Square sa dohodol na kúpe Afterpay za 24,5 miliardy eur

Jeden z najcennejších fintech startupov sveta rozširuje svoje podnikanie akvizíciou Afterpay, ktorá prevádzkuje potenciálnu službu Kúp teraz, zaplať neskôr.

0
295

Akvizícia

Spoločnosť Square, ktorá nedávno oznámila, že plánuje vytvoriť vlastnú DeFI Bitcoin platformu určenú pre vývojárov opäť pritiahla pozornosť celej investičnej komunity. Včera totiž informovala, že sa dohodla na kúpe technologickej firmy Afterpay za 29 miliárd dolárov (24,5 miliardy eur). Tá je jedným z globálnych lídrov v oblasti známej ako „BNPL (Buy now, pay later)“ – kúp teraz, zaplať neskôr, ktorá čoraz viac konkuruje tradičnému modelu kreditných kariet.

Ide tak o jednu z najväčších akvizícií tohto roka, ktorá rozšíri podnikanie amerického fintech podniku o najcennejšiu technologickú firmu z Austrálie podľa trhovej kapitalizácie. Transakcia by mala prebehnúť celá behotovostne, to znamená prostredníctvom akcií a Square by mal zaplatiť za každú akciu Afterpay 126,21 austrálskych dolárov. Ešte v piatok sa akcie Afterpay obchodovali za 92,66 dolára a tak Square zaplatí za spoločnosť prémium vo výške 31%.

xtb

Afterpay uviedol, že jeho akcionári dostanú 0,375 akcie kmeňových akcií Square za každú akciu Afterpay, ktorú vlastnia. Po uzavretí transakcie by mali akcionári Afterpay vlastniť približne 18,5% kombinovaného podniku. Akvizícia by mohla ešte podliehať kontrole zo strany regulačných orgánov.

Akcie Square reagovali na správu poklesom v pre-market obchodovaní o -4,59% na cenu $235,91.

Technológia Afterpay

Square uviedol, že vidí v technológií Afterpay príležitosť, keďže najmä medzi mladšími spotrebiteľmi v súčasnosti panuje ostražitosť ohľadom poplatkov za kreditné karty a preto si volia riešenia BNPL. Technológia Afterpay umožňuje užívateľom platiť za tovar v štyroch, bezúročných splátkach, pričom tovar dostanú ihneď. Zákazníci platia poplatok iba v prípade, že zmeškajú automatizovanú platbu, ktorá je zároveň priestupkom, ktorý im uzamkne účet až do splatenia zostatku.

Väčšina tržieb Afterpay pochádza od maloobchodných predajcov, ktorí platia percento z hodnoty každej objednávky zadanej zákazníkmi plus fixný poplatok.

Cash App Square
Aplikácia CashApp, zdroj obrázku: Shutterstock

„Square a Afterpay majú spoločný účel,“ povedal Jack Dorsey, generálny riaditeľ Square. „Vybudovali sme naše podnikanie, aby bol finančný systém spravodlivejší, prístupnejší a inkluzívnejší, a spoločnosť Afterpay vybudovala dôveryhodnú značku, ktorá je v súlade s týmito zásadami.“

Afterpay sa aktuálne snaží expandovať v USA prostredníctvom dohôd s maloobchodníkmi, pričom pre zákazníkov nedávno spustila taktiež funkciu virtuálnej karty, ktorá umožňuje platiť kdekoľvek. V Austrálii a na Novom Zélande má účet Afterpay 3,6 milióna ľudí.

Riešenia od Afterpay by mohli vďaka akvizícií získať väčšiu popularitu a rásť rýchlejšie, keďže v USA majú zatiaľ najväčší podiel na trhu PayPal a startup Affirm Holdings Maxa Levchina, jedného zo zakladateľov PayPalu. V Európe zas majú obe spoločnosti konkurenciu v podobe najcennejšieho európskeho technologického startupu Klarna, ktorý je zo Švédska.

BNPL bude súčasťou CashApp

Square už dlhšie hľadal spôsoby ako prepojiť svoju aplikáciu Cash App s rôznymi predajnými ekosystémami a táto dohoda môže byť veľkým krokom v tomto smere. Zákazníci Afterpay budú môcť uskutočňovať platby za svoje splátkové pôžičky prostredníctvom Cash App, digitálnych platobných služieb Square, ktoré ľuďom umožňujú ukladať a prevádzať peniaze rovnako ako v banke. A zákazníci Cash App zas budú môcť aplikáciu použiť na nájdenie obchodníkov, ktorí ponúkajú financovanie Afterpay s nákupom BNPL.

Akcie Square


Akcie Square reagovali na správu poklesom v pre-market obchodovaní o -4,59% na cenu $235,91. Aktuálne sa tak obchodujú za 334 násobok zisku na akciu (P/E) a 9,18 násobok výnosov na akciu (P/S). Napriek tomu, že akcie sa zdajú byť extrémne drahé, je mnoho analytikov z Wall Street optimistických ohľadom budúcnosti podniku, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $280,38, čo je o +18% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Jedným z nich je analytik Mizuho, Dan Dolev, ktorý napísal, že Cash App „môže byť na ceste stať sa konečnou neo-bankou a bankou peňažného centra budúcnosti.“ Tvrdí, že nákup akcií Square práve teraz je „obdobou nákupu J. P. Morgana v roku 1871.“

Momentálne sa dá pozerať na akcie Square z 2 uhlov. Ak ste človek, ktorý je pozitívne naklonený globálnej adopcii technológie kryptomien v budúcnosti, kúpa akcií napriek drahému oceneniu nemusí byť zlým rozhodnutím. Naopak z konzervatívneho hľadiska sa javia akcie Square medzi tie najnadhodnotenejšie akcie na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno