Zmrazenie dohody

Britský úrad pre hospodársku súťaž a trhy v stredu zablokoval akvizíciu spoločnosti Microsoft – Activision Blizzard, výrobcu Call of Duty, v hodnote 69 miliárd dolárov, pretože sa obáva, že bude brániť cloudovému hraniu. Rozhodnutie bolo šokom po tom, čo regulačný orgán už vyriešil svoje obavy týkajúce sa trhu s konzolami, sektora, ktorému dominuje PlayStation od Sony a Xbox od Microsoftu, ktorý zaostáva v oblasti cloudových hier.

Dohoda však nemusí byť ešte nevyhnutne ukončená. Microsoft uviedol, že zostáva plne odhodlaný a odvolá sa. Microsoft sa môže odvolať na britský Odvolací tribunál pre hospodársku súťaž, nezávislý súdny orgán, ktorý bude skúmať len rozhodovací proces úradu pre hospodársku súťaž a trhy, nie podstatu fúzie. Spoločnosť Microsoft nebude môcť v tejto fáze ponúknuť nové opravné prostriedky, ako napríklad ponuku ponechať obsah Activision mimo svojho Xbox Game Pass, predplatiteľskej služby pre používateľov Xboxu v Británii, ako navrhujú niektorí analytici.

Microsoft sa musí odvolať do 24. mája a rozhodnutie môže trvať mnoho mesiacov. „Cieľom odvolacieho tribunálu pre hospodársku súťaž je riešiť „jednoduché“ prípady za menej ako deväť mesiacov a akvizícia Microsoftu a Activisionu je všetko, len nie jednoduchý prípad,“ povedal Lane, hlavný predseda tribunálu.

Čo sa stane ak Microsoft vyhrá ?

V prípade že by spoločnosť Microsoft vyhrala, tribunál vráti prípad regulátorovi na ďalšie preskúmanie. Microsoft potom môže ponúknuť nové úľavy. „Pravdepodobné je, že bez podstatnej zmeny okolností alebo nových dôkazov odvolacieho tribunálu s najväčšou pravdepodobnosťou dospeje k rovnakému záveru ako prvýkrát,“ povedal James Groves, zástupca pre hospodársku súťaž v európskej právnickej firme Fieldfisher.

Do hry sa však pustili aj iné regulačné orgány. Európski regulátori rozhodnú o najväčšej svetovej hernej dohode do 22. mája. Americká Federálna obchodná komisia podala sťažnosť na zablokovanie dohody, proti ktorej Microsoft naznačil, že bude bojovať. Ak niektorý z týchto orgánov dohodu zablokuje, hra by sa mohla definitívne skončiť, povedal Lane. Ak sa EÚ postaví proti nej, Microsoft by bojoval v čoraz náročnejšom boji a mohol by sa rozhodnúť znížiť svoje straty, aj keby to znamenalo zaplatiť spoločnosti Activision vysoký poplatok za prerušenie vo výške 3 miliárd dolárov.

Odvolania tribunálu v minulosti ?

Meta sa odvolala proti rozhodnutiu úradu pre hospodársku súťaž a trhy v roku 2021, kde sa úrad snažil zablokovať akvizíciu Giphy. Spoločnosť uspela na základe jediného procesného dôvodu, pričom rozhodnutie bolo inak potvrdené. Britský úrad zvažoval nové dôkazy, ale nakoniec dospel k rovnakému názoru a Meta musela predať animované obrázky na platforme Giphy.

Globálna spoločnosť poskytujúca finančné služby FNZ sa odvolala proti zablokovaniu fúzie s konkurenčnou GBST v roku 2019. Regulátor potom „identifikoval určité potenciálne chyby“ vo svojom vyšetrovaní, ktorému predsedal Martin Coleman, ktorý tiež dohliadal na vyššie uvádzaný prípad Microsoft-Activision. Odvolací tribunál pre hospodársku súťaž poslal prípad späť na prehodnotenie a britský úrad pre hospodársku súťaž a trhy súhlasila s prijatím nového nápravného opatrenia, na základe ktorého by FNZ mohla predať GBST a potom odkúpiť jeho časti späť.

Akcie Activision Blizzard


Akcie Activision Blizzard od začiatku roka klesli o -1,14 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -4,09 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 76 USD, resp. za 32,4 násobok zisku na akciu (P/E); 28 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 21,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokDruhý najväčší krach banky v USA – JPMorgan prevezme problémovú First Republic
Ďalší článokHindenburg Research obvinil jedného z najlepších investorov a obral ho o miliardy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno