Americké akcie a dominancia Big Tech

Americké akcie na čele s S&P 500 zaznamenali najlepší máj za viac ako 20 rokov. S&P 500 si pripísal 4,8 %, Dow Jones Industrial Average si pripísal 2,3 % a Russell 2000, index zameraný na menšie spoločnosti (small-cap), vzrástol o 4,9 %. Technologicky orientovaný Nasdaq Composite tiež zaznamenal najlepší máj od roku 2003 (6,88 %), čo ukazuje na pokračujúci záujem o technologické akcie, aj napriek vysokému oceneniu v sektore. O tom ako sú ocenené jednotlivé sektory sme Vás informovali v našej najnovšej časti podcastu akcie na 10 minút.

V máji bol rast akciového trhu sústredený len na niekoľko veľkých technologických spoločností. To pripomína situáciu z roku 2023, kedy akcie „Magnificent Seven“ poháňali trhový rast. Vráťme sa trochu do minulosti, Bich Tech akcie alebo ak chcete „Veľká sedmička“, Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia tvorili koncom minulého roka 29 % trhovej kapitalizácie indexu S&P 500. Goldman Sachs vtedy poukazoval na fakt, že ide o najväčšiu časť trhovej kapitalizácie indexu S&P 500, v ktorej kedy dominovalo iba sedem akcií.

V súčasnosti tvorí až 29,7 % a to veľkú sedmičku potápala Tesla. Tá sa potyká s cenovou vojnou v Číne a jej akcie od začiatku roka odpísali takmer tretinu hodnoty. Za máj odpísala americká automobilka 1,7 %. Takže v máji len šesť veľkých technologických akcií prispelo k viac ako 75 % zisku indexu S&P 500.

Americké akcie zažili najlepší máj za 20 rokov.
Zdroj: Datatrek Research

Medzi tieto firmy patrili Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta a Nvidia. Tie pomohli indexu S&P 500 dosiahnuť najlepší máj od roku 2003. Hlavným ťahúňom bol miláčik Wall Street, Nvidia. Tá sa vezie na vlne AI a jej akcie pokorili hodnotu 1000 USD/akcia a za máj vzrástla o 26,9 %. Po zlom štarte do roka, ožil aj výrobca iPhonov, Apple (12,9 %). Nezaostávali ani Meta (8,5 %), Microsoft (6,6 %) a Google (5,7 %). Amazon vzrástol o necelé 1 % a Tesla opäť strácala.

„Vidíme relatívne úzky rast trhu a táto úzkosť sa v máji ešte zužovala a skutočne bola poháňaná menším počtom akcií,“ povedal Yung-Yu Ma, hlavný investičný riaditeľ BMO Wealth Management US. „To nie je to, čo chcete vidieť pre zdravie trhu.“ V predchádzajúcich mesiacoch sa na dosahovaní rekordných úrovní indexu S&P 500 podieľalo viacero akcií. Od poklesu o 5 % v indexe S&P 500, ktorý skončil v polovici apríla, sa tak trh opäť zameral na veľké technologické akcie.

Americké akcie zažili najlepší máj za 20 rokov: Čo nás čaká v letnej sezóne?
Zdroj: FinanceYahoo

Budúcnosť trhu a letná sezóna

Čo nás teda čaká v tomto a nasledujúcich mesiacoch? Nazrime opäť do histórie spoločne s dátami od platformy Carsongroup. Jún historicky nepatrí medzi dobré mesiace pre akcie, pričom výraz „June Swoon“ (júnový prepad) je celkom bežný. V posledných 20 rokoch bol horší už len september. To by mohlo naznačovať prepad v tomto mesiaci, avšak analytici platformy prišli s argumentmi, prečo by to tak tento rok nemuselo byť.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo by sme nemuseli zaznamenať júnový prepad, je fakt, že jún sa zvykne dobre vyvíjať v rokoch volieb. Tie sú v USA naplánované na 5. novembra. V skutočnosti býva zvyčajne slabý jún a august v rokoch volieb veľmi dobrý, pričom oba mesiace v priemere vzrastú o solídnych 1,3 %. Naopak, zvyčajne silný mesiac júl je v roku volieb trochu slabší než obvykle. Jún bol za posledných 20 rokov až 11. krát najhorším mesiacom, no za posledných 10 rokov je 5. najlepším mesiacom a počas volebného roka je 3. najlepším mesiacom.

Analytici idú z analýzou ešte hlbšie a poukazujú na fakt, že keď je prezident v prvom volebnom období, druhá polovica roka sa vyvíja veľmi dobre, na rozdiel od obdobia, keď je prezident „lame duck“. Toto je označenie pre politika, v tomto prípade prezidenta, ktorý je ešte vo funkcii, ale jeho nástupca už bol zvolený. To zvyčajne na akciových trhoch znamená príchod ťažkých časov.

No a ešte k tomu prikladajú jednu historickú zaujímavosť. S&P v máji vzrástol o 4,8 %, no v čase písania článku v Carsongroup však bol nad 5 %. Podľa ich analytikov, takmer vždy, keď S&P 500 v máji, zvyčajne slabom mesiaci, dosiahol 5 a viac %, rally pokračovala aj v júny a po zvyšok roka.

Dizajn bez nazvu – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – kopia – k 20
Zdroj: Carsongroup

Pri pohľade na 5 % nárasty v máji sa ukazuje, že jún bol vyšší päťkrát zo šiestich prípadov, pričom zvyšok roka zaznamenal priemerný výnos veľmi pôsobivých 8,6 %. V posledných troch prípadoch, keď máj získal aspoň 5 %, zvyšok roka pridal 14,4 % (1997), 15,4 % (2003) a 21,3 % (2009).

Avšak existujú aj protichodné názory. Podľa Michaela Hartnetta, investičného stratéga Bank of America, je cenová výkonnosť rovnakou váhou váženého indexu oproti trhovej kapitalizácií váženého indexu S&P 500 na najhoršej úrovni od marca 2009. Úzka dominancia technologických akcií viedla k poklesu účasti širšieho trhu na ziskoch. Inak povedané, obáva sa, že rastový trh je veľmi úzky.

Dáta od Bespoke Investment Group ukázali, že šírka trhu (počet rastúcich akcií mínus počet klesajúcich akcií) klesla na najnižšiu úroveň od roku 2002. Firma však poznamenala, že takáto úroveň šírky často predpovedá najsilnejšie výnosy v nasledujúcich troch, šiestich a dvanástich mesiacoch.

Ned Davis Research uviedol, že niekoľko indikátorov trhovej šírky nesledovalo nedávny rast, čo by mohlo byť dôvodom na obavy, ak by sa úzka dominancia veľkých technologických akcií začala oslabovať. RBC Capital Markets pripomína, že nárast výnosov z 2-ročných štátnych dlhopisov opäť vytvoril protivietor pre akcie, čím tlačí mnohých investorov k veľkým kapitalizačným akciám.

Výnos na 2-ročných štátnych dlhopisoch USA dosahujúci 5 % totiž predstavuje potenciálnu brzdu pre rast akciového trhu. Poďme sa pozrieť prečo. Tieto dlhopisy sú považované za veľmi bezpečnú investíciu, pretože sú garantované vládou USA. Keď výnosy na štátnych dlhopisoch, ako napríklad týchto 2-ročných, rastú, investície do týchto dlhopisov sa stávajú atraktívnejšími. Dôvodom je, že ponúkajú vyššie zhodnotenie pri relatívne nízkom riziku.

Vyššie výnosy dlhopisov môžu odvádzať kapitál z akciového trhu, pretože investori sa môžu rozhodnúť presunúť svoje investície do bezpečnejších dlhopisov s atraktívnym výnosom namiesto rizikovejších akcií. Úrokové sadzby v ekonomike znamenajú vyššie výnosy dlhopisov a čo sa týka úrokových sadzieb, tak tie sú v súčasnosti najvyššie v histórií USA. To zvyšuje náklady na úvery pre spoločnosti, čo môže negatívne ovplyvniť ich zisky a rast, a tým aj ceny ich akcií.

Vieme, že ešte začiatkom tohto roka sa očakávali tri zníženia úrokových sadzieb. Zatiaľ neprišlo ani jedno a v súčasnosti sa očakáva, že to prvé by mohlo prísť v septembri tohto roka. Aspoň to tak očakáva 55 % analytikov, avšak to či FED pristúpi k zníženiu sadzieb bude závisieť od viacerých faktorov.

Inflácia v USA síce spomaľuje, ale nie takým tempom akým by si investori želali. Toto všetko sa odohráva v čase, keď sa príbeh o odolnej americkej ekonomike nedávno začal otriasať. Revízia ekonomického rastu za prvý štvrťrok smerom nadol a pokles aktivity vo výrobe v máji vytvorili neistotu okolo budúceho vývoja trhu. To by mohlo pomôcť práve zníženiu sadzieb.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokCrowdStrike búra zhoršujúci sa sentiment v IT sektore, akcie rastú o 7 %
Ďalší článokInditex naďalej exceluje: Zara s rekordnými tržbami
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno