Rast akcií čistej energie
Za posledných niekoľko rokov sa investičné trendy v oblasti energetiky presunuli od fosílnych palív k obnoviteľným a udržateľným zdrojom energie. Dlhodobí investori čistej energetiky teraz počítajú významné zisky z takzvaných “zelených akcií“, najmä v porovnaní s tými, ktorí investovali výlučne do fosílnych palív. Tento názor podporuje grafika od spoločnosti Visual Capitalist, ktorá poukazuje na vývoj akcií niektorých z hlavných akciových firiem zameraných na čistú energiu.
V roku 2023 Medzinárodná energetická agentúra (IEA) uviedla, že 62 % všetkých investícií do energetiky smerovalo k udržateľným zdrojom. Svet je totiž v transformácii na čistejšiu energiu a aj keď to bude trvať ešte veľmi dlho, tento trend podporuje aj rast akcií týchto 5 najväčších firiem, podľa trhovej kapitalizácie, v oblasti obnoviteľnej energie. Spoločnosti zaoberajúce sa čistou energiou poskytujú teda svojim investorom solídne výnosy počas dlhšieho obdobia, poďme sa teda spoločne pozrieť ako si viedlo týchto 5 firiem (First Solar, Enphase Energy, Consolidated Edison, NextEra Energy, Brookfield Renewable) na akciovom trhu za posledné roky.
Najlepšie je na tom, z tohto zoznamu, solárna firma Enphase Energy. Firma si za posledných 5 rokov pripísala viac ako 680 %, avšak v začiatkom tohto roka čelila viacerým problémom, ktoré postihli celý sektor. Okrem vysokých úrokových sadzieb, ktoré predražujú veľké kapitálové nákupy, firmu postihli aj ekonomické tlaky v Európe a zákony v Kalifornií, vďaka ktorým je pridávanie solárnej energie menej cenovo konkurencieschopné s inými druhmi elektriny. O problémoch, ktoré postihli celý tento sektor sme Vás informovali koncom minulého roka, pre viac informácií si môžete prečítať článok nižšie:
Darilo sa aj firmám First Solar a Consolidated Edison, ktoré si za posledných 5 rokov pripísali 334 %, respektíve 289 %. Už nižší, ale stále významný rast si pripísali aj spoločnosti ako NextEra Energy a Brookfield Renewable. NextEra Energy, ktorá sa zameriava na výrobu a distribúciu elektrickej energie, je jednou z najväčších svetových spoločností zameraných na obnoviteľné zdroje energie. Brookfield Renewable Partners je súčasťou Brookfield Asset Management, jedného z najväčších správcov alternatívnych investícií na svete.
Pri porovnaní výkonu S&P Global Oil Index a S&P Clean Energy Index medzi rokmi 2019 a 2023 vidíme, že prvý menovaný vzrástol o 15 %, zatiaľ čo druhý dosiahol impozantných 41%. Tento trend demonštruje potenciál akcií čistej energie prinášať významné výnosy na úrovni celého odvetvia, čo vyvoláva optimizmus a nadšenie u potenciálnych investorov.
S globálnymi investičnými trendmi sa presúva pozornosť od tradičných, neudržateľných zdrojov k spoločnostiam, ktoré môžu formovať energetický prechod a poskytovať investorom alternatívne príležitosti a cesty pre rast. Mnoho energetických koncernov tak ponúka takzvaný satelitný model energetických investícií.
Cieľom tohto modelu je prilákať viac investícií tým, že umožní investorom investovať svoje peniaze výlučne do projektov podľa ich preferencií, bez prekrývania financií. Inými slovami môžete si vybrať, či investujete do projektov firmy zameraných na fosílne palivá alebo zameraných na obnoviteľnú energiu. Príkladov je viacero, najnovšie tento model predstavil taliansky ropný koncern Eni.
Poďme trochu nazrieť aj do celosvetových predikcií. Veľkosť globálneho trhu s obnoviteľnou energiou v roku 2023 predstavoval 1,14 bilióna a predpokladá sa, že do roku 2033 dosiahne približne 5,62 bilióna USD, pričom počas prognózovaného obdobia od roku 2024 do roku 2033 vzrastie na CAGR 17,3 % (zložená ročná miera rastu).
Zelené energie a dáta centrá
Dátové centrá, ktoré prevádzkujú aplikácie umelej inteligencie, spotrebúvajú obrovské množstvá elektrickej energie. Keďže umelej inteligencii bola v roku 2024 venovaná najväčšia pozornosť na akciovom trhu, niektoré energetické spoločnosti poskytujúce elektrinu zaznamenali prudký nárast svojich akcií. Akcie firiem s obnoviteľnou energiou však boli od začiatku tohto roka v tieni, až donedávna.
Spotreba energie dátových centier v USA má do konca dekády dosiahnuť 35 GW, čo je takmer dvojnásobok oproti úrovni z roku 2022, na základe údajov platformy Enerdata. Niektorí odborníci uvádzajú, že dopyt po elektrine z dátových centier by sa do konca desaťročia mohol dokonca strojnásobiť.
Pre konkrétny príklad, bežná jadrová elektráreň môže mať výkon okolo 1 až 3 GW. Takže kapacita 35 GW by zodpovedala zhruba 12 až 35 takýmto veľkým elektrárňam pracujúcim na plný výkon. Toto je len hrubá aproximácia, pretože skutočná produkcia elektriny závisí od mnohých faktorov vrátane typu a efektivity zariadení. S rozvojom generatívnej AI je tak viac než jasné, že dopyt po dátových centrách vzrastie. O budovaní vlastných dátových centier vo veľkom uvažujú aj giganti Wall Street, na čele s Microsoftom, Googlom či Metou.
V Európe to pravdepodobne nebude až tak veľký nárast. Štúdia Európskej komisie z roku 2020 ukázala, že dátové centrá vo vtedajších 28 krajinách spotrebovali v roku 2010 53,9 terawatthodín. V roku 2018 to vzrástlo na 76,8 terawatthodín, čo predstavuje 2,7 % celkového dopytu po elektrine v EÚ. Niekoľko štátov starého kontinentu už oznámilo plány na výstavby dátových centier, na čele s Francúzskom či Španielskom. Štúdia očakáva, že spotreba dosiahne 3,2 % celkového dopytu v roku 2030. Základné výpočty vylučujú ťažbu kryptomien a samotné siete na prenos dát. Viac sme o tejto téme písali v článku nižšie:
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.