Expanzia na nový trh

Spoločnosť Kering, ktorej sme sa bližšie venovali aj v našom článku 3 francúzke akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu, súhlasila s kúpou výrobcu parfumov Creed v hodnote 3,5 miliardy EUR, keďže konglomerát expanduje na trhu s luxusnými vôňami. Kozmetická jednotka Kering kupuje 100 % spoločnosti Creed z fondov kontrolovaných spoločnosťou BlackRock a súčasným predsedom predstavenstva Javierom Ferranom.

Creed založil v roku 1760 James Henry Creed ako krajčírsky dom slúžiaci európskym kráľovským rodinám. Francúzska skupina uviedla, že plánuje využiť potenciál Creedu, najmä v Číne a v maloobchode. Zároveň chce rozšíriť portfólio ženských vôní. Spoločnosť, známa svojou pánskou vôňou Aventus, vygenerovala v tomto roku do 31. marca ročné príjmy viac ako 250 miliónov EUR.

Akvizícia prichádza po tom, čo spoločnosť Kering vo februári vymenovala Raffaellu Cornaggiu do čela svojej kozmetickej jednotky, keďže cieľom spoločnosti je rásť v segmente, v ktorom súperi Hermes a LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton dosahovali výborné výsledky. Kering minulý rok rokoval aj o kúpe Toma Forda, dizajnérskej značky známej svojim parfumovým dizajnom. Nakoniec ho však kúpila konkurencia v podobe Estee Lauder.

Gucci Revival

Kering sa v súčasnsti snaží oživiť svoju najväčšiu značku Gucci. V apríli oznámila, že predaj tovarov Gucci v prvom štvrťroku sotva rástol, pretože talianskej značke sa nepodarilo získať viac zákazníkov. Zdrojom jej nového rastu by sa mala stať Čína, ktorá by sa mala do roku 2025 stať najväčším trhom pre luxusný tovar. Na miesto riadenia čínskych operácií podnik zamestnal bývalého výkonného riaditeľa americkej značky Tiffany Laureanta Cathalu.

Ten by mal posilniť miestny tím a poskytnúť im kontrolu nad marketingovými a reklamnými aktivitami, čo je nezvyčajný krok v odvetví, kde stratégiu bežne diktujú európski manažéri v Paríži alebo Miláne. Pod vedením generálneho riaditeľa Marca Bizzarriho a kreatívneho riaditeľa Alessandra Micheleho sa zisky Gucci zvýšili takmer štvornásobne a príjmy sa v rokoch 2015-19 takmer strojnásobili.

Spoločnosť Kering už predtým naznačila, že sa snaží rozšíriť svoj segment krásy, ale niektoré licencie na značky sú v rukách konkurentov. Coty vlastní licenciu na Gucci. Predstavitelia preto už vo februári uviedli, že ich organizácia sa bude snažiť získať licenciu späť, keď bude opäť dostupná. Medzitým však spoločnosť Kering vyvinie vône pre Bottega Veneta, Balenciaga a Alexander McQueen, všetky značky, ktoré vlastní.

Ďalším príkladom je firma L’Oreal, ktorá vlastní licenciu na kozmetickú značku Yves Saint Laurent a vyrába obľúbený parfum Libre. L’Oreal tiež tento rok súhlasil s akvizíciou luxusnej kozmetickej značky Aesop, ktorá má posilniť postavenie na trhu v Číne. Začiatkom tohto roka generálny riaditeľ spoločnosti L’Oreal Nicolas Hieronimus povedal, že neexistuje žiadne riziko, že by Kering mohol prevziať licenciu späť. Yves Saint Laurent je po Gucci druhou najväčšou módnou značkou Keringu.

Kering

Francúzsky Kering je jednou z najhodnotnejších módnych spoločností na svete. Pod túto skupinu patria tieto luxusné značky v oblasti módy a módnych doplnkov: Gucci, Saint LaurentBottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, Dodo, Qeelin, Ulysse Nardin či Girard-Perregaux. Podnik je tiež majoritným vlastníkom výrobcu športovej módy Puma.

Akcie Kering


Akcie Kering v tomto roku vzrástli o +1,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +6,2 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 480,75 EUR, čo predstavuje 17,2 násobok zisku na akciu (P/E); 18,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 8,8 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 2,91 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAko zahrnúť ropu a iné komodity do svojho portfólia?
Ďalší článokFederálny súd podporil dohodu Microsoft-Activision za 69 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno