Spoločnosť Qualtrics International dokázala získať prostredníctvom svojej prvej verejnej ponuky akcií viac ako 1,55 mld. dolárov, čo prekonalo očakávania a cena akcií sa pohybovala nad hranicou odhadovaného rozsahu. Ako začalo obchodovanie na trhu, akcie vystrelili prudko nahor a svoj prvý deň na burze ukončili na cene $45,50 so ziskom 51,67%.

Qualtrics na burze ponúkol 51,7 mil. firemných akcií čo je zmena oproti pôvodnému plánu, keď podnik plánoval ponúknuť 50,4 mil. akcií. Takisto počiatočná ponúknutá cena vzrástla oproti pôvodným plánom, ponuka bola ocenená na 30 dolárov za akciu, pričom pôvodne mali byť ocenené v rozsahu 20 až 24 dolárov. Akcie firmy sú obchodované na americkej burze Nasdaq pod názvom XM a ich upisovateľmi sa stali dve investičné ikony Wall Street, banky Morgan Stanley a JP Morgan Chase.


Firma Qualtrics patrí pod najväčšiu európsku technologickú spoločnosť SAP (tej sme sa venovali v samostatnej analýze), ktorá ju získala v roku 2019 za 8 miliárd dolárov. Spoločnosť je priekopníkom v oblasti novej kategórie softvéru, ktorý umožňuje organizáciám uspieť v riadení skúseností. Qualtrics sa pýši tým, že dokáže firmám navrhovať a zlepšovať skúsenosti, ktoré premieňajú ich zákazníkov na fanatikov, zamestnancov na veľvyslancov, výrobky na posadnutosť a značky na náboženstvá. Aktuálne má softvérová platforma XM cca 12 000 zákazníkov.

„Riadenie skúseností je oblasť obchodu, ktorá je zameraná na hľadanie a odstraňovanie medzier v skúsenostiach. Ak zostanú tieto medzery nevyriešené, bude to mať za dôsledok neúspešné uvedenie produktu na trhu, stratu zákazníkov, zdieranie zamestnancov a nakoniec irelevantnosť značky“, uviedla spoločnosť.

Qualtrics
Zdroj: TrustRadius

Spoločnosť Qualtrics vykázala čistú stratu v predchádzajúcom roku stratu na úrovni 258 miliónov dolárov za prvých 9 mesiacov. Je to omnoho lepší výsledok oproti roku 2018, kedy za rovnaké obdobie firma vykázala účtovnú stratu 860 mil. dolárov. Tržby medziročne vzrástli za prvé 3 kvartály vo 32% na 418 mil. dolárov. Vysoká strata z roku 2019 súvisela v značnej miere s jednorazovými nákladmi na platbu zamestnancov za ich firemné akcie v hotovosti v čase akvizície.

xtb
ZDROJInvestor´s Business Daily
Predchádzajúci článokTesla a Facebook zverejnili kvartálne výsledky. Čo v nich ukázali?
Ďalší článokAkcie Novavax takmer 30% v pluse, vďaka vysokej úspešnosti vakcíny na Covid19
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno