Marihuanové akcie sa odrazili od dna

Bolo by náročné hľadať viac špekulatívne odvetvie ako je práve to s marihuanou. Napriek tomu sa mnoho spoločností snaží v danom sektore uspieť. Za zmienkou stoja najmä spoločnosti Canopy Growth, Aurora Cannabis, Curaleaf, Tilray, Cresco, Cronos, Sundial Growers alebo Verano. O špekulatívne odvetvie sa jedná v očiach investorov najmä preto, lebo je nejasné, ako sa bude trh s medicínskou marihuanou vyvíjať.

V apríli sme informovali, že marihuanové akcie sa dostali na dno a to aj napriek legalizačným tlakom. Spoločnosti však čelia i mnohým ďalším problémom, napr. v USA nemôžu banky spolupracovať s takýmito firmami kvôli tomu, že na federálnej úrovni je používanie marihuany úplne zakazané. Zlé obdobie marihuanových akcií potvrdzuje fakt, že ešte ku koncu augusta, ETF fond sledujúci marihuanové akcie, v tomto roku odpísal takmer polovicu hodnoty. Od svojho založenia vrcholu klesol ETF o viac ako -95 %.


Prečo si pripísali marihuanové akcie pripísali veľké zisky?

Včera ale dve najznámejšie marihuanové akcie, Canopy Growth a Aurora Cannabis, vzrástli o závratných +72 %, resp. +81 %. Ide o dôsledok kroku amerického orgánu DEA, ktorý nariaďuje preskúmanie marihuany. Úrad sa týmto problémom zaoberá po tom, čo americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb minulý týždeň odporučilo, aby sa marihuana preklasifikovala do zoznamu III, ktorý by ju legalizovala na regulované lekárske použitie podľa federálneho zákona.

Legalizačné tlaky necítiť iba v USA, ale aj v Európe. Nemecko tiež smeruje k možnému povoleniu používania marihuany pre dospelých. V stredu spoločnosť Canopy Growth uviedla, že bude na nemeckom trhu pôsobiť pod názvom Canopy Medical.

Aurora chce byť rentabilná od budúceho roku

Aurora posilnila tiež vďaka svojej piatkovej tlačovej správe, v ktorej informovala, že odkúpila späť svoj konvertibilný dlh v hodnote približne 9 miliónov dolárov a vydala 20,1 milióna nových akcií, aby získala hotovosť na spätné odkupy vlastných akcií. Vedenie podniku vysvetlilo, že tento krok má za cieľ znížiť dlhovú záťaž a ušetriť približne 660 000 USD na ročných úrokových nákladoch. Zároveň má tento krok dopomôcť k snahe vykazovať pozitívny voľný cash flow (FCF) od roku 2024.

To je prekvapivo pozitívna správa, pretože spoločnosti, ktoré negenerujú voľný cash flow sú odkázané na cudzie financovanie, napr. úvery a korporátne dlhopisy. Tie sú však v období vysokých úrokových sadzieb drahé. Analytikov správa prekvapila, keďže pozitívny voľný cash flow ani účtovný zisk od Aurory neočakávali pred rokom 2026. Otázkou ale naďalej zostáva, či sa to podniku skutočne podarí, no reakcia Wall Street hovorí za všetko.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTechnologické preteky eskalujú, Meta vyvíja nový systém AI
Ďalší článokKlaviyo vstupuje na burzu, plánuje vyzbierať 518 miliónov USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno