus analytikov bol na úrovni $6,78 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka klesol o -32,8 % z $1,13 MLD. na $0,76 MLD. Prevádzková zisková marža sa znížila z 18,1 % na 11,2 %.

Čistý zisk / strata: Čistý zisk medziročne klesol z $1,18 MLD. mil. na -$341 MIL., resp. z $1,00 na -$0,29 na akciu. Upravený zisk bez výnimočných jednorázových položiek (non-GAAP) sa znížil o -19 % na $0,93. Na Wall Street sa prognózoval upravneý zisk $0,87 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o -21,7 % z 1,06 MLD. na z $1,29 MLD., resp. z $0,89 na $1,09 na akciu.

Dan Schulman, CEO: „Naše výsledky za druhý štvrťrok boli solídne na základe neutrálnych menových konverzií s rastom upraveného non-GAAP zisku, ktorý prekonal očakávania. Pokračujeme v získavaní podielu pri realizácii našich kľúčových strategických iniciatív, pričom podporujeme prevádzkovú efektivitu v rámci nášho podnikania.“

Gabrielle Rabinovitch, CFO: „Posúvame naše priority a udržateľne zlepšujeme štruktúru nákladov. Sila nášho podnikania generujúca peňažný tok je strategickou konkurenčnou výhodou. Zameriavame sa na vytváranie hodnoty pre našich akcionárov a posilnenie našej pozície poprednej globálnej platformy digitálnych platieb.“

Najdôležitejšie novinky

PayPal informoval, ža na neutrálnom menovom základe by jeho tržby vzrástli medziročne o 10 % a bez započítania straty e-Bayu ako zákazníka až o 14 %. Čista strata bola spôsobená nižšou ziskovou maržou, daňovým poplatkom súvisiacim so získaným duševným vlastníctvom a nižšou hodnotou strategických investícií firmy.

Celková hodnota platieb spracovaná firmou stúpla o 9,3 % na 339,8 miliardy dolárov a celkový počet transakcií vzrástol o 17 %. Počas štvrťroku firma pridala ďalších 400 tisíc nových používateľov a k 30. júnu ich bolo 429 miliónov. Spoločnosti sa v súvislosti s jej novo-nastaveným cieľom darí zvyšovať angažovanosť existujúcich používateľov.

PayPal tiež informoval, že manažment podniku sa rozšíri o Blake Jorgensena, ktorý bude pôsobiť ako nový finančný riaditeľ a naopak ho na konci roka opustí Mark Britto. Ten pôsobil ako produktový riaditeľ. Vedenie podniku avizovalo plánované úspory s cieľom zvýšiť ziskovosť, pričom by mali dosiahnuť v roku 2022 až 900 miliónov dolárov a v roku 2023 dokonca 1,3 miliardy dolárov.

Spoločnosť zároveň potvrdila, že hedžový fond Elliott Management prevzal v PayPal podiel vo výške 2 miliárd dolárov s cieľom zvyšovať kapitálovú návratnosť akcionárom. V súvislosti s týmto krokom manažment oznámil nový plán odkupu vlastných akcií v hodnote 15 miliárd dolárov. V uplynulom kvartáli PayPal odkúpil 8 miliónov akcií za 750 miliónov dolárov.

V treťom štvrťroku vedenie firmy očakáva rast tržieb o 10 % na 6,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo zisk by mal dosiahnuť $0,61 až $0,63 na akciu a upravený zisk (non-GAAP) $0,94 až $0,96 na akciu, čo predstavuje pokles o 14,5 %. V celom roku PayPal prognózuje zvýšenie príjmov o 12 % na 27,85 miliardy dolárov a bez menových konverzií o 16 %. Zisk v roku 2022 by mal byť v rozpätí $1,52 až $1,62 na akciu, čo predstavuje pokles o 45 % a upravený zisk by sa mal znížiť o 14,5 % na $3,87 až $3,97 na akciu.

Akcie PayPal


Akcie PayPal v tomto roku klesli o -52,5 % a za posledných 12 mesiacov až o -66,9 % na $89,63 a výrazne tak zaostávajú za širším akciovým trhom. V reakcii na kvartálne výsledky však akcie firmy v dnešnom rozšírenom obchodovaní rastú o +10,21 % na $98,78. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 56,7 násobok zisku na akciu (P/E), 22,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 29,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Polročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Ekonomické spomalenie sa dotklo aj Google, ale ten naďalej rastie
Netflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
PepsiCo zvláda infláciu a prevyšuje očakávania Wall Street

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEkonomické spomalenie sa dotklo aj Google, ale ten naďalej rastie
Ďalší článokPolročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno