Trh polovodičov, čipov a GPU

V našej kategórií článkov, ktoré akcie sú lepšie sa tentokrát pozrieme na to či sú lepšie akcie Nvidia alebo akcie AMD. Obe firmy patria medzi hlavných hráčov na trhu čipov a procesorov, ktorý aktuálne zažíva globálny nedostatok z dôvodu rýchleho nárastu dopytu po technologických produktoch. Zároveň sa radia medzi tie najpopulárnejšie na akciovom trhu, keďže v posledných rokoch zabezpečili svojim investorom vysoké výnosy. Otázkou je či môže tento nastolený trend pokračovať.

Určitý priestor na ďalší rast ponúka podnikom vývoj na trhu. Polovodičové produkty sú základnými súčasťami elektronických zariadení v komunikáciách, výpočtovej technike, zdravotníctve, vojenských systémoch, doprave, čistej energii a v ďalších oblastiach ekonomiky. Podľa výskumu organizácie technavio by mal trh polovodičov a čipov medzi rokmi 2020 a 2024 rásť tempom 4% ročne, pričom o rast trhu sa mal starať najmä dopyt z Ázie.

Avšak hoci je výskum iba rok starý, môžeme ho považovať v podstate za neaktuálny, pretože po niekoľkých rokoch slabého dopytu po technologických výrobkoch spôsobila globálna pandémia doslova technologickú horúčku a producenti čipov nestíhajú plniť požiadavky zákazníkov. V súvislosti s nedostatkom polovodičových produktov boli dokonca viaceré automobilky donútené dočasne pozastaviť svoju produkciu. Stačí spomenúť Ford a General Motors.

Trh polovodičov a čipov

Obrovský dopyt znamená pre spoločnosti pôsobiace na tomto trhu rekordné príjmy čo sa pretavilo aj do rastu ich akcií. Aktuálne mnohé firmy plánujú rozširovanie výroby, aby vedeli splniť požiadavky svojich klientov, napr. taiwanský podnik TSMC plánuje investovať 100 miliárd dolárov do zvýšenia produkčných kapacít.

Ďalší výskum Technavio sa zameral na konkrétny trh GPU (grafických kariet), ktorý je pre kľúčových hráčov na trhu (Nvidia, AMD a Intel) viac smerodajný. Podľa údajov by mal tento trh rásť medzi rokmi 2020 a 2024 priemerným ročným tempom 29%, pričom takmer polovicu rastu bude ťahať vzostup technológií z ázijského trhu.

Trh CPU
Zdroj obrázku: BusinessWire

Podľa týchto prieskumov možno zhodnotiť, že trh ponúka dostatočné príležitostí na to, aby spoločnosti Nvidia a Advanced Micro Devices zažili ďalší rozmach podnikania, avšak to na kúpu akcií vedieť nestačí. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé spoločnosti a ich akcie.

Akcie Nvidia

Nvidia bola založená v roku 1993 v Kalifornii a za ten čas spôsobila revolúciu v transformácií vyššie spomínanej počítačovej grafiky (GPU). Postupom času sa firme podarilo rozrásť z tejto oblasti na kľúčového hráča aj v ďalších odvetviach. Dnes sú jej produkty využívané od zdravotníctva až po automobilový priemysel a to najmä prostredníctvom svojej výpočtovej techniky a vybavenia pre dátové centrá.

Spoločnosť delí svoje podnikanie do 4 oblastí:

  • Herný priemysel – GPU (7,76 mld. USD, 47% podiel)
  • Dátové centrá (6,70 mld. USD, 40% podiel)
  • Profesionálna vizualizácia (1,05 mld. USD, 6% podiel)
  • Automobilový priemysel (0,54 mld. USD, 3% podiel)

Najväčším zdrojom príjmov pre Nvidiu je stále odvetvie GPU, kde je so svojimi grafickými kartami jednoznačným lídrom na trhu (66%-ný podiel). Grafickú kartu Geforce dnes využíva viac ako 200 miliónov PC hráčov z celého sveta. Za posledných 5 rokov podnik zaznamenal priemerný rast tohto segmentu na úrovni +22% a v poslednom roku sa podieľal na tržbách firmy 7,76 miliardami USD. Druhým najväčším segmentom sú špecializované produkty pre dátové centrá s 6,7 miliardami USD a priemerným rastom 82%.

Lídrom na trhu je Nvidia taktiež na trhu čipov pre profesionálnu vizualizáciu, kde má 90%-ný podiel. Výnosy z tejto oblasti boli v hospodárskom roku 2021 1,05 miliardy USD a priemerný rast je výške 7%. Zatiaľ najmenším zdrojom príjmov pre spoločnosť je automobilový trh – 536 miliónov USD a 11%-ný rast. To sa však môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Akcie Nvidia

Akcie Nvidia

Technologické riešenia spoločnosti poháňajú jej rýchly rast, ktorý možno vidieť aj na obrázku vyššie, kde je zobrazený vývoj tržieb a zisku medzi rokmi 2015 a 2021. Za ten čas sa tržby zvýšili takmer štvornásobne a zisk dokonca takmer sedemnásobne. S trhovou kapitalizáciou na úrovni 372 miliárd dolárov sa momentálne Nvidia radí na miesto 19. najhodnotnejšej firmy sveta.

Kvalitný vývoj sa potvrdil taktiež v samotných akciách. Tie za iba za posledný rok stúpli zhruba o +130% a za posledných 5 rokov o úžasných +1 570%. V súčasnosti prerážajú akcie Nvidia svoje nové maximálne úrovne.


Vedenie spoločnosti je odhodlané prinášať kvalitné výsledky pre svojich akcionárovi i naďalej a treba uznať, že Nvidia má na to jedinečné postavenie. Manažment vidí ďalší rastový potenciál predovšetkým v hernom priemysle, umelej inteligencii, virtuálnej realite a v autonómnych vozidlách.

My predpokladáme, že okrem ďalšieho kvalitného vývoja v oblasti dátových centier a herného priemyslu by mohol byť pre americký podnik kľúčový trh samoriadiacich automobilov. Nvidia už dnes spolupracuje s viacerými značkami – Toyota, Volvo, Mercedes, Didi, Xpeng, Nio, ktorým pomáha priniesť revolúciu v odvetví automotive. Ak sa podarí autonómne vozidlá skomercionalizovať, mohla by to byť pre ňu zlatá baňa. Pred pár dňami predstavitelia firmy taktiež oznámili, že sa plánuje zamerať na oblasť centrálnych procesorov CPU, kde sú v podstate jedinými veľkými hráčmi AMD a Intel.

Akcie AMD

Firma Advanced Micro Devices je spolu s Intelom hlavným konkurentom Nvidie a za desiatky rokov svojho podnikania si prešla horšími i lepšími časmi. Súčasné obdobie môžeme označiť určite za jedno z najlepších a toto postavenie je možné pripísať predovšetkým generálnej riaditeľke spoločnosti Lise Su. Tá prevzala takmer skrachovaný podnik a zvýšila jej konkurencieschopnosť tak, že podiel AMD získal 17%-ný podiel na trhu GPU. Spoločnosť taktiež získala vyšší podiel na trhu (40%) v oblasti centrálnych procesorov (CPU), keď využila turbulentné obdobie Intelu.

Podnikanie Advanced Micro Devices vyzerá veľmi podobne ako to spoločnosti Nvidia. Firma navrhuje a vyrába mikroprocesory pre počítačový priemysel a priemysel spotrebnej elektroniky. Väčšina tržieb firmy pochádza z počítačovom trhu prostredníctvom CPU a GPU, menšiu časť príjmov tvoria riešenia pre dátové centrá.

Spoločnosť AMD má taktiež výbornú pozíciu na to, aby naďalej profitovala z rastu týchto odvetví a manažment odhaduje, že ich adresný trh má hodnotu 79 miliárd dolárov a má mať rýchle tempo rastu i v dohľadnej budúcnosti o čo sa majú starať technológie cloudu, strojovej inteligencie a vizualizácie.

Akcie AMD

Na obrázku vyššie je zobrazený vývoj tržieb a ziskov za posledných 7 rokov. V tomto období sa už začala spoločnosť spamätávať a vracať na rastovú trajektóriu, avšak v rozpätí rokov 2012 až 2017 zaznamenala každý rok stratu. Teraz sa však už blýska na lepšie časy a aj tu môžeme konštatovať, že navrátená dôvera investorov sa odrazila na raste akcií.

Akcie AMD za obdobie jedného roka stúpli o rovných +43% a za posledných 5 rokov o úžasných +2809%. Momentálne sú však v poklese o cca -20% od svojej najvyššej cenovej úrovne a to najmä kvôli posledným krokom jej hlavných konkurentov, ktorí spôsobili neistotu medzi jej investormi. Neistotu spôsobil krok Nvidie vstúpiť na trh CPU a taktiež vymenovanie Patricka Gelsingera za generálneho riaditeľa Intelu, od ktorého sa očakáva, že vráti spoločnosť na stratené priečky. Akcie Nvidia, Akcie Nvidia


Investori by však nemali predpokladať, že AMD nepripravuje taktické protiútoky. Manažment plánuje pokračovať v napádaní konkurencie na trhu s dátovými centrami, na ktorom v poslednom štvrťroku 2020 držala iba 7%-ný podiel na trhu. Môže sa to zdať málo, avšak v roku 2019 to bolo iba 4,5%.

Okrem toho firma minulý mesiac predstavila sériu procesorov EPYC 7003, ktoré spoločnosť nazýva „najvýkonnejším serverovým procesorom na svete“ a podľa ich slov porážajú Intel v mnohých výkonnostných metrikách. Ďalším krokom, ktorý potvrdzuje, že AMD to myslí vážne je akvizícia americkej spoločnosti Xilinx, ktorá bola oznámená v októbri a jej odhadovaná cena je na úrovni 35 miliárd dolárov.

Spoločnosť očakáva taktiež očakáva vysoké príjmy z rastu trhu GPU a to najmä od partnerov Sony a Microsoft, ktorí využívajú grafické karty AMD pre svoje herné konzoly PlayStation a Xbox. Dopyt po PS5 trhá historické rekordy a Xbox zažíva taktiež veľký záujem v čase, kedy oblasť videohier zažíva stabilný rast. To dodáva sebavedomie i investorom, keďže je jasné, že firma z toho bude ťažiť.

Porovnanie ukazovateľov

UkazovateľNvidiaAMDIntel
Trh. kapitalizácia (mld. $)37298263
P/E91,4938,513,06
P/FCF84,48122,5413,03
P/S23,779,793,51
ROE30,32%65,97%26,69%
Zisková marža 25,98%25,5%26,84%
Dividendový výnos 0,10%2,17%
Zdrojové údaje: gurufocus

Rozhodovať sa či sú lepšie akcie Nvidia alebo akcie AMD je extrémne ťažká voľba, pretože obe akcie ponúkajú skvelé príležitosti, ale zároveň sa obchodujú pomerne draho. Ešte pred týždňom, keď sa cena akcií Nvidie prepadli na úroveň okolo $500 by sme povedali, že sa viac oplatia kúpiť práve tie, ale vzhľadom na to, že aktuálne sú už opäť na svojom maxime, si myslíme, že lepšia voľba sú akcie AMD.

Z hľadiska hodnotových ukazovateľov vyzerajú byť lacnejšie a čo sa týka ukazovateľov rentability vyzerá AMD taktiež ako víťaz. Skutočnú odpoveď poskytne samotný trh v ďalších mesiacoch rokoch. Kľúčové bude či si po vstupe Nvidie na trh CPU dokáže udržať AMD svoju pozíciu a ako sa bude vyvíjať trh GPU, dátových centier či ďalších menších, ale potenciálnych iniciatív ako je napríklad oblasť autonómnych vozidiel, v ktorej má zatiaľ navrch jednoznačne Nvidia. Akcie Nvidia, akcie Nvidia

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Dell prudko poskočili, firma plánuje oddeliť VMware. Čo to znamená pre akcionárov?
Ďalší článokMiliardár Mike Novogratz kúpil akcie Facebook
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno