Prasknutie ďalšej bubliny? Akcie QuantumScape sa prepadli o 40% za jediný deň.

Akcie spoločnosti QuantumScape po obrovskom raste zažili prepad o 40% za jediný deň . Firma tak nasledovala tvrdý pád inej inovatívnej firmy - Nikola, ktorá vyvíja vodíkové nákladné vozidlá.

1
643

Spoločnosť QuantumScape so sídlom v San Jose, bola založená v roku 2010 a zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie v elektrických vozidlách. Podobne ako mnoho ďalších firiem pohybujúcich sa v oblasti elektromobilov zaznamenali prudký špekulatívny rast. Americký startup je financovaný jedným z najbohatších ľudí sveta Billom Gatesom i nemeckým koncernom Volkswagen.

Cieľom firmy je vyrobiť batériu, ktorá by bola lacná, ale zároveň by umožnila dlhý dojazd a tento ambiciózny cieľ chce dosiahnuť do 4 rokov. Lítium-kovová batéria, ktorá QuantumScape aktuálne testuje by mala ponúknuť väčšiu kapacitu ako lítium-iónové batérie. Taktiež by mala byť schopná sa rýchlejšie nabiť a pracovať pri nižších teplotách. Ďalším pozitívom by mal byť fakt, že opakované nabíjanie by nemalo zhoršovať kvalitu samotnej batérie čo je v súčasnosti jeden z najbežnejších problémov batérií.

Jednou z kľúčových inovácií je, že batéria od QuantumScape nahrádza kvapalinu v lítium-iónových batériách kovovým pásom. Vďaka tomu sú batérie menšie a má sa zvýšiť aj ich bezpečnosť, keďže kvapalina v dnešných batériách je horľavá. Firma na svojich ukážkach taktiež demonštrovala, že vybitú batériu je možné dobiť na úroveň 80% za cca 15 minút, čo je asi jedna tretina času, ktoré vyžadujú súčasné batérie.

xtb

Inovatívnu batériu ocenil aj Stanley Whittingam, univerzitný profesor a držiteľ Nobelovej ceny za prácu na vývoji lítium-iónových batérií. Ten sa vyjadril, že ak spoločnosť dokáže dostať túto technológiu do hromadnej výroby, ma potenciál transformovať celé odvetvie.

Volkswagen, ktorý do firmy investoval 300 mil. dolárov, prevzal vlastnícky podiel v QuantumScape, pričom sa taktiež dohodlo vybudovanie spoločného výrobného podniku. Volkswagen uviedol, že plánuje výrobu automobilových batérií s technológiou od QuantumScape od roku 2025, pričom so začatím výroby by mala firma byť konečne schopná produkovať výnosy.

Rok202520262027
Očakávané výnosy ($)39 mil.275 mil.3,2 mld.
Zdroj: fortune.com

„Boli by sme radi, keby sme s výrobou začali skôr, ale realita je taká, že nemôžeme. Dnes sa nachádzame v situácii, kde sme ukázali, že náš produkt funguje a teraz potrebujeme dobrý tím, ktorý vie ako vybudovať výrobné a stavebné závody“, vyjadril sa CEO spoločnosti Singh.

Firma bojuje na poli, kde sa aktuálne nachádza veľmi tvrdá konkurencia a aj samotná Tesla na čele s E.Muskom tlačí na vývoj nových a výkonnejších batérií, ktoré by spravili z elektromobilov mainstream, avšak pokrok je len veľmi pomalý. Dokonca aj na Slovensku sa nájde inovatívna firma s obrovským potenciálom, ktorá sa nachádza v tomto konkurenčnom boji – spoločnosť Inobat.


Napriek neistote a rastúcej konkurencii sa akcie spoločnosti vďaka obrovskému potenciálu vyšplhali v priebehu necelého pol roka z úrovne $9,86 na akciu na neuveriteľných $131,67 za akciu. Čo predstavuje rast viac ako 1 220% za cca 4 mesiace, avšak následne špekulatívni investori utrpeli veľké straty, keďže cena akcií sa prepadla z najvyššej hodnoty na aktuálnu úroveň $48,5. Strmý pád o 63,17%, pričom len za včerajší jediný deň stratili akcie hodnotu 40%. Pri súčasnej cene akcií, trhová hodnota firmy QuantumScape je na úrovni 17,5 mld. čo je stále pomerne dosť na firmu, ktorá do dnešného dňa nepredala jediný produkt.

Po tvrdom páde ďalšej firmy z oblasti elektromobilového priemyslu – Nikola, o ktorej sme taktiež písali, je to ďalšia spoločnosť, na ktorej sa špekulatívni investori poriadne popálili a museli rátať straty. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj v tomto tvrdom konkurenčnom odvetví a aj to či sa akcie jednej či druhej firmy dokážu v priebehu roku pozviechať z prudkého poklesu.

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno