Analýza akcie Beyond Meat – stravovanie 21. storočia?

0
847

Spoločnosť Beyond Meat sídliaca v Californii je výrobcom „rastlinných mäsových výrobkov“ a zároveň je pionierom a lídrom na tomto trhu. Ak si hovoríte, že čo sú toto zase za nápady alebo že takáto náhrada mäsa si nenájde priestor na trhu, mýlite sa. Firma i akcie Beyond Meat dokáže rásť extrémnym tempom a neoslovuje iba vegetariánov čo dokazujú výborné výsledky – v roku 2017 sa výnosy spoločnosti vyšplhali na úroveň 32,5 mil. dolárov, avšak už v roku 2019 vystrelili na hodnotu 298 mil. dolárov, čo predstavuje nárast o 817% za 2 roky.

Tento významný nárast poháňa rastúci dopyt po mäsových výrobkov na základe rastlinnej výroby, ale tiež rozširujúca sa ponuka firemných produktov a distribúcie. Pri vstupe Beyond Meat na burzu cenných papierov v máji minulého roka boli produkty Beyond Meat dostupné v 31 000 obchodoch po celom svete, zatiaľ čo v septembri 2020 boli dostupné v 122 000 obchodoch. O distribúciu produktov sa starajú také známe značky ako: Wallmart, Kroger, Costco, Metro, Alibaba, Aldi či Starbucks. Veľmi dôležitá je taktiež sila značky a to ako sa zákazníci dokážu s firmou stotožniť, resp. ju rozpoznať a tá sa zvýšila od IPO za niečo vyše roka z 23% na 52%.

xtb

Rastúci cieľový trh

Akcie Beyond Meat sú pomerne obľúbené a na základe hodnotiacich metrík aj pomerne drahé. To spôsobuje fakt, že trhy očakávajú naďalej rýchly rast spoločnosti a jedným z hlavných faktorov, ktorý by mal tento rast poháňať je ako sme spomínali vyššie – pokračujúci stúpajúci trend trhu mäsových výrobkov na základe rastlinnej výroby. Podľa spoločnosti Grand View Research (GVR), ktorá sa špecializuje na trhové a sektorové analýzy mal tento trh v roku 2019 veľkosť na úrovni 3,3 mld. dolárov a do roku 2027 by mal rásť priemerným ročným tempom 19,4%.

U.S. plant-based meat market size
Akcie Beyond Meat – vývoj cieľového trhu

Podľa GVR tento rast bude spôsobený najmä zvyšujúcim sa záujmom spotrebiteľov o vegetariánsku, resp. rastlinnú stravu spolu so vzostupne šíriacim sa povedomím o právach zvierat.

Produkty Beyond Meat

Beyond Meat iba v minulom roku vynaložila na výskum a vývoj viac ako 18 mil. dolárov. Tieto náklady spoločnosť vynakladá, aby mohla vyrábať čo najkvalitnejšie a najchutnejšie produkty a zároveň, aby svoje portfólio produktov naďalej rozširovala. Aktuálne ponúka tieto výrobky: Beyond Meatballs, Beyond Breakfast Sausage, Beyond Burger, Cookout Classic, Beyond Beef, Beyond Pork, Beyond Sausage (rôzne druhy) a Beyond Meat Crumbles.

Medzinárodná expanzia

V súčasnosti sú produkty Beyond Meat dostupné takmer po celom svete (na Slovensku ich možno dostať v obchodnom reťazci Kaufland alebo vo veľkoobchodnej sieti Metro). Tento rok však firma ohlásila vstup na najväčší trh na svete, do Číny. V súčasnosti na čínskom trhu spoločnosť buduje továrne a snaží sa marketingovo zvýšiť povedomie o značke medzi domácimi spotrebiteľmi.

Na daný trh mieri firma s novými produktmi pod názvom Beyond Pork, teda s výrobkami, ktoré by mali nahrádzať bravčové mäso a tento krok nie je vôbec náhodný. Práve čínske obyvateľstvo konzumuje najviac bravčového mäsa na 1 obyvateľa hneď po Vietname a Južnej Kórei. Konzumenti by po produktoch Beyond Meat mohli taktiež siahnuť ako po náhrade reálneho bravčového mäsa, ktoré má v danom regióne problémy kvôli moru ošípaných.

Akcie Beyond Meat
Akcie Beyond Meat – Beyond Pork, zdroj obrázku: Official company website

Nové produkty a partnerstvá

Beyond Meat v súčasnosti spolupracuje s niekoľkými reštauračnými reťazcami ako sú Dunkin Donut´s, Sysco, BurgerFI, Corner Bakery,…Pred zverejnením posledných kvartálnych výsledkoch sa nahlas hovorilo o spolupráci s jedným z najväčších fastfoodových reťazoch – McDonald´s. Spoločnosť McDonald´s potvrdila, že v roku 2021 pridajú do svojho portfólia burgre pod názvom McPlant, ktoré budú obsahovať mäso rastlinného pôvodu, avšak nepotvrdila, že „mäso“ bude odoberať od firmy Beyond Meat. Zároveň prebiehajú testy s rovnako známou sieťou KFC, ktorá patrí pod spoločnosť YUM! Brands. Je možné očakávať, že po tom ako firma už má mäso rastlinného pôvodu nahrádzajúce bravčové a hovädzie mäso bude ďalším práve kuracie mäso, ktoré sa využíva v KFC.

Oplatí sa kúpiť akcie Beyond Meat?

Na grafe možno vidieť, že od najvyššej úrovne $225, ktorú akcie Beyond Meat dosiahli v minulom roku sa cena akcií prepadla o cca 40%. Prepady malo viacero dôvodov, pomalší rast ako investori očakávali, žiadny oficiálny „deal“ s McDonald´s. Podľa očakávaní by sa spoločnosť Beyond Meat mohla stať ziskovou vo fiškálnom roku 2021 po tom ako získa väčšie úspory z rozsahu.


Rastový potenciál spoločnosti je obrovský o tom niet pochýb, avšak firme Beyond Meat sa zintenzívňuje konkurencia na jednej strane a zároveň nedokáže byť zisková na druhej strane. A práve pri rastových spoločnostiach je určiť hodnotu akcie vždy ťažšie. Ak sa pozrieme na finančné ukazovatele môžeme vidieť, že firma má silnú finančnú pozíciu, operuje s minimálnym dlhom a vysokými úrovňami likvidity.

Napriek zvyšujúcej sa penetrácie domácnosti svojimi výrobkami (z 2,7% na 5,2% v septembri 2020), frekvencie nakupovania (+8% medzikvartálny nárast) a obrovským príležitostiam, ktoré ležia pred firmou Beyond Meat, sa zdá cena jej stále mierne vysoká. A to najmä vzhľadom na to, že v ďalších rokoch môžeme očakávať zintenzívňujúcu konkurenciu a na fakt, že firma bude musieť extrémne zlepšiť hospodárenie prostredníctvom zníženia nákladov v ďalších rokoch, aby bola súčasná cena akcií opodstatnená a mohla rásť ďalej. Veríme, že férová cena za akcie Beyond Meat je niekde v okolí 105-115 dolárov za akciu.

Ďalšie analýzy

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno