Zvýšenie úrokovej sadzby v USA
Predstavitelia Federálneho rezervného systému (FED) včera odhlasovali, že do konca roka zavedú 6 zvýšení úrokových sadzieb, čo je najagresívnejšie tempo za viac ako 15 rokov, v eskalujúcom úsilí o spomalenie inflácie, ktorá v USA dosahuje najvyššie úrovne za štyri desaťročia. Fed momentálne zvýši svoju referenčnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na rozpätie medzi 0,25 % a 0,50 %. Ide o prvé zvýšenie sadzby od roku 2018.
Úradníci naznačili, že do konca tohto roka očakávajú zvýšenie sadzby na takmer 2 %, čo je o niečo viac ako úroveň, ktorá prevládala pred pandémiou. Vtedy kvôli pandémií a jej tvrdému úderu americkej ekonomike bola sadzba znížená takmer na nulu. Priemerné projekcie ukazujú, že miera by sa do konca roka 2023 mohla zvýšiť na zhruba 2,75 %, čo by bolo najviac od roku 2008.
„Keď som sa na dnešnom stretnutí poobzeral okolo stola, uvidel som výbor, ktorý si je veľmi dobre vedomý potreby vrátiť ekonomiku k cenovej stabilite a je odhodlaný použiť naše nástroje presne na to,“ povedal na tlačovej konferencii predseda Fedu Jerome Powell.
Powell prejavil obavy, že vyššia inflácia môže pretrvávať nielen kvôli rastu cien komodít, ale aj v dôsledku horúceho trhu práce. Pandémia spustila v roku 2020 vážnu dvojmesačnú recesiu a rekordnú stratu pracovných miest. Dnes však USA čelí výraznému nedostatku pracovných síl, čo by malo zvyšovať tlak na rast miezd, keďže firmy budú zvádzať boj o kvalifikovaných zamestnancov. „Je to veľmi, veľmi napätý pracovný trh – povedal by som, že je napätý až na nezdravú úroveň,“ povedal.
P. Powell ďalej informoval, že FED by mohol dokončiť plán na zmenšenie portfólia svojich aktív v hodnote 9 biliónov dolárov na svojom ďalšom stretnutí, 3. až 4. mája, a implementovať ho krátko potom. Centrálna banka minulý týždeň ukončila dlhodobý stimulačný program nákupu aktív.
Rekordná inflácia
Kľúčovým dôvodom prečo americká centrálna banka sa rozhodla na niekoľko kôl zvýšení úrokových sadzieb je ten, že inflácia sa v USA vymkla spod kontroly a dosiahla 40 ročné maximum. V januári stúpla na 6,1 %. Podľa predpokladov FEDu by mohlo zvýšenie úrokových sadzieb znížiť infláciu na 2,6 % v tomto roku a na 2,3 % v roku 2023.
Trhy zareagovali pozitívne
Investori vyhodnotilo kroky FEDu pozitívne a akcie vo včerajšom obchodovaní prudko stúpli. Ich sentiment podporilo aj rozhodnutie čínskej vlády podporovať tamojší trh, zahraničné kotácie firiem, ale aj zmiernenie regulácie tamojších technologických firiem, v čoho dôsledku akcie Alibaby, JD a ďalších spoločností stúpli o desiatky percent.
Vyššie úrokové sadzby môžu byť potrebné na ochladenie ekonomiky, ak americké domácnosti, zaplavené rastúcimi príjmami, zadržiavanými úsporami v dôsledku pandémie a novými zdrojmi na pôžičky, budú naďalej rýchlo míňať svoje prostriedky. Američania vo februári zvýšili svoje maloobchodné výdavky na sezónne upravených 0,3 %, čo je spomalenie z januárového nezvyčajne silného nárastu o 4,9 %.