Dividendový kráľ 3M v bezprecedentných problémoch

V dôsledku legislatívnych problémov sa začali šíriť obavy ohľadom budúcnosti firmy 3M.

0
128

Právne spory

Americký konglomerát 3M v súčasnosti čelí niekoľkým právnym rizikám, ktoré sťahujú jeho akcie nadol. V kontroverznej snahe ochrániť sa pred približne 230 000 súdnymi spormi týkajúcich sa dodania vojenských štuplí do uší, ktoré by mohli spoločnosť stáť miliardy dolárov, podnik nechal zbankrotovať svoju dcérsku firmu Aearo Technologies. Týmto spôsobom sa snažil obmedziť výšku výplat zo súdneho sporu, avšak zámer bol zo strany konkurzného sudcu v Indiane v USA zamietnutý. Spoločnosť 3M uviedla, že je sklamaná a plánuje sa proti rozhodnutiu odvolať.

Toto rozhodnutie zasiahlo 3M a generálneho riaditeľa Mika Romana doteraz najrazantnejšie, pretože straty v 10 testovacích procesoch už viedli k odškodnému vo výške 300 miliónov dolárov, ktoré udelili súdne poroty. Ďalšie milióny dolárov na právnych poplatkoch by mali po piatkovom rozsudku pokračovať v dôsledku ďalších procesov. Analytik RBC Capital Markets Deane Dray odhaduje, že právne vyrovnania pre vojenských veteránov by mohli 3M stáť viac ako 10 miliárd dolárov. Analytik Citigroup Andew Kaplowit zas vyjadril svoj názor, že náklady firmy na súdne spory už teraz dosahujú minimálne 5 % jej ročného zisku na akciu a mohli by ďalej rásť.

Akcie 3M v piatok klesli o -9,5 % a v pondelok o ďalších -2,1 % na $126,44. Od svojej najvyššej ročnej úrovne tak poklesli už o viac ako jednu tretinu.

xtb

Spoločnosť 3M oznámila prekvapivý krok k bankrotu svojej dcérskej spoločnosti Aearo koncom minulého mesiaca, keď vykázala príjmy za druhý štvrťrok a informovala o pláne odčleniť svoju divíziu produktov zdravotnej starostlivosti. Tá predstavuje asi štvrtinu tržieb 3M a je hlavným zdrojom rastu.

Po piatkovom rozhodnutí o bankrote však teraz hrozí, že spoločnosť 3M zostane pod mrakom neistoty, aspoň kým sa neuskutoční proces odvolania. Kým ale 3M pokračuje vo svojom odvolaní, právnici veteránov sa pripravujú na súdne procesy po celej krajine. Na tento proces pritom dohliada federálny sudca na Floride. Prvý z týchto procesov sa má začať 24. októbra. Žalobca, veterán americkej armády so 4 rokmi aktívneho nasadenia, ktorý trpí stratou sluchu údajne v dôsledku používania bojových štupľov do uší, taktiež obvinil konglomerát.

Americký gigant by sa mohol pokúsiť vytvoriť komplexný systém riešenia tohto problému tak ako to v roku 2007 urobila spoločnosť Merck & Co a to v prípade urovnania sporu v súvislosti so stiahnutým liekom proti bolesti Vioxx. V rámci tohto vyrovnania klienti predložili dôkazy o svojich zraneniach a boli odškodnení podľa toho, ako vážne boli poškodení.

3M

3M je globálna spoločnosť s takmer 100 tisíc zamestnancami, ktorá za rok 2021 vygenerovala tržby vo výške 35 miliárd dolárov. Portfólio spoločnosti zahŕňa viac ako 60 000 produktov, ktoré sa každý deň používajú v domácnostiach, kancelárskych budovách, školách a nemocniciach. Podnikanie 3M sa teraz skladá zo štyroch obchodných segmentov:

  • Bezpečnosť a priemysel
  • Doprava a elektronika
  • Zdravotná starostlivosť
  • Spotrebiteľský segment

Keďže spoločnosť zvýšila svoju ročnú dividendu už 64 rokov v rade, právom patrí medzi najpopulárnejších dividendových kráľov na trhu. Súčasné legislatívne spory však môžu znamenať, že 3M o tento titul príde.

Akcie 3M


Akcie 3M v piatok klesli o -9,5 % a v pondelok o ďalších -2,1 % na $126,44. Od svojej najvyššej ročnej úrovne tak poklesli už o viac ako jednu tretinu. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 17,7 násobok zisku na akciu (P/E); 17,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,7 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos predstavuje 4,71 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno