Pokorenie míľnika

Amazon dosiahol v stredu trhovú hodnotu 2 biliónov USD, stávajúc sa piatou americkou spoločnosťou, ktorá prekonala túto úroveň. Technologické akcie naďalej rýchlo rastú, poháňané optimizmom okolo umelej inteligencie a očakávaniami poklesu úrokových sadzieb. Akcie spoločnosti stúpli o 3,3 % na 1930,6 USD, čím spoločnosť dosiahla trhovú hodnotu 2,003 bilióna USD. Tento nárast posúva akcie na rekordnú výšku a zaznamenáva najlepšiu mesačnú výkonnosť od februára. Akcie giganta stúpli tento rok o 29 % a za posledných 12 mesiacov o 49 %.

Technologickí giganti dominujú trhu, pričom investori kupujú akcie spoločností, ktoré majú expozíciu voči generatívnej umelej inteligencii. Tento rast pomáha v tomto roku indexu Nasdaq Composite stúpať o 18 % a indexu S&P 500 o 15 %. Gigant v oblasti e-commerce sa tak pridal k technologickým velikánom ako Microsoft, Apple, Nvidia a Alphabet.

Amazon Web Services je najväčším poskytovateľom cloudových služieb na svete a rast tejto jednotky sa obnovil po poklese minulý rok, vďaka prudkému nárastu adopcie AI technológií. Spoločnosť tiež investovala do AI startupu Anthropic a robotickej firmy Figure, aby využila boom umelej inteligencie.

Nedávno podnik predstavil novú generáciu vlastných čipov navrhnutých pre dátové centrá. Bank of America zvýšila svoj cenový cieľ pre akcie inovačného priekopníka na 220 USD z 210 USD, pričom analytici veria, že firma môže ďalej zlepšovať efektivitu svojich maloobchodných operácií. Najnovší člen slávneho indexu Dow Jones Industrial Average, je tiež už viacero rokov najšetrnejší z pomedzi veľkých technologických hráčov, pokiaľ ide o návrat kapitálu akcionárom. Teraz však firma generuje toľko hotovosti, že niektorí analytici na Wall Street očakávajú štedrejšie výnosy pre investorov.

Technologický líder by tento rok mohol doručiť viac ako 9 miliárd balíkov globálne, podľa odhadov Bank of America. Reorganizácia siete plnenia pomohla spoločnosti doručovať tieto balíky lacnejšie a rýchlejšie. V rámci zlepšenia efektivity sa manažment snaží smerovať viac balíkov cez špecializované centrá pre plnenie objednávok v ten istý deň, využívať robotiku a motivovať predajcov k rovnomernejšiemu rozloženiu zásob v rámci logistickej siete.

The Information prišla so správou, že líder v online nakupovaní spúšťa časť svojej webovej stránky venovanú lacným položkám, ktoré sa dodávajú priamo z Číny. Táto stratégia je najpriamejšou odpoveďou spoločnosti diskontnému predajcovi Temu. Temu, podporovaný čínskym technologickým gigantom PDD Holdings, rýchlo rastie v USA tým, že predáva nízkonákladové položky od čínskych obchodníkov, s pomalšími dodacími časmi.

Akcie Amazon


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +49,8 % na 193,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 54,4 násobok zisku na akciu (P/E), 33,6 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,01 bilióna USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČína bez obezity, Novo Nordisk zarobí miliardy
Ďalší článokAkcie na 10 minút #15: Amazon v prestížnom klube a realitná kríza v Nemecku
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno