Na druhej koľaji

Návrhár čipov Advanced Micro Devices (AMD) bol vždy na druhom mieste, nikdy na prvom. Nvidia strháva celú pozornosť na seba, pritom akcie AMD sú skvelým príkladom úspechu firmy, aj keď zaostáva za lídrom trhu, Nvidiou v oblasti umelej inteligencie. Tá nedávno pokorila hranicu 1000 USD za akciu, pričom cenu nahor ťahala aj správa, že Elon Musk chce postaviť superpočítač pre svoj startup xAI, ktorý bude poháňať 100 000 čipov od Nvidie. O tejto téme sme Vás informovali aj v našom najnovšom podcaste:

Vráťme sa ale k AMD a jej akciám. Tie za posledných päť rokov vzrástli o viac ako 400 %, avšak od svojho vrcholu 7. marca 2024 klesli približne o 20 %. To, čo začalo ako jednoduchý pokles po horúcom začiatku roka 2024, sa zmenilo na niečo znepokojujúcejšie. Štvrťročné výsledky totiž prekonali očakávania len o jeden cent a prognózy zostali nezmenené. To vyvolalo obavy, či je firma schopná dosahovať dostatočný pokrok v oblasti umelej inteligencie.

Akcionári totiž očakávali ako sa firma popasuje s poklesom tempa rastu predaja čipov pre automobilky a s bolesťami v hernom priemysle. Investori sa však nemusia obávať. Herný a priemyselný segment firmy by sa mal stabilizovať a dopyt po čipoch pre dátové centrá by mal rásť. Pomôcť by mal aj fakt, že viacero spoločností sa chce poistiť diverzifikáciou od Nvidie. V podstate zostáva firma AMD v rovnakej pozícii, ako bola, keď Intel dominoval predaju čipov.

„Toto je Pepsi a Coca-Cola polovodičového priemyslu,“ hovorí Rhys Williams, hlavný investičný riaditeľ Wayve Capital Management. Technológia potrebuje viacero alternatív k Nvidii, aby zabezpečila dostupnosť čipov za dobré ceny. Výsledok je, že akcie AMD by mohli zostať na svojej dlhodobej trajektórii, za posledných 20 rokov vzrástli o viac ako 1 000 %. To nie je 53 000 % rast Nvidie, ale určite to nie je zanedbateľné.

Akcie firmy by sa mali opäť nasmerovať na rastovú trajektóriu aj vďaka faktu, že herný a priemyselný segment by sa, podľa viacerých analytikov, mali zastabilizovať. Aj keď sú to menej atraktívne segmenty ako umelá inteligencia, tieto segmenty predstavovali polovicu tržieb biznisu AMD v roku 2023.

Priemyselné tržby, ktoré zahŕňajú predaj automobilkám, komunikačným spoločnostiam a ďalším výrobcom, sa zdajú byť blízko dna. V prvom štvrťroku dosiahli 846 miliónov USD, ale analytici očakávajú, že do konca roka stúpnu na približne 1,1 miliardy USD, čo predstavuje mierny medziročný nárast. Tento segment bol za posledných niekoľko rokov konfrontovaný nadmernou ponukou, ktorú teraz firma a jej konkurenti riešia.

Výsledky spoločnosti Analog Devices z minulého týždňa predpovedajú vývoj v priemyselnom segmente. Za svoj druhý fiškálny štvrťrok zaznamenali priemyselné tržby viac ako 1 miliardu USD, oproti odhadom 953 miliónov USD. Tento prekonaný odhad pomohol zvýšiť hodnotu akcií minulý týždeň o viac ako 10 %.

Obnova predaja v hernom segmente môže byť pomalšia. Analytici očakávajú, že tržby z hier tento rok klesnú, ale budúci rok stúpnu o niekoľko stoviek miliónov na 3,37 miliardy USD. Kľúčom bude zdravie spotrebiteľov a nové hry, ako napríklad Grand Theft Auto VI od spoločnosti Take-Two, ktorá by mala vyjsť budúci rok a povzbudí spotrebiteľov k nákupu konzol.

Tieto oživenia by mohli zamerať pozornosť na tržby z predaja pre dátová centrá firmy, vrátane nového čipu MI300 pre umelú inteligenciu. Predaj tohto čipu nenapredoval tak rýchlo, ako sa očakávalo, ale čo je ešte pozitívnejšie začína naberať na rýchlosti. V januári vedenie projektovalo predaj MI300 v roku 2024 na 3,5 miliardy USD, potom v apríli zvýšilo očakávanú úroveň na 4 miliardy USD, pričom poukazovalo na rastúci dopyt.

V skutočnosti sa MI300 stal najrýchlejším uvedením čipom na trh v histórii AMD. V apríli CEO Lisa Su povedala, že tento čip dosiahol predaj vo výške 1 miliardy USD za menej ako dva štvrťroky od jeho uvedenia v decembri. Dopyt prichádza od spoločností ako Meta, Microsoft, Alphabet a ďalších, ktoré sa zameriavajú na zvyšovanie kapacít dátových centier na podporu umelej inteligencie. Potrebujú čipy okamžite a chcú obmedziť náklady, čo znamená nakupovanie od viacerých dodávateľov, čo hrá do karát práve Advanced Micro Devices.

Predaj čipov do dátových centier by mal v roku 2024 dosiahnuť 12,2 miliardy USD, takmer dvojnásobok oproti minulému roku. To nie je ani 15 % očakávaných 94 miliárd USD predaja čipov pre dátové centrá od Nvidie. Avšak ako Advanced Micro Device zlepšuje produkciu a efektívnosť MI300, bežný proces pre rané štádia nových čipov, jeho cena by mala byť dostačujúcim faktorom na poskytnutie alternatívy voči čipom od Nvidie.

AMD a Nvidia ako Pepsi a Coca-Cola polovodičového priemyslu
Zdroj: McKinsley & Company

Analytici očakávajú, že tržby spoločnosti z dátových centier budú rásť ročne o 35 %, dosahujúc viac ako 30 miliárd USD do roku 2027. Takáto rýchlosť nie je prekvapujúca, AMD doháňa zameškané.

Celkové tržby spoločnosti AMD sú na dobrej ceste dosiahnuť 47 miliárd USD, pričom prevádzkové marže sa rozširujú o viac ako 10 percentuálnych bodov. Nielenže majú čipy pre dátové centrá vyššie marže a rastú rýchlejšie, ale celkový objem predaných čipov by mal rásť rýchlejšie ako náklady, tie predstavujú platy a výskum a vývoj.

AMD a Nvidia ako Pepsi a Coca-Cola polovodičového priemyslu
Zdroj: Macrotrends

Výsledkom môže byť, že zisky na akciu vzrastú takmer o 40 % ročne, z 2,65 USD minulý rok na 10 USD v roku 2027. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 29,8 násobok budúcich očakávaných ziskov. V prípade Nvidie to je 30,7 násobok a širší index S&P 500 sa obchoduje za 21,1 násobok budúcich ziskov. Pointa je, že AMD môže hrať druhé husle za Nvidiou a stále môže byť skvelou investíciou, rovnako ako to bolo, keď firma prenasledovala Intel. Ak by ste sa chceli dozvedieť o tejto spoločnosti viac, môžete si prečítať našu analýzu:

Akcie AMD


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +129,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 167,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 245,6 násobok zisku na akciu (P/E), 29,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 69,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 277,9 bilióna USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTOP 5: rast akcií firiem zameraných na obnoviteľnú energiu
Ďalší článok„Rok speňaženia“ Spotify je v plnom prúde
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno