Miliardový podiel Elliott Investment Management

Aktivistický investor Elliott Investment Management údajne získal podiel vo výške 1 miliardy USD v americkej biofarmaceutickej spoločnosti BioMarin Pharmaceutical, v dôsledku toho jej akcie vzrástli o takmer 13 %. Správa prichádza uprostred pokračujúcich bojov o génovú terapiu BioMarin, vo forme Roctavianu. Food and Drug Administration schválila Roctavian len v júni tohto roka pre dospelých s ťažkou hemofíliou A. Minulý týždeň spoločnosť oznámila svoje kvartálne výsledky, kde moc neoslnila a vykázala nízke príjmy a tržby za tretí štvrťrok a taktiež znížila svoje usmernenia pre Roctavian v nasledujúcom roku.

Okrem toho BioMarin minulý týždeň oznámil, že Alexander Hardy nahradí generálneho riaditeľa Jean-Jacquesa Bienaimeho 1. decembra. Bienaime odchádza do dôchodku a Hardy prichádza z biotechnologickej korporácie Genentech, dcérskej spoločnosti Roche, kde je v súčasnosti generálnym riaditeľom.

„Vzhľadom na nedávne zmiešané pocity z výsledkov nie sme úplne prekvapení, keď vidíme, že sa tu potenciálne angažuje aktivistický fond,“ uviedol analytik RBC Capital Markets Luca Issi. „Sme však trochu prekvapení načasovaním, keďže nový generálny riaditeľ bol oznámený minulý týždeň a zaujímalo by nás, či o tom vedel.“ Elliott je známy tým, že sa zameriava na iné zdravotnícke firmy. Firma nedávno zohrala kľúčovú úlohu pri otrasoch spoločností ako Catalent, Syneos, Alexion Pharmaceuticals a Allergan. Samozrejme investuje aj do iných odvetí, začiatkom tohto roka dokonca kúpil niekoľko miliardový podiel v spoločnosti Salesforce.

„Celkovo môžeme vidieť viacero smerov, ktorými by sa Elliott mohol potenciálne vydať, vrátane fúzií a akvizícií, prerušenia výskumu a vývoja, rozdelenia spoločnosti, súkromného predaja, zbavenia sa génovej terapie atď.,“ povedal Issi z RBC. „Naďalej vidíme relatívne obmedzený svet kupujúcich a čakáme na ďalšie objasnenie potenciálnej novej vízie spoločnosti.“

Kvartálne výsledky BioMarin Pharmaceutical

Minulý týždeň spoločnosť vykázala tržby za tretí štvrťrok vo výške 581,3 milióna USD, čo predstavuje nárast o 15 %. To však nenaplnilo očakávania, ktoré boli vo výške 609 až 610,2 milióna USD. Najmenej predpovedal analytik Joseph Schwartz z Leerink Partners, ktorý očakával nižších 577,3 milióna USD.

V ďalšom štvrťroku predaj Voxzogo prekonal prognózy. Voxzogo pomáha zlepšiť výšku u detí s poruchou rastu nazývanou achondroplázia. Podľa FactSet tržby dosiahli 115,9 milióna USD, čo je viac ako očakávaných 111,6 milióna USD. Roctavian však dosiahol tržby len 800 000 USD, čo je oveľa menej, v porovnaní s odhadmi na 11,9 milióna USD.

Aktivistický fond Elliott získal podiel v hodnote 1 miliardy USD v BioMarin Pharmaceutical

„Vedenie zdôraznilo, že pomalší štart Roctavianu v USA je spôsobený jednorazovými administratívnymi požiadavkami, ktoré by sa mali čoskoro vyriešiť,“ uviedol Leerink’s Schwartz. Spoločnosť však znížila svoje očakávania týkajúce sa celoročného predaja Roctavianu na menej ako 10 miliónov USD. Pred tromi mesiacmi BioMarin očakával, že Roctavian vygeneruje tržby od 50 do 150 miliónov USD.

BioMarin Pharmaceutical

BioMarin Pharmaceutical je americká biofarmaceutická spoločnosť so sídlom v San Rafael, Kalifornia. BioMarin sa špecializuje na výskum, vývoj a výrobu liekov a terapií určených na liečbu zriedkavých genetických ochorení a vzácnych chorôb.

Spoločnosť je známa pre svoju prácu v oblasti liečby poruchy metabolismu a geneticky podmienených ochorení, vrátane ochorení, ako je hemofília, fenylketonúria (PKU), svalová dystrofia Duchenne (DMD) a mnoho ďalších. BioMarin vyvíja a vyrába špeciálne lieky a terapie, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomohli pacientom trpiacim týmito vzácnymi ochoreniami zlepšiť svoj život a kvalitu života.

Jedným z najznámejších produktov spoločnosti BioMarin je liek s názvom Naglazyme, ktorý sa používa na liečbu ochorenia nazývaného Mucopolysaccharidosis VI (MPS VI). Okrem toho BioMarin vyvíja a vyrába rôzne iné terapie a lieky na báze génovej terapie, enzýmovej substitúcie a ďalších technológií, ktoré majú pomôcť pacientom s genetickými poruchami.

Akcie BioMarin Pharmaceutical


Akcie BioMarin Pharmaceutical si od začiatku roku klesli o -15 % a ich aktuálna cena je 85,49 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 111,1 násobok zisku na akciu (P/E); 524,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 53,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokTesla chce v závode Giga Berlin vyrábať cenovo dostupný EV za 25 000 EUR
Ďalší článokAkcie Datadog vystrelili o 28 %, obavy investorov ohľadom spomalenia firmy sa rozplynuli
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno