Top na pražskej burze

Pražská burza cenných papierov (BCPP) predstavuje obzvlášť pre tuzemských investorov atraktívnu platformu s bohatou históriou a širokou ponukou investičných nástrojov. Zvlášť pre dividendových investorov je BCPP lákavá vďaka silnej tradícii vyplácania dividend u mnohých spoločností. Analytik XTB Tomáš Cverna na túto tému novo spracoval aktuálny analytický report zvaný Hlavné tituly Pražskej burzy. V tomto článku prinášame krátke zhrnutie kľúčových bodov:

Rok 2023 – dividendové žatvy s bankovým sektorom na čele

Minulý rok bol pre dividendových investorov na pražskej burze mimoriadne úspešný. Celková výška dividend vyplatených spoločnosťami v indexe PX dosiahla rekordnú úroveň 140 miliárd korún. Za tento výnimočný výsledok vďačíme predovšetkým bankovému sektoru, ktorý v reakcii na rast úrokových sadzieb vykázal rekordné zisky.

ČEZ: Zklamanie roku 2023

Zatiaľ čo bankový sektor žiaril, energetický gigant ČEZ zažil sklamanie. Hoci spoločnosť vykázala za rok 2023 solídny zisk, negatívne ju ovplyvnili zásahy štátu v podobe mimoriadnych daní a odvodov. Tieto intervencie viedli k poklesu dividendového výnosu a celkovému sklamaniu investorov.

Kombinácia dividendových titulov s rastovými akciami môže byť odpoveďou

Aj napriek vyššie uvedenému je ČEZ stále dôležitou súčasťou portfólia mnohých investorov. Dôvodom je jeho stabilná dividendová politika a dominantné postavenie na energetickom trhu. Na dosiahnutie optimálneho rozloženia rizika a diverzifikácie portfólia je vhodné kombinovať dividendové tituly s rastovými akciami.

Pokiaľ Vás téma pražskej burzy zaujíma, viac detailných informácií nájdete priamo v analytickom reporte a tiež v sprievodnom videu na YouTube kanáli XTB.

Pre koho je report vhodný?

Tento e-book je určený pre všetkých investorov, ktorí sa zaujímajú o investovanie na pražskej burze, či už sa jedná o skúsených profesionálov, alebo o začiatočníkov. Ponúka podrobný rozbor 4 hlavných titulov indexu PX a zhŕňa ich aktuálnu situáciu. Zároveň obsahuje odkazy na videá s detailnejšou analýzou a tipy pre investorov.

Obsah e-booku:

  • Rozbor najdôležitejších firiem na PX: história, business model, aktuálna situácia, dividendová politika, výhľad do budúcnosti.
    • ČEZ
    • Komerční banka
    • Erste
    • Moneta
  • Tipy pre investorov: Ako vyberať dividendové akcie, ako diverzifikovať portfólio, ako sledovať vývoj trhu

Záver

Pražská burza ponúka investorom širokú škálu investičných možností. Štyri hlavné tituly indexu PX – ČEZ, Komerční banka, Erste a Moneta – predstavujú stabilné a dividendovo atraktívne akcie, ktoré by mali byť súčasťou portfólia každého investora.

Stiahnite si e-book a začnite investovať na pražskej burze s rozvahou!

Ďalšie informácie

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAmazon zvyšuje svoju stávku na AI dodatočnou investíciou do startupu Anthropic
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno