Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna je pomaly u konca a tento týždeň sa investori môžu tešiť ešte na zaujímavé firmy ako sú napríklad CrowdStrike, Nio, Inditex či DocuSign. V posledných týždňoch sme Vám priniesli informácie o štvrťročných výsledkoch tých najväčších firiem, ktoré sa venujú kybernetickej bezpečnosti. Postupne reportovali kvartálne čísla tí najväčší hráči v tomto sektore ako Palo Alto, Cloudflare, Fortinet či Zscaler. Poďme sa teda pozrieť na druhú najväčšiu firmu v tomto sektore, podľa trhovej kapitalizácie, CrowdStrike.

Tomuto sektoru sa dostáva ešte viac pozornosti pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať po celom svete v roku 2024. Firmy zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou sa tak pripravujú na prichádzajúcu vlnu hackerov. Podľa analytikov by mali výdavky federálnej vlády na kybernetickú bezpečnosť v roku 2024 vzrásť.

Najväčší hráč v tomto sektore Palo Alto však nedávno opäť vzbudil pocit neistoty, keď jeho manažment znížil odhad celoročných tržieb a akcie klesli o 9 %. To znovu zvýšilo obavy v celom odvetví, že zákazníci začínajú šetriť aj napriek nedávnej sérii významných kybernetických útokov. Ako tomu už bolo pominulé kvartály, oči investorov sa tak opäť upriamili na jeho najväčšieho konkurenta – CrowdStrike. Firma však opäť prekonala očakávania a v reakcii na výsledky akcie vzrástli o viac ako +7 %. Spoločnosť sme zaradili do nášho výberu 3 najlepšie kyberbezpečnostné akcie:

Najdôležitejšie čísla

Tržby za prvý štvrťrok 2025 dosiahli 921,1 miliónov USD, čo predstavuje 33 % nárast oproti minulému roku a je to tiež viac ako očakávala Wall Street (905 miliónov USD). Silný medziročný rast potiahli najmä tržby z predplatného, ktoré vzrástli o 34 % na 872,17 miliónov USD. Tento výkon bol tiež lepší ako predpokladali analytici. Tržby z profesionálnych služieb vzrástli o niečo menej (18 %) na 48,86 miliónov USD a boli mierne pod očakávaniami analytikov.

CrowdStrike kvartálne
Zdroj: CrowdStrike IR

Technologická spoločnosť oznámila prevádzkový zisk vo výške 6,93 milióna USD, v porovnaní so stratou 19 miliónov USD v rovnakom období minulého roku. Celkové prevádzkové náklady vzrástli o 27 %, pričom manažment investoval do vedy a výskumu viac ako 235 miliónov USD, čo je medziročne o 36 % viac.

Zlepšený prevádzkový výsledok sa pozitívne prejavil aj na čistom zisku, ktorý v štvrtom kvartáli dosiahol úroveň 42,8 miliónov USD. Upravený čistý zisk na akciu vzrástol na 0,17 USD. Non-GAAP čistý zisk vzrástol o 63 % z 0,57 na 0,93 USD na akciu. Analytici prognózovali zisk 0,89 USD na akciu. Voľný cash flow sa zvýšil o 42 % na 322 miliónov USD.

Najdôležitejšie novinky

Manažment predpovedá optimistické tržby za druhý štvrťrok vďaka silnému dopytu po riešeniach kybernetickej bezpečnosti. Tie boli nad odhadmi Wall Street, podporené silným dopytom v dôsledku rastúcich online výziev, ktoré podnecuje využívanie umelej inteligencie (AI). Aktualizácia výsledkov prichádza v čase, keď hráči v priemysle čelia zvýšenej kontrole investorov ohľadom schopnosti budúceho dopytu podporiť rýchly rast a ich tvrdení, že AI zvýši výkonnosť.

Zscaler minulý týždeň zaznamenal najväčší nárast za rok po zverejnení výsledkov, ktoré prekonali odhady a zvýšili celoročnú prognózu, keďže dopyt po jeho platforme rastie. Na druhej strane, Cloudflare klesol po tom, čo v máji znížil svoj výhľad tržieb. Palo Alto tiež poskytol pesimistickú prognózu, čo vyvolalo obavy o budúce výdavky na kybernetickú bezpečnosť.

Keďže podniky zvyšujú investície do kybernetickej bezpečnosti na ochranu pred rastúcimi online hrozbami a kybernetickými útokmi poháňanými AI, CrowdStrike dokázal najlepšie propagovať svoju unifikovanú platformu bezpečnostných služieb. Spoločnosť v máji tiež rozšírila svoje partnerstvá s Amazon AWS a Google Cloud, aby ďalej integrovala svoje bezpečnostné riešenia do ich cloudových služieb. O tejto téme sme písali v článku nižšie:

Manažment poskytol zlepšené prognózy. CrowdStrike teraz očakáva tržby v rozmedzí od 958,3 do 961,2 milióna USD za druhý štvrťrok končiaci sa 31. júla, čo je v porovnaní s priemernými odhadmi analytikov na úrovni 954,4 milióna USD. Po vylúčení určitých položiek očakáva spoločnosť čistý zisk na akciu medzi 98 a 99 centami, v porovnaní s odhadmi na úrovni 91 centov.

Spoločnosť tiež zvýšila svoju celoročnú predpoveď na rok 2025, teraz očakáva tržby v rozmedzí od 3,98 do 4,01 miliardy USD, v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou 3,92 až 3,99 miliardy USD. Na upravenej báze CrowdStrike očakáva zisky za rok v rozmedzí od 3,93 do 4,03 USD na akciu, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi 3,77 až 3,97 USD. Analytici v priemere očakávajú tržby za rok 2025 vo výške 3,97 miliardy USD a čistý zisk 3,91 USD na akciu.

Akcie spoločnosti za posledný rok takmer zdvojnásobili svoju hodnotu, čím sa zaradili medzi najvýkonnejšie tituly na technologicky zameranom indexe Nasdaq 100, aj napriek tomu, že séria sklamaní od softvérových konkurentov minulý týždeň spôsobila pokles akcií CrowdStrike z rekordného maxima.

Akcie CrowdStrike


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +98,3 % na 305,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 825,9 násobok zisku na akciu (P/E); 62,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 672,5 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia je 74,3 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Rekordné zisky nestačili: Salesforce v prepade o 17 %
Snowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Palo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkciová debata Jaroslava Brychtu a Petra Horáčka už tento štvrtok!
Ďalší článokAmerické akcie zažili najlepší máj za 20 rokov: Čo prinesie letná sezóna?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno