Najväčšie burzy na svete

V súčasnosti existuje zhruba 80 veľkých búrz cenných papierov v celkovej hodnote 110,2 bilióna USD. Dve najväčšie svetové burzy, New York Stock Exchange (NYSE) a Nasdaq, ovládajú 42,4 % globálnej trhovej kapitalizácie. Napriek rýchlemu rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, USA naďalej vedie so značným náskokom na kapitálových trhoch. Avšak krajiny ako India zaznamenávajú značný rast a v roku 2023 predbehli Spojené kráľovstvo. Nasledujúca vizualizácia zobrazuje najväčšie burzy na svete s údajmi od Svetovej federácie búrz (WFE).

TOP 10 najväčšie burzy na svete
Zdroj: Visualcapitalist


TOP 10 na svete

25 najväčších akciových trhov pokrýva 96,6 % celkovej kapitalizácie akciového trhu. Najväčšou burzou na svete je New York Stock Exchange, s trhovou kapitalizáciou 25 bilióna USD. Za ňou nasleduje Nasdaq s trhovou kapitalizáciou 21,8 bilióna USD, ktorý pred nedávnom zažil veľkú rebalanciu. Tieto burzy sú domovom mnohých najhodnotnejších firiem na svete, od Apple po Nvidiu, ktorá sa tento rok stala najnovším prírastkom klubu bilionárov. Od roku 2016 vzrástla NYSE o 35,1 %, zatiaľ čo trhová kapitalizácia Nasdaq vzrástla o 189,3 %.

Prevažná väčšina spoločností v indexe S&P 500, ktorý je často vnímaný ako barometer výkonnosti amerického akciového trhu, sa obchoduje na týchto burzách. S trhovou kapitalizáciou 7,2 bilióna USD je Euronext treťou najväčšou burzou na svete. Od Brexitu prilákala celoeurópska burza viac kapitálu a začiatkom roku 2021 prekonala londýnsku burzu. Za posledné dve desaťročia klesla trhová kapitalizácia na londýnskej burze z 13 % na 4 % celosvetového podielu.

Štvrtá je šanghajská burza s trhovou kapitalizáciou 6,7 bilióna USD. Nápojový gigant Kweichow Moutai, ICBC a PetroChina sú najväčšie spoločnosti obchodované na burze. Rovnako ako Čína, aj indická ekonomika neustále expanduje, rastie aj jej primárny akciový trh. Aj keď v súčasnosti sa čínskej ekonomike príliš nedarí, čo sa odzrkadlí aj na výsledkoch jej najväčších búrz. Britská burza LSE Gruop je dnes 9 najväčšou burzou na svete a najlepšiu pomyselnú desiatku uzatvára Saudi Exchange, s trhovou kapitalizáciou 3,1 bilióna USD.

Európske zastúpenie najväčších búrz na svete doplňujú ešte nemecká burza Deutche Boerse AG, s trhovou kapitalizáciou 2,1 bilióna USD, švajčiarska SIX SWISS Exchange a  “baltická “ burza Nasdaq Nordic and Baltics, ktorá predstavuje spoločnú burzu Švédska, Fínska, Dánska a Islandu.

Najväčšie burzy na svete

Čo medzinárodne investovanie?

Zatiaľ čo americké akciové trhy nemajú v globálnom meradle obdobu, investori sa často snažia o diverzifikáciu svojho portfólia kúpou aj iných ako amerických spoločností. V skutočnosti do roku 2050 Goldman Sachs predpokladá, že podiel rozvíjajúcich sa trhov na globálnej kapitalizácii akciového trhu prekoná Ameriku. Vzhľadom na silný ekonomický rast rozvíjajúcich sa trhov môžu investori nájsť príležitosti v širokých trhových indexoch, ktoré sledujú tieto krajiny prostredníctvom investičných nástrojov, ako sú ETF alebo podielové fondy.

Ak hľadáte takéto príležitosti, možno Vás inšpiruje článok, ktorý sa venuje rozvojovým akciám s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste. Napriek tomu, že medzinárodné trhy môžu poskytovať príležitosti na diverzifikáciu, môžu predstavovať aj riziko vzhľadom na politické, regulačné a ekonomické faktory.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

najväčšie burzy na svetenajväčšie burzy na svete najväčšie burzy na svete najväčšie burzy na svete

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokTesla chce v závode Giga Berlin vyrábať cenovo dostupný EV za 25 000 EUR
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno