Zlato na maxime?

Zlato prežíva v posledných mesiacoch skutočne volatilné obdobie. Aktuálne sa jeho cena pohybuje nad úrovňou 2 000 USD, približne 4-5 % pod historickými maximami z minulého mesiaca. Najznámejší drahý kov je teda po desaťročia stagnácie znova v hľadáčiku mnohých investorov. Nie je sa čomu diviť. Zlato má za sebou niekoľko veľmi dobrých posledných rokov, keď jeho cena od lokálnych miním v roku 2022 vzrástla o viac ako 40 %. Je ale reálne, že cena bude pokračovať v ďalšom raste?

Cena zlata samozrejme závisí od mnohých rôznych faktorov, v poslednej dobe bol veľmi skloňovaný predovšetkým jeho inverzný vzťah s desaťročnými výnosmi amerických dlhopisov, ktorý bol po dlhú dobu pravidlom. Avšak v poslednej dobe sa tieto hodnoty rozchádzajú. Z dlhodobého hľadiska však dáva zmysel, aby sa záporná korelácia obnovila, čo by teoreticky mohlo znamenať ďalší rastový potenciál pre zlato.

Prekoná zlato historické maximá?
Zdroj: xStation

Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Každý, kto koná na základe týchto informácií, tak robí výlučne na vlastné riziko. Za kľúčový faktor je tiež považovaný fakt, že zlato slúži ako dlhodobé zabezpečenie proti inflácii (aj keď v krátkodobom horizonte táto teória neplatí), za čo zlato vďačí svojej obmedzenej ponuke a pomalému doplňovaniu existujúcich zásob. Podľa odhadov je celkové množstvo vyťaženého zlata s veľkosťou kocky o hrane 21 metrov a každý rok pribúda zhruba 2 %. Dopyt po zlate tvoria 4 hlavné faktory: šperky, investície, technológie a dopyt centrálnych bánk, ktoré najmä v poslednej dobe hromadia zlato vo veľkom množstve, čo znova nahráva potenciálu pokračujúceho rastu ceny. V hre je však ešte mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu situáciu nečakane ovplyvniť a celá problematika je veľmi zložitá.

Navyše aj samotný nákup zlata môže byť pre investorov komplikovaný. Do zlata je možné investovať alebo s ním obchodovať mnohými rôznymi spôsobmi a každý sa tak musí rozhodnúť, ktorý je pre neho ten pravý. Pre väčšinu ľudí je fyzické zlato to prvé, čo ich napadne. To má samozrejme svoje výhody, ale aj nevýhody. Stále populárnejšie je však obchodovanie so zlatom prostredníctvom elektronických platforiem a investičných aplikácií. V rámci XTB existujú dva hlavné spôsoby nákupu alebo predaja zlata. Prvým sú rizikovejšie deriváty CFD, ktoré kopírujú ceny zlata. CFD na zlato sa obchodujú s pákovým efektom, ktorý znásobuje zisky alebo straty. Druhou možnosťou je nákup fondu, ktorý kopíruje ceny zlata. Ten sa kupuje bez pákového efektu a jeho cena takmer presne kopíruje ceny zlata. Nákup takého fondu je teda flexibilný a finančne veľmi výhodnou alternatívou k nákupu fyzického zlata.

Vzhľadom na komplexnosť problematiky tak analytici XTB na túto tému vytvorili nový ebook, v ktorom sa o zlate dozviete všetko, čo potrebujete vedieť:

  • Ako vyzerá aktuálna fundamentálna situácia
  • Ako zlato reaguje na rastúci záujem centrálnych bánk
  • Čo sa stane so zlatom po zvýšení sadzieb zo strany Fedu
  • Aký je výhľad na ďalší vývoj zlata
  • Ako obchodovať zlato v XTB

Ebook je zadarmo dostupný na tomto webe: https://sk.xtb.com/ako-nakupit-ci-predat-zlato-v-xtb

CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. 77 % účtov retailových investorov stratí peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom CFD. Zvážte, či rozumiete, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSpiaci obor Nestlé prešiel obdobím stagnácie, prebudí sa?
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno