Liek proti rakovine od firiem Merck a AstraZeneca získal v Japonsku 3 nové povolenia

0
1265

V pondelok, 2 veľké farmaceutické spoločnosti americký Merck a britská AstraZeneca vo svojich vyhláseniach oznámili, že ich liek Lynparza získal povolenie na liečbu rakoviny vaječníkov, prostaty a pankreasu od japonských farmaceutických regulačných orgánov. Merck a AstraZeneca predstavujú 5. a 10. najväčšiu farmaceutickú spoločnosť na svete z hľadiska ročných tržieb.

Japonské ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí schválilo Lynparzu ako udržiavaciu liečbu po podaní chemoterapie u pacientov trpiacich spomínanými formami rakoviny. „Pre pacientov v Japonsku, ktorým je diagnostikovaný jeden z týchto typov rakoviny, existuje iba veľmi málo možností liečby“, uviedol riaditeľ vývoja spoločnosti Merck, Roy Baynes. A ďalej dodal: „schválenie liečby ako je lynparza, prvý ibhibítor PARP, ktorý má byť schválený pre tieto špecifické formy metastatického kastračne rezistentného karcinómu prostaty a metastatického karcinómu pankreasu v Japonsku, nám umožňuje napredovať v tejto vyvíjajúcej sa forme personalizovanej medicíny a zmeniť spôsob liečby týchto foriem rakoviny“.


Na základe informácií týchto dvoch spoločností bola v Japonsku takmer 11 000 ženám diagnostikovaná rakovina vaječníkov a v priebehu roku 2020 na ňu zomrelo viac ako 5 000 žien. Taktiež sa v priebehu roka objavilo 100 tisíc nových prípadov rakoviny prostaty a 44 tisíc prípadov rakoviny pankreasu.

xtb

Lynparza získala povolenie pre liečbu týchto foriem rakovín od amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Európskej liekovej agentúry (EMA) už v roku 2014.Akcie spoločnosti Merck včera na základe pozitívnych správ ukončili vyššie o 0,4% a akcie AstraZeneca o 1,8%. Obe spoločnosti a ich akcie zostávajú v roku 2020 v úzadí a nepodieľajú sa na vysokých rastoch akciových trhoch a taktiež farmaceutických spoločností, ktoré sa podieľali na vývoji vakcín na koronavírus ako firmy Pfeizer, Moderna či Novavax.

Zatiaľ čo indexy S&P 500 a Nasdaq sú v roku 2020 v pluse o 15,62%, resp. 20,31%, tak akcie spoločnosti AstraZeneca sú aktuálne v mínuse o 0,96% a akcie Merck dokonca o 11,54%.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno