Výsledková sezóna je v plnom prúde a po utorňajšom zverejnení štvrťročných výsledkov spoločnosti Microsoft, ktorým sme sa tiež venovali v samostatnom článku, sme sa včera po uzavretí burzy dočkali aj čísel od obľúbených technologických firiem ako sú Tesla, Apple a Facebook. Dnes sme spracovali informácie z vyhlásení spoločností Facebook a Tesla, pričom firme Apple sa budeme venovať neskôr. Obe spoločnosti vykázali výborný rast či už tržieb alebo ziskovosti, avšak akcie jednej z nich môžeme aj vďaka týmto výsledkom označiť za výrazne lacnejšie oproti druhej.

Tesla

Akcie výrobcu elektromobilov Tesla sa včera po zverejnení výsledkov prepadli v after-market obchodovaní viac ako o 5%. Americká automobilka pokračuje vo vo výbornom raste, keď výnosy spoločnosti vzrástli o 46% oproti rovnakému kvartálu minulého roka na 10,74 mld. dolárov, čistý zisk dokonca až o 157% na 270 mil. dolárov a čistý zisk pripadajúci na 1 akciu vystrelil o 118%. Zatiaľ čo výška výnosov analytikov prekvapila, čistý zisk na akciu (EPS) očakávali vyšší na úrovni $1,01, avšak Tesla dosiahla EPS vo výške $0,20 podľa.

Tesla nedokázala naplniť očakávania kvôli nižšej rentabilite, keďže jej hrubá zisková marža po niekoľkých kvartáloch rastu, zaznamenala pokles z 23,5% na 19,2%. To je najnižšia hodnota za jednotlivé štvrťroky minulého roka. Pozitívom však zostáva, že Tesla zostáva už 6. kvartál po sebe zisková a taktiež nárast cashflowu.

Operativny Cash Flow
zdroj: Tesla Quarterly Results Report

Tento kvartál bol z hľadiska dodaných vozidiel pre Teslu rekordná, keď v mesiacoch október až december dodala zákazníkom cca 180 tisíc vozidiel. Spoločnosť aktuálne buduje novú Gigafactory továreň v Berlíne a Texase, pričom ich spustenie je naplánované na budúci rok. Takisto sa plánuje rozšíriť výroba v závode v Šanghaji a táto zvýšená produkcia by mala v budúcich rokoch zabezpečiť vyššie výnosy spoločnosti. Tesla taktiež predstavila nový model svojho automobilu Tesla Model S (na obrázku nižšie) a oznámila, že v budúcom roku taktiež začne produkcia elektrických ťahačov Tesla Semi. Napriek mnohým pozitívam, ktoré automobilka zverejnila sú jej akcie ohodnotené priam neuveriteľne vysoko aj preto sa očakáva omnoho rýchlejší rast ziskovosti.

zverejnili kvartálne
Nový nteriérový dizajn Tesly S, zdroj: Tesla Quarterly Results Report

Facebook

Ďalšou spoločnosťou, ktorej výsledky sa včera očakávali najviac bola sociálny gigant Facebook, ktorý ohlásil výborné čísla. Ten prekonal všetky očakávania Wall Street, keď tržby oproti minulému roku narástli o ďalších 33% a dosiahli úroveň 28,1 mld. dolárov. Zisk na akciu sa vyšvihol o 52% na $3,88, pričom očakávania boli vo výške $3,19 pri výnosoch 26,3 mld. dolárov. Rast tržieb poháňali najmä výnosy z reklamy, ktorých medziročný rast zrýchlil z 22% v 3. kvartáli na súčasnú mieru 31%.

Počet aktívnych užívateľov napriek obrovskému množstvu ďalej pokračoval a to najmä v kategórii dospievajúcich. Samotná sociálna sieť Facebook mala v decembri 2,8 mld. aktívnych používateľov mesačne, čo je nárast o 12% oproti minulému roku. Všetky značky patriace pod Facebook – FB, Instagram, WhatsApp a Messenger používalo v decembri až 3,3 mld. ľudí mesačne (+14%).

Vyvoj poctu mesacnych pouzivatelov
Zdroj: Facebook Quarterly Results Presentation

Čo sa týka ďalšieho výhľadu, finančný riaditeľ spoločnosti, David Wehner oznámil, že v prvej polovici aktuálneho roka očakáva menší dopyt po reklame a s tým súvisiace nižšie výnosy z reklamných služieb v dôsledku pandémie, pričom dopyt by sa mal oživiť v druhej polovici roka. Facebook taktiež ohlásil navýšenie plánu spätného odkupu akcií o 25 mld. dolárov. Vzhľadom aj na tento fakt sa zdajú akcie Facebooku oproti Tesle mimoriadne lacné a v tomto momente aj určite stabilnejšie.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTOP 10 Altcoinov
Ďalší článokTechnologická spoločnosť Qualtrics vstúpila na burzu. Od včera je možné obchodovať akcie.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno