Akcie Novavax poskočili cca o 30% v dnešnom pre-market obchodovaní po tom, čo spoločnosť včera uviedla, že ich experimentálna vakcína mala takmer 90% účinnosť v 3. fáze testovania. Experimentálna vakcína pozostáva z 2 dávok ukázala, že je efektívna taktiež voči mutáciám juhoafrického a britského koronavírusu, ktorý spôsobuje Covid19.

Spoločnosť uviedla, že jej vakcína dosiahla v testovaní celkovú účinnosť 89,3%, pričom voči pôvodnému vírusu bola účinnosť na úrovni až 95,6% a voči britskému zmutovanému kmeňu na 85,6%. „Vakcína má potenciál hrať dôležitú úlohu pri riešení globálnej zdravotnej krízy, ktorá aktuálne trápi celý svet“, uviedol v písomnom vyhlásení riaditeľ spoločnosti Novavax Stanley Erck. Novavax by teda mohol byť ďalšou spoločnosťou po firmách Pfizer/Biontech, Moderna, Johnson & Johson a AstraZeneca, ktorá by pomohla urýchliť zaočkovanosť populácie.

Akcie Novavax
Akcie Novavax sú v pluse o takmer 30%, zdroj obrázku: RFI

Firma testovala svoju vakcínu vo Veľkej Británii a v Juhoafrickej republike. Pri testovaní v Spojenom Kráľovstve bolo viac ako 50% prípadov ochorení na Covid 19 pripísaných novému variantu vírusu. V Juhoafirckej republike bolo až 90% testovaných nakazených „juhoafrickou“ mutáciou koronavírusu.

Spoločnosť sa dlhodobo zameriava na vývoj vakcín proti rôznym chorobám, avšak doteraz nikdy v histórii, nedokázala zaznamenať ročné výnosy vyššie ako 37 mil. dolárov, čo je oproti gigantom ako sú napr. Pfizer či Johnson & Johnson, ktorých ročné príjmy dosahujú 52 mld., resp. 82 mld., doslova omrvinka. Avšak vývoj vakcíny na koronavírus by mohol byť prelomovým bodom pre americký podnik.


Mnohí investori s očakávaním, že by sa firme mohlo podariť vyvinúť úspešnú vakcínu na koronavírus, nakúpili akcie Novavax, ktoré sa v priebehu minulého roka obchodovali aj pod hranicou 4 dolárov. Dnes sa už obchodujú za cenu 134 dolárov, čo predstavuje viac ako 33 násobok ceny. Nárast cien akcií sa naplno odrazil aj na trhovej hodnote spoločnosti, ktorá je aktuálne ocenená na 9 mld. dolárov.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJInvestors Business Daily
Predchádzajúci článokTechnologická spoločnosť Qualtrics vstúpila na burzu. Od včera je možné obchodovať akcie.
Ďalší článokAnalýza týždňa – Altcoin Monero
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno