Odvetvia v popredí

Vojna na Ukrajine, neustále prekonávanie inflačných rekordov, problémy v globálnych dodávateľských reťazcoch, nedostatok čipov a pretrvávajúca pandémia. Nielen tí, ktorí sledujú finančný svet sa už určite stretli s týmito pojmami, ktoré negatívne ovplyvňujú makroekonomické podmienky a zhoršujú ekonomické prognózy. V reakcii vidíme aj korekciu akciových trhov, pričom výrazné údery v súčasnosti dostávajú najmä technologické firmy. Niektoré odvetvia sa však aj v týchto časoch dostávajú do popredia a my sme sa rozhodli pozrieť práve na tie.

Maloobchodný a veľkoobchodný predaj

V predchádzajúcich rokoch pomerne nudné odvetvie sa opäť dostáva pod svetlá reflektorov. Môže za to predovšetkým inflácia. Tá v mnohých štátoch dosahuje alebo dokonca presahuje hodnoty 10 %, avšak je potrebné si uvedomiť, že spotrebitelia neprestanú nakupovať životu potrebné tovary. Napriek rastúcim cenám totiž nemajú na výber. Vďaka vyšším cenám zaznamenávajú maloobchodné reťazce výrazne vyššie príjmy, avšak zisková marža by vo väčšine prípadov nemala výrazne klesnúť. To v konečnom dôsledku znamená nárast ziskov.

Potvrdzujú to napr. aj čísla americkej spoločnosti Costco, neustále vyzdvihovanej „parťákom“ W. Buffeta. Tá v marci zaznamenala medziročný rast príjmov o takmer 19 % a jej akcie dosiahli svoje historické maximum. Výrazne lepšie čísla zaznamenalo tiež britské Tesco. Z tejto situácie by mali benefitovať aj veľkoobchody. Tie však môžu byť náchylnejšie voči prípadným bankrotom svojej firemnej klientely (napr. reštaurácií, ktoré by mohli zaznamenať pokles dopytu kvôli nižšej kúpychopnosti obyvateľstva).

Vybrané akcie: Costco, Tesco, Walmart, Target, Tapestry, Nordstrom, Ahold, 7-Eleven, Carrefour, Metro

Spotrebiteľské odvetvie

Why Are the Ceilings in Retail Stores So High? | Taste of Home

Veľmi podobný princíp ako pri maloobchodnom predaji bude možné vidieť aj pri výrobcoch spotrebiteľských produktov. Potraviny, hygienické potreby či drogéria sa bude nakupovať naďalej aj napriek vyšším cenám. Vďaka ním môže spotrebiteľské odvetvie počítať s vyššími tržbami, čo pri zachovaní ziskovej marže na zhruba rovnakej hladine, bude znamenať vyššie zisky. Aj tu už vidíme znaky tohto efektu.

Unilever zaznamenal v roku 2021 rast „podkladových tržieb“ (bez započítania akvizícií) o 4,9 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 9 rokov, pričom 2,6 % tohto rastu tvorilo zvýšenie cien. Organické príjmy švajčiarskeho Nestlé vzrástli v rovnakom období o 7,5 %. Ide o najrýchlejšie tempo rastu za viac ako dekádu, pričom v rokoch 2017 až 2020 tržby medziročne stúpali na úrovni 2,4 % až 3,6 %. V oboch prípadoch ide pritom o čísla za minulý rok, kedy inflácia nebola taká výrazná.

Vybrané akcie: Unilever, Nestlé, Monedeléz, Coca-Cola, PepsiCo, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson, Kraft-Heinz, Kellogg´s, Tyson Foods, General Mills, Herbalife Nutrition, Estée Lauder Companies, Heineken, Kimberly-Clark, The Hershey´s, Monster Beverage, Anheuser-Busch

Banky

Centrálne banky v snahe dostať pod kontrolu infláciu zvyšujú základné úrokové sadzby. Americká centrálna banka (FED) ju zvýšila minulý mesiac o 0,25 percentuálneho bodu, pričom počas roka by malo prísť ďalších 6 zvýšení. Okolité krajiny ako Maďarsko, Poľsko a Česko úrokovú sadzbu už zvýšilo na úrovne okolo 5 % a hoci Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ neohlásila zvýšenie, zdá sa, že je to iba otázkou času. Slovenské banky napr. už začali svojim klientom zvyšovať úroky na hypotekách.

Rastúce úrokové sadzby budú znamenať vyššie náklady na dlh, resp. úroky, ktoré budú dlžníci platiť bankám za hypotéky a úvery. Tým by sa mali zvýšiť príjmy aj ziskové marže bánk, avšak bankový sektor je špecifický a investorom odporúčame pri výbere akcií z tohto sektora čo najdôkladnejšiu analýzu.

Mnohé banky majú dnes totiž kapitál v ruských aktívach, ktoré možno dnes už považovať za riskatné, ba priam toxické. Problémy by mohli mať aj tie banky, ktoré vložili veľké prostriedky do developerských projektov, ktoré by sa mohli pri ďalšom zhoršení ekonomických podmienok zadrhnúť. Rizikom bude aj prípadné nesplácanie úrokov zo strany dlžníkov kvôli rastúcim úrokovým sadzbám. Investori by sa tak mali pokúsiť nájsť také banky, ktoré majú nízku expozíciu voči ruskému trhu, developerským projektom a riskantným pôžičkam.

Vybrané akcie: Raiffaisen, Erste Group, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Santander, Intesa Sanpaolo, Nordea Bank, Barclays, HSBC, UniCredit, BNP Paribas, Deutche Bank, Société Générale, Credit Suisse, Moneta, Komerční banka

Energie

Renewable energy: good for the environment - and good economics - BNP  Paribas CIB

Enormný rast cien energií bude pozitívne vplývať na jej producentov. V posledných mesiacoch sa hovorí predovšetkým o rope a zemnom plyne, keďže v súvislosti s nimi sú ohrozené dodávky z Ruska. Jednou zo spoločností, ktoré sme v tejto téme vyzdvihli je nórsky Equinor, druhý najväčší dodávateľ zemného plynu v EÚ. Pozitívne dni však čakajú v podstate všetky energetické spoločnosti kvôli vyšším cenám energií. Tie nespôsobila iba vojna na Ukrajine, ale aj odstavovanie jadrových elektrární v Nemecku.

Ďalšou podskupinou, ktorá z tejto situácie vyťaží bude odvetvie energetických firiem, ktoré vyrábajú, distribuujú alebo inštalujú obnoviteľné zdroje energií. EÚ bude totiž nielen hľadať alternatívne zdroje ruských fosilných palív, ale bude sa snažiť túto situáciu využiť na ešte agresívnejší prechod k zeleným energiám. Napr. najväčšia európska ekonomika – Nemecko v roku 2020 vyprodukovala 41,1 % energií z obnoviteľných zdrojov, ale tento podiel by sa mal zvýšiť na 80 % v roku 2030 a na 100 % v roku 2035.

Vybrané akcie: Equinor, Nextera Energy, Enel, Iberdrola, Engie, RWE, E.ON, Brookfield Renewable Partners, SolarEdge, GreenVolt, Solária Energía, Jinko Solar, SunPower, SFC Energy, Exxon Mobil, Chevron, Shell, TotalEnergies, ČEZ Group, Petrobas, BP, Canadian Natural Resources, Sinopec, Gazprom, Occidental Petroleum, Rosneft, Lukoil, Cheniere Energy, OMV

Zbrojársky priemysel

Vojna doplna vyzliekla donaha aj obrannú situáciu Európy. Zbrojenie bolo dlhodobo v EÚ zanedbávané a mnohé členské krajiny ani len nenapĺňalo svoje záväžky dávať 2 % HDP na obranu. Doteraz. Uvedomenie, že demokracia a mier nie sú zárukou spôsobilo, že všetky európske štáty ohlásili zvyšovanie výdavkov na zbrojenie. Nemecko ohlásilo, že do obrany investuje 100 miliárd eur a Poľsko plánuje do roku 2023 zvýšiť výdavky na obranu až na úroveň 3 % HDP.

Dosya:F-16 Fighting Falcon.jpg - Vikipedi
Stíhačka F-16

Zvyšujúce sa výdavky na túto oblasť však možno čakať aj od Turecka, Číny, Indie, USA, atď. Obranný priemysel teda čakajú plodné časy a to najmä pre firmy, ktoré dokážu produkovať lacné, ale efektívne technológie. Presne takými sa ukázali bojové drony Bayraktar tureckej výroby, ktoré „hviezdia“ na Ukrajine. Tejto téme sme sa už venovali v našom článku: 11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu.

Vybrané akcie: Rayethon Technologies, General Dynamics, BAE Systems, Northrop Grumman, Thales, Rheinmettal, Leonardo, BWX Technologies, Lockheed Martin, L3Harris Technologies, Leidos Holdings, Honeywell, Textron, Safran, Boeing, Airbus, Dassaulrt Systems, Aerojet Rocketdyne

Kybernetická bezpečnosť

Dva kľúčové faktory: vojna sa už nevedie len fyzicky a dáta sú kľúčové. S čoraz väčším stupňom digitalizovaného hospodárstva sa presúvajú všetky dôležité informácie do IT a online priestoru. V súvislosti s tým sa však objavujú stále sofistikovanejšie útoky a z tohto dôvodu firmy míňajú rekordné množstvo prostriedkov na zabezpečenie svojich sietí a systémov, ale aj ochrany osobných dát svojich klientov. Očakáva sa, že kybernetická bezpečnosť by mala byť jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví v tomto desaťročí.

Na kybernetickú ochranu budú vo veľkom míňať aj verejné úrady jednotlivých štátov či armády. V súčasných podmienkach totiž možno získať v niektorých situáciach doslova životne dôležité údaje prostredníctvom činnosti spravodajských služieb.

Vybrané akcie: Fortinet, Palo Alto Networks, CrowdStrike, Microsoft, Okta, Mandiant, Zscaler, CyberArk Software, Cloudflare, Darktrace, SentinelOne, Splunk, Mimecast, Ping Identity Holding, CheckPoint Software, Akamai Technologies, Avast, NortonLifeRock, Rapid7, SailPoint, Varonis Systems

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFrancúzska skupina luxusných značiek LVMH s výborným začiatkom roka
Ďalší článokAkcie PVH stúpajú po oznámení nových finančných cieľov a zvýšení odkupu akcií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno