Nové skutočnosti

Activision Blizzard, ktorý je výrobcom „Call of Duty“ je najnovšou akvizíciou spoločnosti Microsoft v hodnote 69 miliárd USD. Táto akvizícia je už dlhšiu dobu blokovaná Federálnou obchodnou komisiou (FTC), ale včera získala podporu od Federálneho súdu, keď odmietol udeliť Federálnej obchodnej komisii dočasný obmedzujúci príkaz, ktorý by Microsoftu zabránil v uzavretí tejto transakcie.

Dohoda však stále čelí protimonopolnej žalobe FTC, ktorá tvrdí, že nákup by poškodil hospodársku súťaž v hernom priestore. Ale víťazstvom na federálnom súde sa Microsoft ocitol o krok bližšie k dokončeniu tejto akvizície. „Sme sklamaní týmto výsledkom vzhľadom na jasnú hrozbu, ktorú toto spojenie predstavuje pre otvorenú súťaž v oblasti cloudových hier, predplatených služieb a konzol,“ uviedol vo vyhlásení hovorca FTC Douglas Farrar. „V najbližších dňoch oznámime náš ďalší krok, aby sme pokračovali v boji za zachovanie hospodárskej súťaže a ochranu spotrebiteľov.“

Pri hľadaní obmedzujúceho príkazu FTC tvrdila, že touto akvizíciou by došlo k umožnenie Microsoftu odrezať konkurenčnú Sony od franšízy „Call of Duty“ a získať masívne postavenie na stále sa rodiacom trhu cloudových hier. Okresná sudkyňa USA Jaqueline Scott Corleyová však s týmto tvrdením nesúhlasila. „FTC nepreukázala, veľkú pravdepodobnosť úspechu svojho tvrdenia, že zlúčená firma pravdepodobne stiahne Call of Duty zo Sony PlayStation, alebo že jej vlastníctvo obsahu Activision podstatne zníži konkurenciu na trhoch s predplatným videohier a cloudových hier,“.

Harold Furchtgott-Roth, bývalý komisár Federálnej komunikačnej komisie, hovorí, že, v prospech Microsoftu je, že v posledných rokoch Najvyšší súd kládol menšiu váhu na rozhodnutia sudcov stanného práva (ALJ). „Priradiť to ALJ, je veľmi zvláštne,“ povedal. „Nie je na to veľa precedensov. ALJ sa zvyčajne zapája do iných záležitostí, ale nie do fúzií.“ Bývalý komisár tiež povedal, „myslím si, že pôvodne to bolo určené na to, aby vypršal čas Microsoftu,“ dodal s tým, že rozhodnutie môže trvať mesiace alebo dokonca roky, pretože na preskúmania FTC nie sú stanovené žiadne lehoty.

Prezident Microsoftu Brad Smith vo vyhlásení uviedol, že dúfa, že rozhodnutie sudcu prinúti ďalšie jurisdikcie, aby postúpili vpred so schvaľovaním dohody. „Ako sme počas tohto procesu dôsledne preukazovali, sme odhodlaní pracovať kreatívne a spolupracovať na riešení regulačných problémov,“ povedal. Generálny riaditeľ Activision Blizzard Bobby Kotick medzitým povedal, že dohoda bude prínosom pre spotrebiteľov a pracovníkov.

Protimonopolná žaloba

Americká Federálna obchodná komisia (FTC) podala protimonopolnú žalobu, aby zablokovala ponuku spoločnosti Microsoft na prevzatie vydavateľa videohier Activision Blizzard. Súdny spor napádajúci dohodu nie je zaručený a štyria komisári FTC ešte musia odhlasovať sťažnosť alebo sa stretnúť s právnikmi spoločností, uvádza sa v správe a dodáva, že zamestnanci FTC, ktorí dohodu preverujú, sú voči argumentom spoločností skeptickí.

„Zaviazali sme sa pokračovať v spolupráci s regulačnými orgánmi na celom svete, aby transakcia mohla pokračovať, ale nebudeme váhať bojovať za obranu transakcie, ak to bude potrebné,“ uviedol hovorca Activision Blizzard. Akýkoľvek náznak, že by transakcia mohla viesť k protisúťažným účinkom, je „úplne absurdná,“ dodal hovorca.

Dohoda je predmetom kontroly aj mimo USA. EÚ začiatkom tohto mesiaca začala rozsiahle vyšetrovanie. Orgán EÚ na presadzovanie hospodárskej súťaže uviedol, že sa rozhodne, či dohodu povolí alebo zablokuje. Britský protimonopolný dozorný orgán v septembri uviedol, že tiež spustí rozsiahle vyšetrovanie.

Kopiace sa akvizície

Microsoft, ktorý sa snaží výraznejšie presadiť na hernom trhu, v januári tohto roka oznámil, že plánuje kúpiť najhodnotnejšie herné vydavateľstvo na svete – Activision Blizzard. To však vyvolalo otázky či to nebude mať negatívne dopady na herný trh a bolo jasné, že prípadom sa budú zaoberať regulačné orgány. Zdá sa však, že Microsoft pod vedením Nadellu získal enormný apetít po akvizíciach. Kúpa Activision Blizzard je pritom jeho zďaleka najväčšou ako možno vidieť v tabuľke nižšie.

microsoft activision cl

Okrem vyššie uvedených akvizícií sa Microsoft tiež pokúšal o kúpu čínskeho TikToku od jeho materskej spoločnosti ByteDance v roku 2020 po tom, čo USA podniku hrozilo, že jej vydá zákaz kvôli obávam o národnú bezpečnosť. Zaujímal sa tiež o ďalšie sociálne siete ako Pinterest či startup Discord, ktorý by mohol vstúpiť na burzu tento rok. Keďže sa Microsoftu tieto potenciálne akvizície nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca, rozhodol sa zdvojnásobiť svoje investície v hernom odvetví.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKering, vlastník Gucci, kupuje výrobcu parfumov Creed za 3,8 miliardy EUR
Ďalší článok3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno