Akcie Robinhood včera vstúpili na burzu poklesom o -8,4%

Od včera je možné na burze obchodovať akcie Robinhood, populárnej investičnej platformy, do ktorej investovala taktiež C. Wood 45 miliónov dolárov prostredníctvom svojho fondu ARK Innovation.

0
351

Vstup na burzu

Spoločnosť Robinhood Markets včera ocenila svoju počiatočnú verejnú ponuku (IPO) na $38 za akciu, avšak pôvodné očakávania boli výrazne vyššie a dosahovali úroveň až $42 za akciu. Dlho očakávaný debut populárnej obchodnej platformy sa však stretol s iba vlažným záujmom investorov z dôvodu už vysokej valuácie. Pri tejto IPO cene bola firma totiž ocenená na 32 miliárd dolárov, čo je však stále omnoho viac ako pred rokom, keď pri súkromnom financovaní bol Robinhood ocenený na 12 miliárd dolárov. Akcie Robinhood

Na rozdiel od bežného modelu zvolil manažment alternatívny prístup, keď nepredala veľkú časť akcií inštitucionálnym investorom, ale naopak ich vyčlenila pre individuálnych investorov, ktorí si ich mohli kúpiť napr. aj prostredníctvom platformy Robinhood. Počas vstupu na burzu podnik predal 55 miliónov akcií, čo znamená, že z verejnej ponuky získa zhruba 2 miliardy dolárov. IPO spoločnosti Robinhood sprevádzali investičné banky Goldman Sachs a JP Morgan Chase.

Akcie Robinhood sa obchodujú na burze Nasdaq pod symbolom HOOD a svoj prvý obchodný deň poklesli o -8,37% na cenu $34,82.

xtb

Robinhood

Z aplikácie Robinhood, ktorá sprostredkovávala investovanie a obchodovanie mladej generácii sa za 7 rokov stal jeden z najväčších brokerov v USA a na svete. Veľkú popularitu si firma získala tým, že ľudom sprostredkovala obchodovanie s nulovou províziou, čo je v súlade s motom firmy, ktoré znie demokratizovať investovanie.

Na konci júna mali obchodníci na platforme Robinhood zriadených 22,5 milióna účtov, na ktorých súhrnne držali aktíva v hodnote 100 miliárd dolárov. Najväčšiu popularitu si broker získal začiatkom tohto roka, keď si jeho aplikáciu stiahli milióny amatérskych investorov, aby sa zúčastnili šialenstva okolo meme akcií, ktoré vyvolalo diskusné fórum WallStreetBets.

Platforma Robinhood
Obchodná platforma, zdroj obrázku: Robnhood

Tento prelomový moment firmu takmer zlomil, pretože spoločnosť musela obmedziť nákupy niektorých často obchodovaných akcií a získať miliardy dolárov v núdzovom kapitáli, aby splnila regulačné požiadavky, ktoré sa spustili kvôli zvýšenému objemu obchodov. Podnik túto situáciu však zvládol a naďalej priťahoval nových používateľov, hoci v poslednej dobe naznačil, že jeho rast sa spomaľuje.

Podnik minulý týždeň v dokumente o cenných papieroch uviedol, že očakáva pokles tržieb za tretí štvrťrok v porovnaní s druhým štvrťrokom, čiastočne kvôli zníženej obchodnej aktivite.

Nízky záujem investorov, ale vysoký od C. Wood

Hlavným dôvodom poklesu akcie Robinhood počas debutu na burze bol nedostatok nadšenia individuálnych investorov. To však neznamená, že firma nenadchla nikoho. Známa investorka a manažérka agresívnych rastových fondov ARK, C. Wood, nakúpila prostredníctvom ARK Innovation fondu 1,3 milióna akcií spoločnosti za cenu $34,82. Celková hodnota investície je teda vo výške viac ako 45 miliónov dolárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno