Index S&P 500 klesol
Apríl sa ukázal byť náročným mesiacom pre americké finančné trhy, pričom všetky tri hlavné indexy, S&P 500, Nasdaq a Dow Jones zaznamenali poklesy. Tento vývoj je dôsledkom niekoľkých faktorov, ktoré ovplyvnili investorov a vyvolali obavy v súvislosti s budúcou ekonomickou stabilitou.
Jedným z kľúčových faktorov bola nedostatočná ekonomická výkonnosť, ktorá sa prejavila prostredníctvom zverejnených údajov a štatistík. Dôvera spotrebiteľov klesla na najnižšiu úroveň od júla 2022, čo poukazuje na rastúce obavy o trh práce a finančnú situáciu. Tento faktor vytvoril neistotu medzi investorov, ktorí začali prehodnocovať svoje investičné stratégie a aktívne sledovať rozhodnutia amerického Federálneho rezervného systému (Fed).
Udalosťou číslo jedna bolo zasadanie americkej centrálnej banky Fed. Ten ponechal sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 %, teda na 23-ročnom maxime, keďže inflácia v USA začala opätovne mierne zrýchľovať. Špekuluje sa teda, že prvé zníženie sadzieb by mohlo prísť v septembri a do konca roka uvidíme maximálne dve zníženia. To oproti pôvodne plánovaným štyrom je sklamanie ako pre akciových, tak pre dlhopisových investorov. O tejto téme sme Vás informovali aj v najnovšom podcaste:
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvnil trhy, bolo zvýšenie výnosov vládnych dlhopisov. Nárast nákladov na odmeňovanie zamestnancov v prvom kvartáli bol jedným z dôvodov tohto zvýšenia. Tento trend spolu s ďalšími inflačnými indikátormi vyvolal obavy, že Fed by mohol byť nútený zvýšiť úrokové sadzby skôr, ako sa očakávalo.
Výrazný pokles trhov v apríli si vyžaduje pozornosť investorov a odborníkov z oblasti financií. Napriek týmto turbulentným udalostiam je dôležité zachovať chladnú hlavu a sledovať vývoj s dôverou a rozvahou.
S&P 500 klesol o 4,1 % a uzavrel na úrovni 5 035 bodov. Priemyselný Dow Jones klesol o 4,4 %, zatiaľ čo technologický Nasdaq Composite klesol o 5 % a Russell 2000 odpísal 6,1 %.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Indexy môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.