Obnoviteľné energie pod tlakom

Akcie firiem, ktoré sa špecializujú na obnoviteľné zdroje, v poslednej dobe trpia výrazne viac ako širší trh. Je to spôsobené tým, že prechod na ekologizáciu bude trvať dlhšie a bude vyžadovať viac kapitálu. Tento kapitál ale bude kvôli vyšším úrokovým sadzbám drahší, čo ovplyvní rentabilitu plánovaných projektov.

„Vzhľadom na to, že energetické spoločnosti zápasia s prechodom na produkciu väčšieho množstva zelenej energie a úrokové sadzby stúpajú, ich ziskové marže sa stláčajú,“ povedal pre Finance Yahoo Louis Navellier, zakladateľ spoločnosti Navellier, ktorá sa zaoberá správou peňazí.

Sektor obnoviteľných zdrojov energie je obzvlášť zraniteľný voči rastúcim úrokovým sadzbám, pretože mnohé spoločnosti pred vývojom svojich projektov dohodnú dlhodobé zmluvy, v ktorých si stanovia cenu, za ktorú budú energiu predávať. Ako ale globálna inflácia posledné roky prudko rástla, podnikom sa prudko zvýšili aj náklady, čo zhoršilo dopyt po projektoch obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo zvýšené sadzby spôsobili, že ich pôžičky sú ešte drahšie. Z podobného dôvodu sa nedarí v poslednom čase ani vodíkovým akciám.

Aby toho nebolo málo, klesajúce ocenenia firmám na akciovom trhu im sťažujú prístup ku kapitálu na financovanie svojich projektov. Dlhopisy totiž ponúkajú investorom vysoké výnosy, ktoré konkurujú dividendovým výnosom akcií.

„Zeleným“ akciám sa nedarí


Jeden z najznámejších ETF fondov, ktorý sa zameriava na zelené energie, je Global Clean Energy ETF (ICLN). Jeho cena ale od začiatku roka klesla až o -27 % a lepšie sa nedarí ani ďalším fondom zameraným na čisté zdroje energií. ETF fondy, ktoré sa zameriavajú na solárnu a veternú energiu, Invesco Solar ETF (TAN) a First Trust Global Wind Energy ETF (FAN), klesli v rovnakom období o -31 % a -19 %. Pre porovnanie index S&P 500 Energy Sector od úvodu roka vzrástol o +1 %.

Výpredaj zelených akcií sa zintenzívnil po tom, čo spoločnosť NextEra Energy Partners, dcérska spoločnosť NextEra Energy, zameraná na obnoviteľné zdroje, znížila svoj cieľ rastu o polovicu na 6 % minimálne do roku 2026. „Sprísnená menová politika a vyššie úrokové sadzby samozrejme ovplyvňujú financovanie potrebné na rast distribúcie o 12 %,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti. Akcie NextEra Energy Partners v tomto roku klesli o -69 %, čo je najhorší prepad v histórií firmy , zatiaľ čo jej materská spoločnosť NextEra Energy odpísala -39 %.

Analytici Bank of America označili súčasný výpredaj akcií firiem zameraných na obnoviteľnú energiu za „prehnaný vedľajšími škodami a za neopodstatnený“. Analytici uznávajú, že rast úrokových sadzieb je citeľný a že obnoviteľné energie sú na tento krok citlivé, ale pesimizmus investorov je podľa nich priveľký. Analytici Julien Dumoulin-Smith a Paul Zimbardo vyjadrili názor, že „kolaps dôvery v spoločnosť NextEra Energy, najväčšieho svetového developera obnoviteľných zdrojov, vyvolal drakonický pohľad na perspektívu obnoviteľných zdrojov ako triedy aktív a s tým súvisiace výnosy.“

Prechod na obnoviteľné energie je drahý, ale tiež príležitosť

Po tom, čo Rusko koncom februára 2022 napadlo Ukrajinu, sa darilo akciám najväčších solárnych spoločností, pretože investori sa obávali škrtenia ruských kohútikov na ropu a zemný plyn. Očakávali, že invázia urýchli investície do ekologických technológií v Európe, ale aj aj v USA. Odpútania sa od závislosti pritom nebol jediný dôvod, ceny fosílnych palív prudko vzrástli a tak sa aj viac oplatilo investovať do zelených energií.

Sektoru pomohol aj americký Zákon o znižovaní inflácie (IRA), ktorý priamo podporil spoločnosti vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov. IRA okrem iného umožňuje daňové úľavy na výrobu predmetov, ako sú solárne panely alebo časti veterných turbín, v Spojených štátoch. Opatrenie tiež ponúka dotácie až do výšky 7 500 USD na elektrické vozidlá montované na tamojšom trhu.

Medzitým ale ceny energií na finančných trhoch klesli a spomínané úrokové sadzby vzrástli, čoho výsledkom je pesimistická nálada investorov. Investičný stratég Navallier to popísal jasne: „Podstatné je, že je drahé prejsť na zelené.“

Podľa analytikov ale tieto výpredaje môžu znamenať príležitosť na nákup. „V nasledujúcich rokoch naďalej zaznamenávame výrazný rast úžitkovej plochy v oblasti obnoviteľných zdrojov a nesúhlasíme s vedľajšími škodami, ktoré sme v tomto odvetví videli minulé týždne. Vidíme mimoriadne atraktívne nákupné príležitosti,“ napísali analytici.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinance Yahoo, CNBC
Predchádzajúci článokEurópske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalší článokZisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno