Kvartálne výsledky

Tento týždeň sa nesie v znamení zverejňovania štvrťročných výsledkov významnými technologickými spoločnosťami. Tie sú každoročne pozorne sledovaná udalosť, keďže investori majú prístup nazrieť do účtovníctva jednotlivých firiem a vidieť ako sa im darí napĺňať ciele. Iba za včerajšok sa o svoje čísla podelili firmy: Alphabet (Google), Microsoft, Pinterest, AMD, Fireye, Mondelez, Visa, Texas Instruments, Enphase Energy či Starbucks. Dnes sme už spracovali náš článok, v ktorom sme sa venovali spoločnosti Alphabet, ktorá uchvátila Wall Street výbornými číslami, avšak pozornosť investorov púta i výrobca čipov Advanced Micro Devices (AMD).

Akciám AMD sme sa venovali tiež v našom článku Akcie Nvidia vs. AMD, ktoré sú lepšie?. V ňom sme sa podrobne venovali samotnému podnikaniu spoločnosti, minulému vývoju, potenciálu, podielu na trhu a tomu či sú akcie AMD lepšie ako tie Nvidia. Taktiež sa načrtla téma, že AMD získava čoraz väčší podiel na trhu v segmente špecializovaných čipov pre dátové centrá, kde je stále považovaný za nováčika a kde hrajú hlavnú úlohu Intel a Nvidia, avšak rozloženie síl na tomto trhu sa postupne mení.

Kvartálne výsledky tento trend potvrdili, keďže tržby z tejto oblasti sa firme oproti minulému roku zdvojnásobili. Akcie AMD sa na rozšírenom pre-market trhu obchodujú na cene $88,75 za akciu, čo je o +4,15% viac oproti včerajšej cene.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021, AMD zaznamenalo výnosy vo výške $3,45 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +93% a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $3,21 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti stúpol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +274% zo $177 mil. na $662 mil. Operatívna marža stúpla na 19%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol zo $162 mil. v prvom kvartáli 2020 na $555 mil. za rovnaké obdobie v roku 2021, čo značí rast o +243%. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $0,14 na $0,45. (+221%), analytici odhadovali EPS vo výške 0,44.

Cashflow: Voľný cashflow (FCF) sa medziročne zvýšil o +73,33%, z $480 mil. na $832 mil. Operatívny cashflow skončil na hodnote $898 mil.

akcie AMD

Slovo manažmentu

„Naše podnikanie sa v prvom štvrťroku naďalej zrýchľovalo a to vďaka najlepšiemu produktovému portfóliu v našej histórii, silnému výkonu a vysokému dopytu na trhu,“ uviedla Dr. Lisa Su, prezidentka a generálna riaditeľka spoločnosti AMD. „Mali sme vynikajúci medziročný rast výnosov vo všetkých našich segmentoch a výnosy z dátových centier sa viac ako zdvojnásobili. Naše vylepšené celoročné smerovanie zdôrazňuje silný rast, ktorý očakávame v celom našom podnikaní, a to na základe zvyšovania prijatia našich vysoko výkonných počítačových produktov a rozširovania vzťahov so zákazníkmi.“

Vedenie spoločnosti taktiež poskytlo výhľad na druhý štvrťrok 2021, v ktorom očakáva príjmy vo výške približne 3,6 miliárd dolárov (+/-) 100 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast približne o 86 percent a v medzikvartálnom porovnaní o 4 percentá. Očakáva sa, že medziročný nárast bude spôsobený rastom všetkých podnikov a medzikvartálny nárast bude primárne ťahaný rastom dátových centier a hier. Za celý rok 2021 manažment očakáva rast výnosov približne o 50%.

Akcie AMD


Akcie AMD sa na rozšírenom pre-market trhu obchodujú na cene $88,75 za akciu, čo je o +4,15% viac oproti včerajšej cene. Za posledných 5 rokov vzrástli o takmer 3 000%.

Ďalšie kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAlphabet číslami zaskočil Wall Street a plánuje odkúpiť vlastné akcie za $50 miliárd
Ďalší článokAkcie Shopify v pluse, tržby vzrástli medziročne o 110%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno