Vyšetrovanie je súčasťou čoraz častejších a väčších podnetov zo strany čínskych regulačných orgánov v rastúcom internetovom priestore proti najväčším spoločnostiam na ich trhu. Zo strany protimonopolných úradov je to ďalší krok po pozastavení IPO (prvej verejnej ponuky) akcií Ant Group, ktorá mala prebehnúť minulý mesiac vo výške 37 mld. dolárov a ktorá mala byť najväčšou na svete. Táto ponuka akcií na burze v Šanhaji a Honkongu bola zrušená len dva dni pred plánovaním začatím obchodovania daných akcií.

Denník, ktorý patrí komunistickej strane Číny People´s Daily sa uvádza, že ak bude tolerované monopolné podnikanie a firmy budú môcť nekontrolovateľne a barbarsky expandovať, priemysel sa nebude rozvíjať zdravým a udržateľným spôsobom. Čínski regulátori varovali predstaviteľov Alibaby pred tzv. postupom „výberom jedného z dvoch“, podľa ktorého sú obchodníci povinní podpisovať dohody o výlučnej spolupráci, ktorá im bráni ponúkať svoje produkty na konkurenčných obchodných platformách.

V praxi to znamená, že ak nejaký obchodník chce poskytovať svoj tovar na obchodných platformách Alibaby ako sú Aliexpress, Lazada či Kaola nemôže predávať svoj tovar na iných platformách. Tento krok vytláča konkurenciu kvôli dominantnému postaveniu skupiny Alibaba na danom trhu.

Štátna správa pre reguláciu trhu (SAMR) uviedla, že začala vyšetrovanie ohľadom využívania tohto postupu. V ďalšom vyhlásení Čínska ľudová banka zase oznámila, že sa v najbližších dňoch stretnú s predstaviteľmi Ant Group. Stretnutie by malo mať za cieľ doviesť skupinu Ant Group k implementácii finančného dohľadu, spravodlivej hospodárskej súťaže a ochrane práv spotrebiteľov. Alibaba bude podľa vyhlásenia spolupracovať s regulátormi a fintech spoločnosť sa ohľadom vyšetrovania vyjadrila, že oznámenie dostala a vyhovie všetkým požiadavkám zo strany regulačných orgánov.


Začínajúce regulačné vyšetrovania a problémy pri IPO skupiny Ant Group vyvolali určitú nervozitu aj pri investoroch, ktorí sú dlhodobo skeptickejší voči čínskym firmám napriek obrovskému potenciálu kvôli tamojšej politickej situácii. Akcie spoločnosti Alibaba sa v dôsledku obáv ohľadom zintezívňujúcej sa regulácii v Číne klesli cca o 18% za uplynulé dva mesiace. Dnes sa pred začatím obchodovania očakáva kvôli negatívnym správam ďalší pokles. Aktuálne sa obchodujú akcie technologické giganta za omnoho atraktívnejšie ceny ako technologické spoločnosti z USA.

V prípade, že rozmýšľate nad kúpu akcií firmy Alibaba, odporúčame prečítať si aj zopár postrehov z nášho predošlého článku ohľadom 3 čínskych firiem, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste.


xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokAkcie Visa vs. Mastercard v roku 2021
Ďalší článokAnalýza akcie Nikola – spľasnutie ďalšej investičnej bubliny?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

1 komentár

  1. […] Čínsky technologický gigant plánuje budúci týždeň vydať korporátne dlhopisy v hodnote 8 mld. dolárov. Firma uskutočňuje tento krok v čase, kedy sa potýka s viacerými problémami vrátane obvinenia z praktizovania nekalej súťaže, zvýšenej regulácie či zamietnutia IPO spoločnosť Ant Financial v hodnote 35 mld. dolárov, v ktorej Alibaba vlastní 30% majetkového podielu. O týchto problémoch sme aj písali v samotnom článku. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno