Dopyt po liekoch na chudnutie

Dánska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk dosiahla nové historické maximum, keď sa akcie v utorok vyšplhali o viac ako 2 % na viac ako 146 USD. Najhodnotnejšia európska firma a výrobca liekov na chudnutie Wegovy a Ozempic oznámil, že jej liek na obezitu Wegovy bol schválený v Číne. Tento krok nasleduje po schválení lieku Ozempic na liečbu cukrovky v Číne v roku 2021, ktorý zaznamenal zdvojnásobenie predaja na 693,6 milióna USD minulý rok.

Spoločnosť tiež oznámila plán investovať 4,1 miliardy USD na rozšírenie výrobných kapacít v USA, aby uspokojila rastúci dopyt po svojich produktoch. Tento krok je súčasťou stratégie spoločnosti na udržanie krokov s vysokým dopytom po jej inovatívnych liekoch na chudnutie. Ešte koncom roka ohlásil investíciu 5,6 miliardy EUR do zvýšenia výroby v Dánsku, aby uspokojil rýchlo rastúci celosvetový dopyt po výrobku na chudnutie Wegovy.

Pred pár mesiacmi sa taktiež objavili správy, že materská firma Novo Nordisk sa dohodla na kúpe troch výrobných závodov za 11 miliárd USD, aby mohla uspokojiť rastúci dopyt po lieku na obezitu Wegovy a injekčnej liečbe diabetesu Ozempic.  ánska firma zaplatí svojmu hlavnému akcionárovi, Novo Holdings, za tieto výrobné zariadenia v hotovosti. Novo Holdings sa dohodol na kúpe majiteľa aktív, spoločnosti Catalent, v dohode s celkovou hodnotou 16,5 miliardy USD. Tieto transakcie sú najväčšími v histórii obidvoch dánskych spoločností.

Tržby z liekov

Hoci manažment firmy zvýšil svoj odhad tržieb na tento rok, predaje lieku Wegovy, napriek tomu, že sa zdvojnásobili oproti minulému roku, zaostali za odhadmi analytikov. Obmedzenia dodávok a konkurencia v tomto odvetví totiž začali brzdiť dopyt po lieku. Takmer 3 roky od uvedenia na trh lieku Wegovy, jeho predaje narástli a dnes tvoria 17 % z celkových tržieb spoločnosti.

Ďalší liek firmy, Ozempic sa stal prvým triumfom dánskej firmy. Liek napodobňuje účinky prirodzene sa vyskytujúceho hormónu GLP-1, ktorý bol pôvodne určený na liečbu cukrovky. Jedným vítaným vedľajším účinkom Ozempicu sa ukázalo byť chudnutie, čím sa rozšíril zoznam odporúčaní a poslal predaje Novo GLP-1 až šesťnásobne nahor len za 5 rokov.

Čína schválila Wegovy, akcie Novo Nordisk na maxime
Zdroj: Chartr

Ceny liekov Wegovy a Ozempic v USA v prvom štvrťroku poklesli, keďže objemy predaja a konkurencia sa zvýšili. Novo Nordisk očakáva ďalší pokles do zvyšku roku 2024, povedal CFO Karsten Munk Knudsen. Ohľadom lieku Ozempic „vidíme ďalší pokles cien“ na americkom trhu, povedal Knudsen, pričom tiež zdôraznil zvýšené objemy predaja a konkurenciu.

Pri pohľade na rok 2024 manažment zlepšil svoj finančný výhľad. Spoločnosť teraz očakáva rast tržieb medzi 19 a 27 % a rast prevádzkového zisku o 22 až 30 %, čo odráža optimistickejšiu projekciu v porovnaní s jej predchádzajúcou prognózou. Lars Fruergaard Jørgensen, prezident a CEO spoločnosti, vyjadril spokojnosť so štvrťročnou výkonnosťou a pripísal to zvýšenému dopytu po liečbe cukrovky a obezity založenej na GLP-1.

Akcie Novo Nordisk


Akcie firmy Novo Nordisk za posledných 12 mesiacov vzrástli o +88,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 146,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 51,5 násobok zisku na akciu (P/E), 35 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 5,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti 658,8 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokCarnival hlási rekordné rezervácie na rok 2025
Ďalší článokAmazon v elitnej spoločnosti, pokoruje 2 bilióny USD
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno