Čas pridať Bitcoin?

Akciové trhy už niekoľko mesiacov pokračujú v raste a mnohé indexy v poslednom čase dokonca zvýšili svoje predchádzajúce maximá. Vo svete totiž stále panuje všeobecne pozitívna nálada a z ekonomík neprichádzajú skoro žiadne zlé správy. Ako táto situácia ovplyvňuje naše vzorové portfólio?

V rámci akcií z investičného portfólia pokračujú problémy spoločnosti Apple. Z Číny prichádzajú ďalšie čísla, ktoré ukazujú, že pokles predaja iPhonov je naozaj veľký, čo je samozrejme problém, pretože Čína je pre spoločnosť jedným z najdôležitejších trhov. Problémy má aj Boeing, ktorého lietadlá mali v posledných mesiacoch niekoľko nehôd, našťastie nie smrteľných, ktoré zrejme súvisia s výrobným procesom. Tieto incidenty nakoniec viedli k tomu, že generálny riaditeľ spoločnosti oznámil, že do konca tohto roka odstúpi zo svojej funkcie. Pozitívnejšia je však skutočnosť, že sa situácia zlepšuje pre spoločnosť Meta. V USA sa totiž čoraz častejšie hovorí o možnom úplnom zákaze TikToku. Hoci je celá záležitosť pomerne zložitá, vyzerá to, že TikTok ako jeden z najväčších konkurentov Instagramu v USA by nakoniec mohol byť zakázaný.

Čo bolo novo pridané do portfólia?

Celý projekt Akciové portfólio bol pôvodne vytvorený ako sprievodca nákupom akcií. Neskôr boli pridané vybrané ETF a po niekoľkých rokoch sa Tomáš v tomto mesiaci rozhodol pridať aj ďalšiu triedu aktív. Tou sú kryptomeny, respektive Bitcoin, ktorý bol zakúpený vo forme ETF. Pre upresnenie: fondy nájdete pod skratkou ETF, ale jedná sa o ETN/ETP, ktoré majú oproti klasickému ETF trochu inú štruktúru. Európska legislatíva neumožňuje ETF s jednou aktivitou a fondy sa mierne líšia aj v ďalších parametroch. XTB v súčasnej dobe ponúka dva fondy, ktoré veľmi verne kopírujú cenu bitcoinu, pretože ho fyzicky nakupujú. Ide o BTCE.DE a VBTC.DE. Oba fondy sa obchodujú v Európe, a pokiaľ investor nechce z nejakého dôvodu nakupovať Bitcoin priamo, môže to byť jedna z najlepších možností, ako získať expozíciu na tomto trhu.

Prečo ale nakupovať Bitcoin teraz? Vzhľadom na zavedenie ETF je Bitcoin dostupnejší ako kedykoľvek predtým a stále viac investorov sa prikláňa k názoru, že v malom množstve môže byť dobrým doplnkom dlhodobého investičného portfólia. Navyše za priaznivých makroekonomických podmienok sa dá očakávať pokračujúci rastový trend aj u kryptomien.

Čo sa týka spôsobu nákupu samotného, Tomáš sa rozhodol do portfólia pridať oba fondy v rovnakom pomere z dôvodu diverzifikácie s tým, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov budú tieto pozície priebežne po malých krokoch zvyšované a cena sa tak spriemeruje. Keďže Bitcoin je stále veľmi volatilné, mladé a nepredvídateľné aktívum, bude do portfólia pridávaný postupne a len v malej miere.

Podrobnejšie informácie k vyššie uvedeným témam nájdete vo videu z tohto mesiaca Akciové portfólio Tomáša Vranku, ktoré je k dispozícii na nasledujúcom odkaze: https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o téme kryptomien, XTB nedávno vysielalo dve živé kryptomenové vysielania (dostupné TU a TU). Na stiahnutie zadarmo je teraz taktiež dostupný nový ebook Top 5 kryptomien u XTB.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokJohnson & Johnson kúpi Shockwave Medical za 13,1 miliardy USD
Ďalší článokČipy ovládajú akciové trhy: Toto je 30 najväčších polovodičových firiem sveta

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno