Ukončenie právneho sporu

Akcie spoločnosti 3M, amerického priemyselného konglomerátu, patria dlhodobo medzi najobľúbenejšie dividendové akcie na trhu. Vďačí za to diverzifikovanému portfóliu, vysokému dividendovému výnosu (aktuálne až 5,68 %), ale i stabilite dividend. 3M zvýšila svoju dividendu už 65 rokov v rade, čo z nej robí dividendového kráľa. Napriek tomu sa spoločnosti a jej akciám v posledných rokoch vôbec nedarí. V skutočnosti akcie 3M odpísali za 5 rokov až polovicu trhovej hodnoty, resp. až 80 miliárd USD z trhovej kapitalizácie. Dôvodom sú bezprecedentné problémy, do ktorých sa podnik dostal.

Teraz ale prišla pre akcionárov pozitívna správa. Firma sa blíži k vyrovnaniu obvinenia za 5,5 miliardy USD, ktoré sa týka predaja potenciálne chybných štuplov do uší americkej armáde spôsobujúcich stratu sluchu. 3M uskutoční platby v rokoch 2023 až 2029, pričom ich rozdelí medzi 5 miliárd USD v hotovosti a 1 miliardu v akciách, pokiaľ bude záväzok vlastného imania schválený súdom. Akcie 3M reagovali na správu rastom o +5 %, pretože sa rátalo s tým, že urovnanie sporu by mohlo spoločnosť stáť aj 10 miliárd USD.

Čiastku 5,5 miliardy by mala 3M zvládnuť bez väčších problémov, pretože má k dispozícií likviditu vo výške približne 18 miliárd USD. To by malo postačiť na urovnanie sporu, vyplatenie dividendy, úrokov z pôžičiek i na špeciálnu dividendu pre divíziu Health Care, ktorú koncom roka odčlení od svojho podnikania.

Predstavitelia 3M uviedli, že „dohoda nie je priznaním zodpovednosti“ a že „produkty, o ktoré ide v tomto spore, sú bezpečné a účinné, ak sa používajú správne.“ Uviedli tiež, že sú „pripravení pokračovať v obrane v súdnom spore, ak nebudú splnené určité dohodnuté podmienky dohody o urovnaní.“

Ďalšie spory

Ak sa podarí firme 3M najväčší hromadný delikt v USA zastaviť, stále nemá vyhrané. Trápia ho totiž ďalšie právne problémy. Jedným z nich je, že jej chemikálie kontaminovali verejnú pitnú vodu, čo by mohlo spoločnosť stáť 10,5 až 12,5 miliardy USD. Na vyrovnaní tohto obvinenia sa organizácia dohodla len pred 2 mesiacmi a bude ju stáť až 2 ročné zisky.

image 21

V súvislosti s chemikáliami PFAS však 3M ešte neurovnala všetky spory. Žalobcovia obvinili 3M z toho, že jej hasiace prístroje im spôsobili zranenia kvôli tejto látke. Firma ale čelí i žalobám od ďalších ľudí, štátov a obcí, v ktorých sa uvádzajú zranenia osôb a majetkové nároky z hasičskej peny, ako aj zranenia spôsobené inými produktmi: kyselinou perfluóroktánovou a kyselinou perfluóroktánsulfónovou. Žalobám čelí 3M i v Belgicku a Holandsku.

3M

3M je globálna spoločnosť s takmer 100 tisíc zamestnancami, ktorá za rok 2022 vygenerovala tržby vo výške 34 miliárd USD. Portfólio spoločnosti zahŕňa viac ako 60 000 produktov, ktoré sa každý deň používajú v domácnostiach, kancelárskych budovách, školách a nemocniciach. Podnikanie 3M sa teraz skladá zo 4 obchodných segmentov:

  • Bezpečnosť a priemysel
  • Doprava a elektronika
  • Zdravotná starostlivosť
  • Spotrebiteľský segment

Akcie 3M


Akcie 3M napriek nárastu po oznámení správy o urovnaní sporu od začiatku roka odpísali -13,8 %. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 12,4 násobok očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 13,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF). Dividendový výnos akcií 3M predstavuje 5,68 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie cloudového startupu Domo klesli o 39 % za jedeň deň
Ďalší článokKryptomeny prudko vzrástli po víťazstve Grayscale Investments nad SEC
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno