Akcie Nikola


Spoločnosť Nikola predstavuje inovatívneho dizajnéra a výrobcu vodíkovo-elektrických vozidiel, pohonných jednotiek pre elektrické vozidlá, komponentov vozidiel, systémov na skladovanie energie a infraštruktúry čerpacích staníc na vodík. Nikola, ktorá je už nejaký čas kritikmi považovaná za jednu z najväčších investičných bublín na súčasných finančných trhoch vo svojej krátkej 6 ročnej histórií zatiaľ nedokázala vygenerovať väčšie tržby ako 486 tisíc dolárov, pričom účtovnú stratu zvyšuje každý rok. Strata z roku 2017, ktorá bola na úrovni 17,5 mil. dolárov sa prehĺbila na 88,7 mil. v roku 2019.

Investori v roku 2020 vyniesli akcie spoločnosti Nikola z cenovej hladiny $10 na najvyšší bod $93,99 čo predstavuje viac ako 800% nárast. Potenciálny startup poháňali najmä očakávania ohľadom elektrickej a vodíkovej budúcnosti automobilového priemyslu ako aj informácie a špekulácie ohľadom obchodnej dohody s jednou z najväčších automobiliek v USA General Motors.

Potenciálne dohody

Pôvodná správa zverejnená v septembri hovorila o obchode, v ktorom sa spoločnosť Nikola zaviazala nakúpiť batérie a palivové články od General Motors a tí zas súhlasili s využitím vlastnej výrobnej kapacity na výrobu pickupu Nikola Badger, pričom by General Motors taktiež získal podiel v americkom startupe v hodnote 2 mld. dolárov. Dohoda bola nakoniec podpísaná koncom novembra s tým, že Nikola nakúpi vodíkové palivové články pre elektrické nákladné vozidlá od General Motors. Tí však nezískajú kapitálový podiel v Nikole a nebude sa ani podielať na výrobe pickupu Badger.

Pred štyrmi mesiacmi taktiež firma uzavrela dohodu s podnikom Republic Services na výrobu 2 500 elektrických odpadových vozidiel. Ani táto obchodná dohoda nedopadla tak ako mala a pre investorov to znamenalo ďalšie sklamanie. Generálny riaditeľ spoločnosti Nikola, Mark Russell v súvislosti s ukončením spolupráce uviedol: „Bolo to správne rozhodnutie pre obe firmy vzhľadom na potrebné zdroje a investície.“

Akcie Nikola
Akcie Nikola – Truck, zdroj obrázku: TechCrunch

Zlyhanie

Séria nevydarených obchodných dohôd, ktoré živili špekulatívny rast akcií spoločnosti Nikola, vyvolali prepad z najvyššej úrovne $93,99 za 1 akciu spred polroka na úrovne pod $20. Na pokles mal taktiež významný vplyv fakt, že firma bola obvinená z preháňania ohľadom dohôd a poskytovania nepravdivých informácií čo malo za dôsledok odstúpenie zakladateľa a výkonného riaditeľa Trevora Miltona.

Aktuálne však majú investori opäť dôvod na mierny optimizmus, keďže analytici investičnej banky JP Morgan zverejnili pozitívny komentár ohľadom Nikoly a jej prospektov do budúcnosti. V pondelok analytik Paul Coster znížil cenový cieľ akcie Nikola na $35 zo $40 s tým, že meno firmy bolo poškvrnené a vyvoláva u investorov mnohé otázniky. Napriek tomu uviedol, že je optimistický ohľadom roku 2021 a vývoja vodíkového nákladného vozidla z hľadiska spoločnosti.

Akcie Nikola včera na základe pozitívneho výhľadu analytika JP Morgan vystrelili smerom nahor takmer o 20% čím znížili stratu mnohým rastovým investorom. Ak by sa ceny akcií skutočne otriasli zo strmého pádu a získali si dôveru investorov a v konečnom dôsledku aj dosiahli cieľovú úroveň podľa analytika P. Costera, znamenalo by to nárast cien akcií o 113% zo súčasnej úrovne. V roku 2021 plánuje Nikola zahájiť dodávky svojich batériovo-elektrických návesov Tre v USA a tiež postaviť svoju prvú komerčnú vodíkovú stanicu.


Spoločnosť Nikola s aktuálnou trhovou hodnotu 6,3 miliárd dolárov je ukážkový príklad špekulatívneho charakteru investičných trhov. V súčasnosti je mnoho investorov a obchodníkov pripravených riskovať natoľko, že im stačí pre investičné rozhodnutie vysoký rastový potenciál firmy aj napriek absencii reálnych výsledkov.

Takto dokázali špekulatívni investori s vidinou zisku zvýšiť cenu akcií o spomínaných viac ako 800% za jediný polrok. V dôsledku toho sa trhová kapitalizácia vyšplhala na 30 miliárd dolárov čo je viac ako v prípade automobiliek Subaru či Nissan a takmer toľko ako v prípade General Motors a Fiat-Chrysler. Neuveriteľný výsledok pre spoločnosť bez ziskov, bez predaja a takmer bez výnosov.

A ako excelentný príklad taktiež ukázala naplno zraniteľnosť podobne špekulatívnych rastových firiem, keďže za ďalší polrok stratila spoločnosť takmer 85%. Investorom a čitateľom sa pri rozhodovaní o kúpe akcií radíme v prvom pozerať taktiež na bezpečnosť a stabilitu danej spoločnosti a to zvlášť v dobe, kedy sú akciové trhy na historicky najvyšších úrovniach.


Ďalšie analýzy akcií

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo, Fool
Predchádzajúci článokAlibaba bude čeliť protimonopolnému vyšetrovaniu
Ďalší článokLiek proti rakovine od firiem Merck a AstraZeneca získal v Japonsku 3 nové povolenia
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno