Nová akvizícia na linke Johnson & Johnson – Shockwave Medical

Johnson & Johnson uzavrel dohodu o kúpe spoločnosti Shockwave Medical v hodnote 13,1 miliardy USD, čím rozširuje svoju pozíciu v oblasti zariadení na liečbu srdcových chorôb. Predstavitelia J&J oznámili, že firma zaplatí 335 USD za akciu v hotovosti za Shockwave, čo predstavuje prirážku 4,7 % k záverečnej cene z predchádzajúceho týždňa vo výške 319,99 USD.

Shockwave vyrába zariadenia, ktoré dodávajú akustickú energiu prostredníctvom katétrov na rozbitie vápnika, ktorý sa hromadí v artériách u ľudí s ochorením srdca. Táto technika, ktorá vychádza z liečby obliatych obličiek, môže uľahčiť implantáciu stentov na otvorenie artérií, samozrejme má aj mnoho ďalších výhod. Pre Shockwave, ktorá bola založená v roku 2009, to bola oblasť s vysokým rastom. Ošetrenie dostalo približne 400 000 pacientov v 70 krajinách, čo podporilo takmer 50 % nárast tržieb na 730 miliónov USD v minulom roku.

Manažment J&J uviedol, že pridanie Shockwave rozšíri portfólio svojho medzinárodného obchodu s medicínskymi zariadeniami do dvoch oblastí s vysokým rastom intervencií v kardiovaskulárnej oblasti, koronárna choroba a periférna artériová choroba. „Shockwave naozaj predviedol vynikajúcu prácu a vytvoril spoločnosť prvej triedy,“ povedal generálny riaditeľ J&J Joaquin Duato. „Pre firmu, v našom úsilí o vytvorenie prvotriedneho výkonu v medzinárodnom obchode s medicínskymi zariadeniami, je to ďalší krok týmto smerom.“

Organizácia rozširuje svoje medzinárodné pôsobenie s medicínskymi zariadeniami, vrátane akvizície výrobcu zariadení na srdce Abiomed v hodnote 16,6 miliardy USD koncom roku 2022 a nákupu Laminaru koncom minulého roka za 400 miliónov USD. Farmaceutická firma sa tiež usiluje o integráciu umelej inteligencie do nachádzania nových liekov. Len v posledných rokoch najala 6 000 dátových vedcov a digitálnych špecialistov a minula stovky miliónov USD na ich prácu. O téme sme Vás informovali koncom minulého roka, detaily si môžete prečítať v článku nižšie:

Podľa analýzy Wells Fargo je akvizícia hlavným krokom v úsilí J&J posilniť svoj obchod s medicínskymi zariadeniami. Avšak nová konkurencia, vrátane spoločnosti Abbott Laboratories, by mohla podľa analytikov v nasledujúcich rokoch ovplyvniť rast tržieb spoločnosti Shockwave.

J&J uviedol, že očakáva, že po ukončení dohody, ktorá sa má uskutočniť v polovici roka, si udrží silný bilančný stav, a že bude naďalej podporovať svoje kapitálové priority v oblasti investícií do výskumu a vývoja, konkurencieschopných dividend, akvizícií a strategických nákupov vlastných akcií.

Wall Street Journal informoval, že dohoda sa očakáva v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Duato uviedol, že organizácia plánuje agresívne ciele akvizícií na rozšírenie svojho obchodu s medicínskymi zariadeniami, ktorý už niekoľko rokov zaostáva za jej farmaceutickou divíziou.

Akcie Shockwave Medical


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +67,6 % a ich aktuálna cena je 326,3 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 85 násobok zisku na akciu (P/E); 53,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 67,2 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 12,2 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNajväčšia zahraničná investícia v histórii USA: TSMC sa dočká obrovskej dotácie
Ďalší článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Čas pridať Bitcoin?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno