Odstúpenie Jeffa Bezosa

Najbohatší človek sveta Jeff Bezos včera potvrdil svoje dlho avizované odstúpenie z čela spoločnosti Amazon. Urobil tak v deň 27. narodenín amerického gigantu, ktorý sa za necelé 3 dekády vypracoval na 4. najhodnotnejšiu firmu sveta s trhovou kapitalizáciou 1,77 miliardy dolárov.

Bezosova vízia spravila z potenciálneho e-shopu globálneho diverzifikovaného giganta, ktorý zamestnáva viac ako 1,3 milióna ľudí a produkuje ročné výnosy na úrovni 386 miliárd dolárov. Aby toho nebolo málo, tržby Amazonu počas prvého štvrťroku 2021 stúpli medziročne o +44%, čo je najrýchlejšie tempo rastu od roku 2011 a zisk bol vo výške 8,1 miliardy dolárov čo je vôbec najviac v histórii spoločnosti. Bezos tak odchádza na vrchole, avšak naďalej ostane najväčším akcionárom firmy.

Jeden z najvýnimočnejších príbehov korporátnej histórie bude mať po odstúpení zakladateľa spoločnosti novú kapitolu, ktorú bude písať doterajší riaditeľ cloudovej platformy Amazon Web Services (AWS), Andy Jassy. Ten pôsobí v Amazone už 24 rokov a svoje schopnosti preukázal aj tým, že vybudoval AWS v jedno z najcennejších aktív podniku.

AWS má líderskú pozíciu na poli cloudu, kde súperí medzi inými s takými službami ako je Google Cloud či Microsoft Azure. Samotná služba AWS dosahuje vyššie príjmy ako mnohí giganti ako SAP, Oracle či Salesforce a zároveň rastie tempom vyšším ako 30% ročne.

Čo to znamená pre akcie Amazon?


Napriek výborným výkonom, ktoré predvádza Amazon v poslednom čase, jeho akcie zaostávajú za širším trhom, keď k dnešnému dňu vzrástli od začiatku roka len o +6%, pričom index S&P stúpol o +15%. Jedným z dôvodov je vyššie ocenenie akcií v porovnaní s ostatnými FAAMG akciami a druhý dôvodom môže byť opatrnosť investorov. Veľké technologické spoločnosti majú totiž zmiešané skúsenosti s výmenou generálnych riaditeľov.

Úspešným príkladom je generálny riaditeľ Apple, Tim Cook, ktorý prevzal vedúcu pozíciu od Steva Jobsa v roku 2011. Akcie podniku sa od jeho prevzatia zvýšili o viac ako +1 000%. Varovným príbehom je však Microsoft, kde Steve Ballmer vystriedal v januári 2000 Billa Gatesa na pozícii výkonného riaditeľa a v tejto funkcii zotrval 14 rokov. Za tento čas sa podarilo spoločnosti výnosy strojnásobiť, avšak akcie boli aj po toľkom čase na v podstate rovnakej úrovni.

Existujú tiež obavy, že úžasný rast, ktorý Amazon zaznamenal počas pandémie by sa mohol spomaliť, keď sa ekonomika znovu otvorí. Výzvou pre Jassyho je zabezpečiť, aby toto spomalenie nebolo príliš veľké a zabezpečiť rast v iných oblastiach.

Ďalším dôvodom na obavy je antimonpolná regulácia. Amazonu sa zo strany regulačných orgánov a zákonodarcov venuje značná pozornosť, keďže gigant múti vody v stále vo viacerých oblastiach podnikania. Najnovším prípadom, ktorý orgány riešia je kúpa filmového štúdia MGM za 8,5 miliardy dolárov. Akvizícia by pomohla streamovacej službe Amazon Prime Video súperiť s ďalšími populárnymi službami ako Netflix, Disney+, Hulu či HBO Max.

Oplatí sa kúpiť akcie Amazon?

Napriek tomu, že hrozby súvisiace s Amazonom sú reálne a jeho akcie nevyzerajú byť práve lacné, stále ich možno považovať za jednu z najlepších možností na súčasnom trhu. Pri aktuálnej cene akcií by ste ako investor zaplatili za 1 dolár zisku na akciu 66,8 dolárov (P/E) a za 1 dolár operatívneho cashflowu na akciu 26,7 dolárov (P/OPCF).

Neuveriteľná sila podnikania spoločnosti však investorom dáva istotu aj v prípade, ak by sa objavili horšie ekonomické časy a taktiež ponúka potenciál na ďalšie zhodnotenie kapitálu. Dôkazom je +44% rast výnosov firmy z posledného štvrťroku.

Optimistickí ohľadom Amazonu sú tiež analytici. Až 47 ich momentálne pokrýva akcie spoločnosti a až v 42 prípadoch získali rating „BUY“, teda oplatí sa kúpiť, pričom ich cieľový cenový rozptyl sa nachádza v rozpätí od $3 775 do $5 500. Ich priemerná cieľová hodnota je $4 225, čo je o +20% viac oproti súčasnej cene akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBitcoin držaný na burzách klesol na šesťmesačné minimum
Ďalší článokElrond uvádza na trh zlato a striebro kryté deFi
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno